Pokiaľ milujete pokrmy z vnútorností, určite vás budú zaujímať recepty na kuraciu pečeň.
Hľadáte niečo vhodné na obed či desiatu, prípadne nejakú chuťovku na pohostenie priateľov?
Potom sa inšpirujte v našom článku a vyskúšajte niektorú z našich pochúťok.
Naše recepty
Zaujímavosti na záver
V priebehu článku sme sa stretli s niekoľkými výrazmi, ktoré niektorí z nás možno nepoznajú, alebo o nich síce počuli, ale nevedia, čo si pod nimi predstaviť. Poďme sa na nich teraz pozrieť spoločne.
Bistek
Bistek je pôvodom španielske jedlo, ktoré sa pripravovalo vo všetkých španielskych kolóniách, ale aj na Kube, v Portoriku či Dominikánskej republike. Každá krajina si ho upravuje podľa svojho, aj keď základ tvorí hovädzia sviečková, soľ a korenie.
V závislosti od regiónu, sa môžu objavovať varianty s cibuľou, cesnakom, oreganom, rascou, sójovou omáčkou, ale tiež napríklad s vyprážanými vajcami či banánom a hranolkami. Fantázii sa medze nekladú.
Ghí
Pokiaľ ide o indickú kuchyňu, tam je ghí úplne nenahraditeľným pomocníkom. Ostatne je to najlepší tuk, ktorý môžeme pri príprave pokrmov používať.
Prepustené či prečistené maslo, ako sa mu tiež hovorí, sa vyrába z kravského, prípadne byvolieho mlieka. Okrem Indie nachádza svoje uplatnenie aj v ďalších oblastiach južnej časti Ázie, avšak cestu si našiel aj do našich domácností.
Charakteristické je tým, že sa získava po odparení vody a oddelení tzv. mliečnej bielkoviny z klasického čerstvého masla vyrobeného z kravského mlieka. Má vysoký obsah vitamínov, minerálov aj antioxidantov. Výhodou je, že sa dá skladovať pri izbovej teplote.
Hotové sa môže skladovať mesiace, niekedy aj roky bez toho, aby došlo k strate kvality. Na tepelnú úpravu sa najlepšie hodí také ghí, ktoré je mladšie ako 12 mesiacov. Naopak staršie sa využíva na masáže a na rôzne liečebné účely.