Pokiaľ ešte nepoznáte recepty na cisársky trhanec, mali by ste sa s nimi čo najskôr zoznámiť.
Ten, kto miluje palacinky, si tento pokrm zamiluje, lebo je to v podstate natrhaná placka, ktorú opečiete.
Má vynikajúcu chuť, rýchlu prípravu a dá sa urobiť v rôznych príchutiach.
Uvidíte, že vaši blízki aj priatelia olíznu všetkých desať a ešte si prídu pre prídavok.
Naše recepty
Čo je cisársky trhanec?
Tento tradičný pokrm, ktorý je bežnou súčasťou kaviarenského menu najmä vo Viedni, má svoj pôvod v Rakúsku. To však neznamená, že si nenašiel svojich fanúšikov aj za hranicami Rakúska. Naopak je táto sladká pochúťka obľúbenou súčasťou menu v mnohých domácnostiach aj reštauráciách.
Je to v podstate univerzálne jedlo, ktoré je možné servírovať ako na raňajky, tak na obed ako hlavný chod, ale aj ako dezert či sladkú večeru. Svojím spôsobom je t taká lepšia a hutnejšia palacinka, pre ktorú je charakteristické, že sa natrhá na kúsky, tak povediac sa nacuckuje na menšie kúsočky a tepelne sa opracuje.
Niekto jej urobí na panvici od začiatku do konca, ďalší jej dá ešte po opečení na platni zapiecť do rúry. Kaiserschmarrn, ako sa tento pokrm správne nazýva, je možné podávať len tak s cukrom, s marmeládou, ale aj zaliaty horúcim kompótom.
O pôvode trhanca kolujú mnohé historky, ale ako naozaj vznikol, sa už dnes asi nedozvieme. Mnohí totiž tvrdia, že túto lahôdku pripravila jedného dňa cisárovná Elizabeth (Sissi), ale keď chcela palacinku otočiť, tak sa jednoducho rozpadla na kúsky.
Ďalší zase hovoria, že keď raz počas nejakej cesty zavítal cisár s cisárovnou do hôr, na obed im nejaký farmár prichystal práve trhanec, ale placka sa roztrhala, tak schoval palacinku pod vrstvu slivkovej marmelády, aby to nebolo vidieť. Faktom je, že pôvod nie je dôležitý. Hlavné je, že nám to chutí a zvládne si to pripraviť aj absolútny gastronomický amatér.