Tradične sa mäso z husi pripravuje na svätomartinské slávnosti ako začatie odpočtu do Vianoc. A tiež svätoštepanská hus sa pripravuje v období, ktoré sviatky ukončuje.
Vy si ale túto pečienku pripraviť kedykoľvek a to aj mimo sviatkov.
Predstavíme si tie najlepšie recepty na husacie prsia, ktoré prevoňajú celý dom či byt a celá rodina sa po nich bude ešte týždeň olizovať!
Navyše na konci článku sa dozviete, čo s vypečeným tukom, ktoré môžete využiť na ďalšie varenie.
Naše recepty
Ako skladovať a na čo využiť vypečené husacie masť?
Pri pečení husi sa väčšinou uvoľní množstvo tuku – výpeku. Hus je vhodné v tomto výpeku nejakú dobu piecť, aby sa dostatočne vyškvarilo. Vrchnú masť sa potom opatrne zlejte do nádoby, ktorá vydrží vysoké teploty a nechajte ho v nej vychladnúť.
Použiť môžete napríklad uzatvárateľné zaváracie poháre, ale stačia aj plastové misky. Pokiaľ máte v pláne masť čoskoro spotrebovať, môžete ho skladovať len napríklad v hrnčeku.
Zliatu masť skladujte hlavne v chlade a to najlepšie v chladničke. Vydrží vám naozaj dlho, pokiaľ do neho budete siahať len čistým riadom a budete ho skladovať v chladničke, alebo v pivnici. V pivnici ho ale nechajte len do prvého otvorenia pohára, potom ho musíte premiestniť do chladničky.
V studenej kuchyni môžete masť využívať napríklad na namazanie na pečivo alebo ako základ pre nátierky z pečeného mäsa , ktoré potom pripomínajú paštétu.
V teplej kuchyni je využitie mnoho. Môžete ho použiť napríklad na osmaženie cibule alebo napríklad na zarábanie cesta na slané pečivo. Sadlo je skvelé napríklad na varené zemiaky alebo kašu, ktorú ním prelejeme. Môžete ho využiť aj do rizota alebo na krúpy, pretože vďaka maste je potom ryža s krúpami nielen chutnejšia, ale aj šťavnatejšia a lepšie kĺže do krku.
Husacia masť má naozaj mnoho využití. A je len na vás, čo si z neho pripravíte. Skúste ho použiť napríklad do niektorého z našich receptov na bravčové rizoto alebo do niektorého z receptov s krúpmi .