Medovka prinesie pokoj vašej duši, spánku aj tráveniu. Doprajte si ju aj inak ako len v podobe tradičného čaju!

Spomeniete si, čo vám babička varila, keď ste ako malí nemohli zaspať alebo vás bolelo brucho?

Medovkový čaj.

V listoch tejto nenápadnej rastliny sa totiž ukrýva nespočetné množstvo cenných a účinných látok.

Medovku ale nemusíte len „piť“.

Pri troche fantázie ide zaradiť do jedálnička mnohými rozmanitými a originálnymi spôsobmi.

Všetky vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Čo je medovka?

Medovka lekárska (Melissa officinalis) je na prvý pohľad nenápadná rastlina, ktorú si väčšina z nás ani nevšimne. Jej liečivé účinky z nej ale už po stáročia robia jednu z najobľúbenejších byliniek, ktorá nám uľaví od mnohých neduhov. Z botanického hľadiska patrí do rozmanitej čeľade hluchavkovitých rastlín. Najčastejšie sa konzumuje v podobe medovkového čaju, ktorý sa pripravuje z jej listov.

Mimochodom latinský názov „melissa“ znamená „včela“. Medovka je totiž veľmi významnou medonosnou rastlinou, ktorá včely láka veľkým množstvom nektáru. Z tohto dôvodu sa jej tak niekedy prezýva aj včelanka, včelia bylinka, medunica či medlinka.

Listy medovky pri pohľade zhora.
zdroj: nationbloom.com

Ako vonia medovka?

Svojím vzhľadom medovka pripomína niečo medzi mätou a hluchavkou. Jej vajcovité, hrubo pílkovité listy majú veľmi príjemnú citrónovú vôňu. Tá je daná vysokým obsahom aromatických silíc, ako je citral, citronelal či citronelol. Okrem toho má mierne sladkastú chuť s nádychom citróna, ktorú okrem čaju oceníte aj v šalátoch či dezertoch.

Čo v sebe medovka ukrýva?

Okrem aromatických silíc obsahuje medovka aj triesloviny, flavonoidy, minerálne látky a niektoré vitamíny skupiny B.

Medovka
100 g
Energia 209 kcal
Sacharidy 25 g
Bielkoviny 1 g
Tuky 0 g
Vláknina 50 g
Vitamín B1 0,004 mg
Vitamín B2 0,010 mg
Kyselina listová 1 µg
Draslík 9 mg
Mangán 1 mg
Sodík 1 mg
Vápnik 2 mg
Zinok 0,04 mg
Železo 0,08 mg

Aké má medovka účinky?

Medovka sa tradične používa na upokojenie a uvoľnenie organizmu, pretože pomáha odstrániť kŕčovité stiahnutie spôsobené nervovým vypätím. Tým ale jej potenciálne prínosy nekončia. Listy medovky obsahujú mnoho terpénov esenciálnych olejov, polyfenoly a triesloviny. Tieto zlúčeniny spoločne dodávajú byline antivírusový, nervovo upokojujúci účinok aj zvláštnu citrónovú vôňu. Prečo sa oplatí dať si občas medovkový čaj?

  • Pomáha znížiť stres a úzkosť – zmierňuje príznaky stresu, pomáha relaxovať, upokojuje a zlepšuje náladu. Medovka môže byť tiež použitá na zmiernenie príznakov úzkosti, ako je nervozita a horľavosť.

  • Posilňuje kognitívne funkcie – štúdie potvrdzujú účinky medovky na zlepšenie kognitívnych funkcií, podporuje pamäť a sústredenie. Účastníci mali za úlohu plniť kognitívne úlohy týkajúce sa pamäte, matematiky a koncentrácie. Výsledky týchto počítačových úloh naznačujú, že účastníci, ktorí požili medovku, podali lepší výkon ako tí, ktorí ju nepožili. Okrem lepšieho výkonu boli aj bdelejšie.

  • Zmierňuje nespavosť a ďalšie poruchy spánku – kombinácia medovky s valeriány lekárskej môže pomôcť zmierniť nepokoj a poruchy spánku, ako je nespavosť.

  • Liečia opary – medovku či prípravky, ktoré ju obsahujú, môžete aplikovať pri prvých príznakoch oparu. Esenciálny olej a tekuté extrakty z medovky majú silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, najmä proti infekcii opary spôsobenej vírusom herpes simplex. Účastníci výskumu, ktorí aplikovali na postihnuté miesto štyrikrát denne počas piatich dní medovkový krém, mali menej príznakov a hojili sa rýchlejšie ako tí, ktorí krém nepoužívali.

  • Pomáha pri kašli – v spojení s materinou dúškou sa medovka často používa na upokojenie kašľa a zmiernenie dýchacích ťažkostí.

  • Zmierňuje zažívacie problémy – medovka pomáha upokojiť tráviacu sústavu a pomáha od rôznych nevoľností a ďalších ťažkostí, ako je nadúvanie, plynatosť či kŕče v žalúdku. Od nevoľností uľavuje tiež tehotným ženám.

  • Napomáha správnej činnosti štítnej žľazy – zlúčeniny obsiahnuté v medovkovom výluhu potláčajú produkciu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Vďaka tomu je užitočná pri liečbe niektorých hypertyreóznych porúch.

  • Pomáha pri menštruačných kŕčoch – výskumy naznačujú, že medovka môže byť použitá na zmiernenie menštruačných kŕčov a predmenštruačného syndrómu.

  • Zmierňuje bolesti hlavy – medovka môže byť užitočná aj pri liečbe bolestí hlavy, najmä ak k nim dochádza v dôsledku stresu. Jej relaxačné vlastnosti vám môžu pomôcť uvoľniť napätie a uvoľniť svaly.

  • Pomáha pri bolestiach zubov – vďaka svojim vlastnostiam môže byť medovka ideálnou voľbou na zmiernenie bolesti zubov. Okrem toho, že tento domáci liek čerpá zo svojich relaxačných vlastností, sa predpokladá, že sa zameriava na zápaly v tele.

Nežiaduce účinky medovky

Aj keď je všeobecne medovka považovaná za bezpečnú bylinku, neodporúča sa jej dlhodobé užívanie. Všeobecným pravidlom je, že po každých troch týždňoch užívania by sa mala nasledovať týždenná prestávka.

Vhodné nie je tiež nadmerné užívanie medovky, ktoré môže byť spojené s niektorými nežiaducimi vedľajšími účinkami. Riziko nežiaducich účinkov môžete znížiť tým, že budete konzumovať menej ako 2 gramy medovky denne. Medzi možné vedľajšie účinky pri nadmernom užívaní patria kŕče v žalúdku a zažívacie problémy, bolesti hlavy, nevoľnosť, podráždenie kože a tiež bolestivé močenie.

Vynechanie medovky či prípravkov, ktoré ju obsahujú, sa odporúča aj pred plánovaným chirurgickým zákrokom, pretože u niektorých osôb môže zhoršovať zrážanlivosť krvi. V neposlednom rade nie je vhodné užívať medovku v kombinácii s liekmi na upokojenie, je účinná sama o sebe.

Miska so sušenými listami medovky.
zdroj: austraherbs.com.au

Medovkový čaj

Medovka sa najčastejšie konzumuje v podobe medovky. Pripraviť ho možno z čerstvých aj sušených listov. V prípade sušenej medovky stačí jednu čajovú lyžičku sušených lístkov zaliať 250 mililitrami horúcej, ale nie vriacej vody.

Následne nechajte čaj približne 10 minút lúhovať, najlepšie pod pokrievkou. To zaručí, aby spoločne so spoločne parou nevyparili aj liečivé éterické oleje. V prípade čerstvej medovky použite na rovnaké množstvo vody asi dve až tri čajové lyžičky čerstvých lístkov.

Na čo sa používa medovkový čaj?

V minulosti sa čaj používal najmä na liečbu zažívacích ťažkostí a na zmiernenie bolesti vrátane menštruačných kŕčov a bolestí hlavy. Dnes sa hojne využívajú jeho mierne upokojujúce účinky, je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí trpia poruchami spánku alebo hľadajú čaj, ktorý by mohli popíjať pred spaním.

Tento čaj sa môže pochváliť jemnou chuťou s nádychom citrónu a mäty, často sa dochucuje medom a citrónom. Je možné ho piť teplý aj studený. Všeobecne sa neodporúča prekračovať množstvo 3 šálok medovkového čaju denne.

Šálka medovkového čaju.
zdroj: organicfacts.net

Medovka v kuchyni

Okrem čaju ale môžete s pomocou medovky ochutiť aj celý rad pokrmov či ju použiť na výrobu ďalších lahodných nápojov.

  • Pridajte niekoľko lístkov medovky do polievok a omáčok či šalátov, dodáte im svieži citrusový nádych.

  • Zvarením a vylúhovaním medovky s vodou, citrónom a medom získate veľmi lahodnú medovkovú limonádu, ktorá vás v horúcich letných dňoch príjemne osvieži.

  • Lahodné a na prípravu jednoduché je bylinkové maslo. Stačí na panvici nasekané listy medovky zmiešať s kúskom masla. Potom zmes rozmixujte a pridajte soľ a korenie. Bylinkové maslo sa skvele hodí k zelenine, rybám aj hydine.

  • V neposlednom rade je možné listy medovky použiť aj v receptoch na mäsové marinády , do ktorých naložíte rozmanité druhy mäsa pred grilovaním.
Torta ozdobená čerstvým ovocím a lístkami medovky.
zdroj: mamarosemary.com

Využitie medovky

Okrem pridania k rozmanitým pokrmom či príprave medovkového čaju môžete z medovky vyrobiť či zakúpiť aj ďalšie produkty. Okrem nižšie uvedených produktov je medovka či jej výťažok súčasťou tiež mnohých čajových zmesí, potravinových doplnkov aj kozmetických prípravkov.

  • Medovkový sirup – používa sa na dochutenie rozmanitých studených nápojov aj čaju. Jeho výroba je veľmi jednoduchá, stačí nechať listy medovky macerovať po dobu jedného dňa v prevarenej vode spoločne s plátkami citróna. Následne sa do zmesi pridá cukor, obvykle jeden diel cukru na jeden diel vody a zmes sa zahreje, aby sa cukor rozpustil.

  • Medovkový med – jednoducho čerstvé lístky medovky zalejte medom a nechajte približne dva týždne odstáť. Medovkový med oceníte pri príprave dezertov, na ochutenie čaju aj len tak na chleba s maslom.

  • Medovkový ocot – vyrába sa lúhovaním medovky vo vínnom či jablčnom octe po dobu dvoch týždňov. Následne sa hodí nielen na dochucovanie rozmanitých šalátov, ale aj ako regeneračný oplach pre vlasy.

  • Esenciálny medovkový olej – má rozmanité použitie v aromaterapii

  • Medovkové víno – ak necháte po dobu jedného týždňa lúhovať listy medovky v bielom víne, získate veľmi chutné medovky.

  • Karmelitánske kvapky – medovka je jednou z ingrediencií známych karmelitánskych kvapiek, prírodného lieku, ktorý v 17. storočí z rôznych byliniek, korenia a alkoholu začali vyrábať karmelitánski mnísi vo Francúzsku. Kvapky sa používajú na celkové upokojenie, pri strese alebo nespavosti.

Pestovanie medovky

Medovka lekárska alebo Melissa officinalis je vytrvalá rastlina, ktorá patrí do čeľade hluchavkovitých rastlín. Pôvodne pochádza z oblastí Stredomoria, kde bola na rozmanité liečivé účely používaná už od staroveku. Dorastá do výšky až 150 cm, v našich podmienkach ale menej.

V kuchyni aj liečiteľstve sa využívajú najmä jej aromatické listy a vňať, a to najlepšie pred kvetom. Kvitnutie totiž spôsobuje zníženie obsahu cenných silíc. Od júla do augusta sa v pazuchách listov, predovšetkým vo vrchnej časti rastliny, objavujú biele kvety. Existujú ale aj odrody s kvetmi fialovými či ružovými.

Medovka zlatolistá so žlto sfarbenými listami.
zdroj: kraeuter-und-duftpflanzen.de

Okrem klasickej medovky lekárskej je možné pestovať aj jej vyšľachtené kultivary, napríklad medovku citrónovú (Melissa officinalis citronella), ktorá má výraznejšiu citrónovú príchuť, alebo medovku zlatolistú (Melissa officinalis aurea), ktorej listy majú žiarivo žltozelenú.

Ako si vypestovať vlastnú medovku?

Vzhľadom na svoju nenáročnosť je medovka jednou z rastlín, ktorá by nemala chýbať v žiadnej bylinkovej záhradke, či už skutočne na záhrade, balkóne alebo okennom parapete. Najviac sa jej bude dariť v hlinitopiesočnatej pôde na mieste s dostatkom svetla a tepla. Pokiaľ ju chcete pestovať na bylinkovej skalke, vysaďte ju na čo najnižšie položené miesto.

Rastlina medovky pestovaná v kvetináči.
zdroj: thespruce.com

Semienka sa vysádzajú na jar do kvetináčov či malých kvetináčov, po približne dvoch mesiacoch sa malé sadeničky vysádzajú do záhona. Rastline svedčí pravidelná zálievka a zrezávanie, vďaka ktorému sa stáva bohatšou a košatejšou.

Skladovanie medovky

Medovku zberáme vždy pred rozkvitnutím. Vňať s listami môžeme nechať usušiť na slniečku, ale nie prudkom, inak dôjde k jej spáleniu a zhnednutiu, alebo ju možno usušiť pomocou sušičky. Ďalším spôsobom uchovania medovky môže byť jej zmrazenie.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)