Recepty na mäsové rezančeky s tzatziki a bylinkami 6x inak! Predstavujeme vám gyros

Neexistuje snáď nič lepšie ako mäso plné šťavy, marinované v najlepších bylinkách a podávané s výbornou omáčkou!

Presne také sú tieto recepty na gyros, ktoré nemajú chybu.

Pripravte si ho v pohodlí vášho domova a vychutnajte si ho aj s doma pripravenými pita chlebom.

Vychutnajte si ho tak ako na dovolenke v Grécku!

Gyros vs. kebab aký je rozdiel?

Nie je kebab ako gyros a gyros nie je ako kebab! Medzi týmito pokrmami existujú síce malé, ale dôležité rozdiely, ktoré sa viažu na históriu vzniku týchto jednotlivých obľúbených fast foodových pokrmov. Poďme sa pozrieť na to, čo robí gyros gyrosom a nie kebabom souvlaki alebo shawarmou!

1. Döner kebab

Döner kebab má svoj pôvod v Osmanskej ríši, siahajúcej až do 13. storočia. Mäso bolo pečené v tvare veľkého kužeľa na zvislom hrote, ktorý sa pri pečení otáčal. Pred podávaním bola vonkajšia vrstva mäsa okrájaná, zatiaľ čo zvyšok mäsového klátu bol ponechaný na hrote, aby sa dopekal.

Kebaby sa aj dnes pripravujú stále rovnakým spôsobom. V Anatólii môžete dostať kuracie a jahňacie kebaby podávané s ryžou a šalátom.

1. Gyros – stredomorské bylinky a tzatziki

Grécko bolo súčasťou Osmanskej ríše až do devätnásteho storočia a jeho kuchyňa sa pod osmanským vplyvom vyvíjala. Grécky gyros veľmi podobný slávnemu kebabu. Gyros znamená v gréčtine „otočka“ a oboje sa pečie na vertikálnom grile.

Gyros sa obvykle vyrába z jahňacieho, hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa. Mäso je marinované so stredomorskými bylinkami, ako je tymian, rozmarín a oregano.

Mäso marinované v citrónovej šťave, olivovom oleji a bylinkách sa podáva v ručne vyrábanom pita chlebe spolu s oreganovými hranolčekmi, paradajkami, červenou cibuľou a samozrejme tzatziki omáčkou, tento recept na gyros je tým pravým a nefalšovaným, ktorý môžete ochutnať.

Zostaňte s nami ešte chvíľu v gréckej kuchyni a vyskúšajte ďalšie lahodné recepty, ktoré vám môže táto krajina ponúknuť. Poddajte sa chuti tejto tradičnej gréckej mussaky z baklažánu !

2. Souvlaki – varené na špajli

Souvlaki je spojené s gréckym slovom souvla (znamenajúce pľuvať) a počiatky souvlaki siahajú až do starovekého Grécka. Hlavným rozdielom medzi gyrosom a souvlaki je spôsob prípravy mäsa.

Mäso na gyros sa pečie napichnuté na hrote vo vertikálnej polohe, zatiaľ čo mäso na souvlaki sa pečie na vodorovne polohovaných hrotoch, otáčajúcich sa na grile.

Niektoré souvlaki sa podávajú na špíze, ale je možné ich tiež zložiť a podávať v pita chlebe s omáčkou a oblohou.

3. Shawarma – ochutená a okorenená

Shawarma je ako blízky príbuzný ku gyrosu. Zakladá sa na rovnakom dedičstve, ktoré mu poskytla Osmanská ríša.

Keď sa ríša začala rozrastať smerom na Blízky východ, pokrm sa stal známym ako „shawarma“, čo je arabské slovo pre „otáčanie“. Shawarma bola prispôsobená miestnym chutiam a vyvinula sa vo vlastnú podobu, ktorá ju dnes odlišuje od gyrosu alebo kebabu.

Shawarma sa často vyrába z hovädzieho, jahňacieho alebo kuracieho mäsa, pričom mäso je marinované až 24 hodín v rôznom korení.

Obvykle medzi ne patrí bobkový list, kurkuma, klinčeky, škorica a koriander. Podáva sa s prílohami ako je šalát tabouleh, fattoush a cícerový humus. Najbežnejšou omáčkou je sezamové tahini.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.