Fermentovaná alebo tiež kvasená kapusta má v kuchyni nemálo kulinárskych kombinácií.
Túto domácu pochúťku je dobré mať v špajze po celý rok.
Je plné vitamínov a výhoda plynie aj z jeho trvanlivosti.
Pripravili sme si pre vás tie najchutnejšie recepty z kyslej kapusty.
Naše recepty
Ako na tento recept z kyslej kapusty? Pozrite sa na videorecept:
Prvá kapusta sa objavuje už v neskorej jari, hlavným obdobím je však jeseň, kedy kapusta hrá všetkými farbami. Podľa toho delíme kapustu na bielu, červenú a niekedy aj modrú.
Zaujímalo by vás, ako si vybrať kvalitný krb do domácnosti? V našej recenzii na elektrické krby sme si zmienili nielen najobľúbenejšie modely, ale aj tipy na výber.
Ako poznáte, že je kyslá kapusta skazená?
Jednoducho! Pokiaľ ste ho správne naložili, udusali a kúpalo sa celé ponorené v optimálnom množstve šťavy i soli, kvasilo bez prístupu vzduchu a po dobe kvasenia bolo uchovávané pri teplote nižšej 10 °C, nemalo by mu nič byť.
Prirodzene má sírny zápach a peknú farbu. Ak je biela kapusta skôr hnedá, môže to byť spôsobené použitím soli s jódom, vekom kapusty alebo kvasením pri vysokej teplote. Pokiaľ ale nesmrdí hnilobou, nemá viditeľné známky plesne, mazľavú konzistenciu alebo netypickú chuť, malo by byť úplne v poriadku.
Ako kapusta správne dochutiť?
Ako prvú kapustu ochutnajte. Ak je príliš kyslé, lák prelejte do pohára a uchovajte na niečo iné. Kapustu potom počas varenia pekne oslaďte a podlejte vodou nariedeným lákom. Málo kyslú kapustu potom dochucujeme vínnym alebo liehovým octom. Harmóniu kyslosti a sladkosti regulujeme pridaním cukru.
Na ďalšie dochutenie okrem soli a korenia použite na kapustu bobkový list, klinčeky, nové korenie a rascu .
Do duseného kapusty pokojne pridajte jablko či ananás.
Ak máte chuť na kapustu zapekané , opäť môžete využiť naše recepty na webe.