Už ste niekedy skúšali recepty na tarte tatin? Ak milujete ovocie a karamel, potom je to múčnik presne pre vás.
Čo tak urobiť radosť svojim ratolestiam, partnerovi, blízkym príbuzným alebo napríklad kamarátom a vykúzliť obrátený koláč?
Je to pochúťka, o ktorej sa hovorí, že vlastne vznikla omylom! No, keby každý omyl chutil tak luxusne, máme postarané!
Vyskúšajte niektorý z našich variantov a uvidíte, ktorý z nich si nakoniec zamilujete zo všetkých najviac.
Naše recepty
Niečo málo o Tarte Tatin záverom
Preslávený francúzsky jablkový koláč, ktorý je charakteristický obráteným pečením. Najskôr sa totiž dno formy pokryje maslom s cukrom, z ktorých vyrobíme karamel, potom sa pridajú jablká a nakoniec cesto. Až keď je upečený, obrátime koláč ovocím nahor.
Podľa dostupných informácií je tento koláč dielom sestier Tatinových. Táto dvojica (Caroline a Stéphanie) prevádzkovala Hotel Tatin neďaleko Paríža. Hovorí sa, že Stephanie raz chystala ich tradičný jablkový koláč, pričom ovocie s maslom a cukrom bolo na panvici až veľmi dlho.
Vďaka tomu by ten pôvodný koláč nechutil, ako by mal. Ľahko pripálené ovocie sa pokúsila zachrániť tým, že naň dala cesto a jednoducho dala do rúry aj s panvicou, aby sa múčnik upiekol a jablká neboli úplne spálené.
Všetko zakončila tým, že koláč vyklopila vlastne dnom nahor a servírovala hosťom. Tí jej výtvor ocenili veľmi kladne. Samozrejme, že kolujú rôzne verzie histórie Tarte Tatin.
Niekto tvrdí, že len upiekla svoj typický karamelizovaný jablkový koláč obrátene, alebo dokonca kolovala aj historka, že už bol v nejakej kuchárke tento sladký skvost spomínaný o 40 rokov skôr. Nech už je pravda akákoľvek, táto pochúťka sa dočkala vysokého ocenenia.
Stala sa súčasťou menu Hotela Tatin a bol podávaný ako miestna špecialita Torte Solognote. Zvláštne je, že o jeho názov TarteTatin sa zaslúžil až slávny francúzsky spisovateľ Curnonsky.
Rovnako parížska reštaurácia Maxim´s ho ocenila a zaradila na svoj jedálniček, pretože majiteľovi stačila jedna ochutnávka a koláču úplne prepadol. Práve Maxim’s bolo prvým miestom v Paríži, kde bolo možné túto lahôdku ochutnať.
Aké ovocie a cesto použiť na koláč?
Okrem jabĺk, ktoré sú po ňom typické, sa dajú použiť hrušky, jablká, jahody, slivky, dule, broskyne, ananás a tiež paradajky.
Samozrejme, že sa dajú pripraviť aj zeleninové varianty a výnimkou nie je ani cibuľa, ktorá je veľmi príjemným spestrením. Pokiaľ ide o cesto, tak správny tarte tatin sa pripravuje z krehkého alebo lístkového cesta.
Čo je liek Fleur de Sel?
Originálny názov je Flor de Sal, ale hovorí sa mu aj Flower of Salt či Soľný kvet. Hovorí sa, že je to jedna z najlepších a najlahodnejších druhov soli na celom svete, navyše sa radí k tým úplne najkvalitnejším. To sa samozrejme odráža aj na jeho cene.
Ako sa dá soľný kvet získať?
Dá sa povedať, že sa získava skoro rovnako ako morská soľ, a to odparovaním morskej vody. Líši sa iba spôsob zberu a lokalita, kde k tomu dochádza. Soľný kvet je produkovaný iba na pár miestach.
Potrebuje totiž úplne špecifické morské aj poveternostné podmienky. Ideálne je na tieto účely pobrežie Francúzska alebo španielska Mallorca.
Existujú špeciálne soľné jazierka, ktoré postupne vysychajú. Zostávajú soľné kryštáliky, ktoré sa následne zbierajú iba ručne. Fleur de Sal má charakteristickú chuť ako morský vzduch. Zaujímavá je aj štruktúra, pripomínajúca miniatúrne doštičky, čo je pri soli veľmi neobvyklé.
U nás je to veľmi nezvyčajná a veľa ľudí o nej nemá ani tušenie. Vo väčšine prípadov to nie je niečo, čo nájdeme len tak v supermarkete, naopak musíme vždy hľadať v internetových obchodoch.
Čo sa týka ceny, tak 100 gramov vychádza okolo 100 korún, záleží na výrobcovi, predajcovi aj balení. Okrem 100 gramových balení, sa dajú zohnať napríklad aj 500 gramové. Pre začiatočníkov je samozrejme najvhodnejšie zvoliť to najmenšie balenie na skúšku.