Lepené alebo plnené cukroví je jednoducho klasika!
Pokiaľ nechcete zostávať pri klasickom (a poďme si povedať na rovinu, nudného) maslového krému, nemusíte.
Pripraviť sa dajú aj iné recepty na vianočné krémy do cukroviniek.
Skúste tie naše!
Naše recepty
Prečo pečieme vianočné pečivo?
Rovnako ako mnoho vianočných tradícií má pečenie vianočných cukroviniek svoje korene až pri rituáloch slnovratu z dávnych vekov.
V 10. a 11. storočí sa sviatky zimného slnovratu skutočne slávili po celom svete od Nórska po Afriku, Írsko a dokonca až po Indiu.
Väčšina starovekých rituálov sa točila okolo jedla – zhromažďovanie, triedenie, skladovanie a dokonca aj hodovanie, pretože zima bola považovaná za obdobie hladu.
Ľudia sa teda zhromaždili, aby pripravili svoje špajze na zimu a podelili sa s komunitou o plody posledného zberu.
S príchodom prieskumných a obchodných ciest medzi východom a západom sa korenie a ovocie dostali do európskych kuchýň a domov. Na kuchynský stôl sa dostal muškátový oriešok, škorica, čierne korenie a ovocie ako marhule a datle.
Dezerty ochutené týmito novými ingredienciami začínajú byť obľúbené a dodávajú dezertnej tácke sladkosť a textúru. Ale len počas najdôležitejších sviatkov si rodiny mohli dovoliť také dobroty, čo bolo mnohokrát len na Vianoce.
V dobách, keď väčšina rodín na tom nebola tak dobre, ľudia začali vyrábať cukrovinky a sladkosti ako spôsob, ako obdarovávať svojich najbližších počas Vianoc. Pretože za starých čias dávať darčeky neznamenalo ísť von a kupovať veci ako dnes. V skutočnosti boli väčšinou dary sladkosti alebo ručne vyrábané výrobky.
Cukrovie bolo vyrobené vo veľkom množstve a uložené ako spôsob, ako zdieľať ducha Vianoc so všetkými, ktorí rodinu navštívili.
Napriek tomu, že tradícia pečenia cukroví ušlo od stredoveku dlhú cestu, niektoré veci sa nezmenili. Mnohé vianočné pečivo je stále silne korenené. Tradičné vianočné príchute ako škorica, muškátový oriešok a zázvor sa stále používajú rovnako ako pred rokmi.