Maďarská kuchyňa je známa a obľúbená po celom svete.
Typickým korením je najmä mletá paprika, či už vo svojej sladkej alebo štipľavej podobe.
Guláš, perkelt, langoš, z údenín predovšetkým čabajka či uhorák.
Existuje ale ešte jeden pokrm, ktorý v predovšetkým v letných mesiacoch často konzumujeme.
Áno, dnes sa spoločne pozrieme na rozmanité varianty receptov na lečo!
Pri jeho príprave sa fantázii žiadne medze nekladú!
Naše recepty
Pravé lečo alebo kúzlo jednoduchosti
Základný recept na túto maďarskú lahôdku obsahuje iba tri hlavné ingrediencie, papriky, paradajky a cibuľu. Na prípravu sa najčastejšie používajú biele a zelené papriky, ale ak chcete, môžete zvoliť aj iné druhy. V prípade, že sa rozhodnete pre kapie, pokrm bude sladší. Dôležité je tiež správne poradie ingrediencií, teda najprv cibule, po jej zosklovatení paprika a na záver paradajky.
V pravom maďarskom leču sa paradajky nelúpajú, ale pokiaľ vám šupičky v pokrme následne prekážajú, možno paradajky samozrejme bez problémov olúpať. Z korenia je základom paprika, predovšetkým sladká, ďalej už len soľ a korenie.
Čím lečo ozvláštniť?
Základnú verziu receptu je možné ozvláštniť pridaním ďalších ingrediencií. Pokiaľ sa rozhodnete pre vegetariánsku verziu, pridajte ďalšiu zeleninu, napríklad v podobe cukety, baklažánu, mrkvy či karfiolu. Inú možnosť predstavujú huby. Vďaka rozmanitej zelenine je lečo bohaté na najrôznejšie vitamíny a minerály, vajíčka mu dodávajú zdravé bielkoviny.
Pokiaľ chcete z leča urobiť výdatnejší pokrm, obohaťte ho kúskami údeniny, či už klasickou klobásou, párkom alebo slaninou. Existujú aj varianty, v ktorých sa vajcia nahrádzajú smotanou, alebo verzie, ktoré sú ozvláštnené použitím taveného syra.
Varianty na lečo v medzinárodnej kuchyni
Aj keď je ale klasikou maďarskej kuchyne, neznamená to, že jemu podobné pokrmy nenájdeme aj inde na svete. Naopak. Vo francúzskej kuchyni je blízkym príbuzným leča ratatouille. V talianskej kuchyni sa mu podobá peperonata či caponata, v španielskej kuchyni piperáda av tureckej takzvaný menemen.