V období júna nám dozrievajú jahody. Niekedy ich máme však toľko, že ich nestíhame jesť, ale nechceme, aby okorali alebo splesniveli.
Z tohto ovocia môžete pripraviť množstvo pokrmov alebo zavarenín. Čo tak je využiť na sladké pečenie?
Prinášame vám tie najlepšie recepty na jahodovú buchtu, v ktorých svoje plody záhrady môžete s chuťou využiť!
Inšpirujte sa!
Naše recepty
Zaujal vás recept? Vybrali sme pre vás ďalších 5 receptov na jahodové rezy , ktoré si zamilujete!
Aké sú ďalšie možnosti spotreby jahôd?
Sezóna jahôd je vcelku krátka a plodov dozrieva naraz príliš veľké množstvo. Dlhšie skladovanie nie je vhodné, pretože čerstvé nevydrží príliš dlho. Pozrieme sa teda na ďalšie tipy spracovania.
Jahodová šťava:
- 1kg jahôd
- 1l vody
- 1 kg cukru kryštál
- 1 lyžička kyseliny citrónovej
Jahody umyte, rozmixujte a prepasírujte cez sitko. Zrieďte šťavu vodou a pridajte cukor. Za stáleho miešania varte na miernom ohni asi 10-15 minút. Potom rozmiešajte lyžičku kyseliny citrónovej. Zoberte penu z hladiny a hotovú šťavu nalejte do fliaš alebo pohárov. Nechajte vychladnúť a potom uzavrite.
Jahodové smoothie:
- 200g jahôd
- 2 lyžice medu
- 250ml jogurtového nápoja alebo kefíru bez príchute
- hrsť ovsených vločiek
Rozmixujte vločky, pridajte umyté a nakrájané jahody, prilejte jogurtový nápoj alebo kefír a nakoniec lyžice medu. Rozmixujte, nechajte v chladničke vychladnúť a potom podávajte v pohári ozdobenom jahodami.
Jahodová marmeláda:
- 1,5 kg jahôd
- 1 vanilkový struk
- 1/2 lyžičky kyseliny citrónovej
- 600g cukru kryštál
Očistite jahody, umyte a potom usušte. Vložte ich do hrnca a zasypte cukrom. Vanilkový struk vyškrabte na jahody. Zmes varte za stáleho miešania a zbierajte penu z hladiny. Varte pokiaľ nezačne želírovať. Ku koncu varenia vmiešajte kyselinu citrónovú.
Zmes nalejte do čistých pohárov, uzavrite viečkami a položte dnom nahor. Nechajte takto vychladnúť a potom uskladnite na suché tmavé miesto.
Máme pre vás ďalšie tipy na zaváranie jahôd . Recepty, návody a triky pre každého.