Stretávate sa s ním predovšetkým na rautoch či v obchode s lahôdkami.
Pripraviť si ho ale môžete pomerne ľahko aj doma.
S našimi receptami na domáci aspik vykúzlite ľahko všetky jeho rozmanité varianty.
Výsledkom bude chutná pochúťka, z ktorej môžete starostlivým vyskladaním jednotlivých ingrediencií vytvoriť aj nevšedný estetický zážitok.
Výhodou je, že doň možno použiť veľmi rôznorodé suroviny, od povarenej alebo sterilovanej zeleniny cez vajíčka, údeniny či mäso až po syry a bylinky.
Naše recepty
Niekoľko informácií o aspiku
Slovom aspik sa označuje rôsol, ktorý sa pripravuje z vývaru, ktorý obsahuje predovšetkým šľachy, koža, kosti a ďalšie časti, ktoré sú bohaté na kolagén. V súčasnej dobe sa na domáce použitie pre väčšiu jednoduchosť a rýchlosť používa predpripravená želatína v prášku či vo forme plátkov.
Použitie rôsolu v potravinárstve je staré už niekoľko storočí, pôvodne sa používal ako jeden z konzervačných prostriedkov, ktorý umožňoval jedlá uchovať niekoľko dní čerstvé, bez toho, aby uschli. Hotový aspik vydrží v chlade až 5 dní. Jednou z výhod aspikových receptov je to, že do nich môžete pridať takmer čokoľvek, čo máte radi. Najčastejšie sa aspik používa na zalievanie rôzne druhy zeleniny, vajec, údenín, mäsa a rýb.
Tipy a triky s aspikom
Pokiaľ chcete, aby ste s výsledkom boli skutočne spokojní, nesnažte sa urýchliť tuhnutie aspiku. Pred vyklopením z formy nechajte aspik skutočne dokonale stuhnúť, inak sa vám pri vyklepnutí roztrhne. Dobre stuhnúť tiež nechajte pri tvorení aspiku jeho jednotlivé vrstvy s rôznymi ingredienciami. Na záver sa odporúča nádobu prekryť potravinovou fóliou, aby neoschla vrchnú časť aspiku.
Aspik môžete nechať vytuhnúť v klasických formách na tortu, v pekáčiku či mištičkách, ale existujú aj špeciálne formičky rozmanitých tvarov určené priamo na aspik, obľúbené sú najmä tie v tvare takzvaného srnčieho chrbta, ktoré majú nepriľnavý povrch. Ťažšiemu vyklopeniu je možné napomôcť tým, že formu zospodu nahrejete teplou vodou.
Aspik nie je želé
Slovo aspik sa používa predovšetkým pre slané varianty pokrmov, teda najrôznejšie studené misy, zeleninu, údeniny, vajcia, syry či mäso v rôsole. Pre sladké dezerty sa používa slovo želé.