Hoci sa to môže zdať neuveriteľné recept na creme brulee je naozaj jednoduchý!
Stačí pár základných ingrediencií plus trocha šikovnosti av pár krokoch si vytvoríte lahodný smotanový dezert, ktorý poblázni vaše chuťové poháriky!
Neuspokojte sa len s jeho klasickou podobou a oživte si svoje raňajky vďaka dokonalým francúzskym toastom v štýle tohto dezertu alebo si v rovnakom štýle vychutnajte ryžovú kašu!
Pripravili sme si pre váš širokú paletu možností, tak ich využite!
Čím začnete ako prvý?
Naše recepty
Čo je creme brulee a kde sa vzalo?
Crème brulée môžeme prekladať ako spálený krém, ktorého dominantnou surovinou je smotana az nej vyrobený smotanový puding s bohatou vrstvou skaramelizovaného cukru.
Tento dezert sa najčastejšie podáva mierne vychladený, aby jeho vrchná časť bola krehká, chrumkavá a teplá zatiaľ čo jeho stred bol vláčny, krémový a chladný.
Jeho smotanový základ je najčastejšie dochucovaný vanilkovým extraktom, ale v modernej kuchyni to už nie je pravidlom a používajú sa aj rôzne, iné dochucovadlá.
Väčšina by sa mohla domnievať, že crème brulée je produktom iba francúzskej kuchyne – a to celkom dobre, pretože samotný názov v jazyku znamená „pálená smotana“! Ako sa ale ukazuje, Francúzsko je iba jednou z niekoľkých európskych krajín, ktoré súperia o šancu povedať, že práve oni prišli s týmto famóznym dezertom.
Najprv si povieme niečo o Francúzsku. S takou rešpektovanou kulinárskou históriou dáva zmysel, že niečo také lahodné, ako je crème brulée, by odtiaľ mohlo pochádzať – a možno tiež prišlo.
Zástancovia tejto krajiny v otázke crème brulée hovoria, že bol prvýkrát predstavený v kuchárke z roku 1691 uznávaným šéfkuchárom. Tento recept následne ohromil všetku francúzsku šľachtu vrátane kráľa Ľudovíta XIV a rozšíril sa po celej Európe.
Ak teda crème bruleé prvýkrát formálne predstavili Francúzi pred viac ako 300 rokmi, prečo stále existujú otázky a pochybnosti ohľadom jeho prvej lokácie?
Problém spočíva v pudingu. Puding, ktorý sa nachádza sladkou krustou crème brulée. Aj keď krémy, ktoré sa tešili v stredoveku veľkej obľúbenosti a popularite, neboli úplne rovnaké ako moderné crème brulée, napriek tomu tu môžeme vidieť prvopočiatok sporu a tom, ako niekoľko krajín mohlo nezávisle na sebe vytvoriť celkom podobný pokrm a nazvať ho svojim vlastným.
Zoberme si napríklad Crema Catalana , Španieli servírujú veľmi podobné jedlo. Legenda hovorí, že mníšky pripravovali tradičný španielsky dezert, pre biskupa. Ten ale dodatočne neuvarili, čo viedlo k pudingovej konzistencii. Túto chybu sa snažili napraviť a svoj výtvor zachrániť cukrom navrchu, ktorý reagoval s teplom a vytvoril krustu.
Potom je tu nárok anglickej Trinity College . Tam v neskorom 17. storočí, vysoká škola vypálila svoj znak na pudingové dezerty pre študentov, čo viedlo k tomu, čo je teraz nazývané Trinity cream alebo Trinity spáleným krémom.
Najvyššej popularite sa tento lahodný dezert začal tešiť až v 80. rokoch 20. storočia, najmä v Spojených štátoch . Stal sa extrémne populárnym a spôsobil veľký boom vo všetkých reštauráciách, ktoré sa ho rozhodli podávať. Stal sa z neho najslávnejší a zďaleka najobľúbenejší dezert v reštauráciách po celom svete.
Pokiaľ teda ide, o to odkiaľ crème brulée pochádza, odpoveď samozrejme nie je zďaleka taká dôležitá ako samotný lahodný pokrm. Vyznačujúci sa svojím pudingovým vnútrom a známy svojou pre svoju vanilkovú príchuť, ale aj pre svoju typickú sladkú krustu, „bruleée“ až „crème“.