Príjemnú vôňu a krásne fialové kvety tejto rastliny pozná každý.
Nájdeme ju vo sviečkach, mydlách, parfémoch či vonných sáčkoch.
Levanduľa je ale nielen krásna a voňavá, ale aj liečivá.
Od akých neduhov nám môže pomôcť?
Akým spôsobom ju zaradiť do jedálnička?
Ako si vyrobiť levanduľový cukor alebo med?
Vydajte sa s nami po stopách tejto bylinky.
Čo je levanduľa?
Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) je najznámejším zástupcom rodu levandule, ktorý je tvorený približne štyridsiatimi druhmi. Podobne ako mäta, šalvia a ďalšie liečivé bylinky patria do čeľade hluchavkovitých rastlín.
Táto rastlina má veľmi široké využitie, od farmácie a liečiteľstva cez kozmetiku až o gastronómiu. Pôvodne rástla predovšetkým v oblasti Stredomoria, v súčasnej dobe sú ale levanduľové farmy hojne rozšírené aj v ďalších oblastiach severnej pologule, tie najznámejšie sa nachádzajú vo francúzskej Provence.
Slovo levandule pochádza z latinského koreňa „lavare“, čo doslova „umývať“. Najstaršie záznamy o používaní levandule pochádzajú zo starovekého Egypta, kde sa jej olej používal pri mumifikácii. V neskorších dobách sa levanduľa stala obľúbenou prísadou do kúpeľa, predovšetkým v oblasti starovekej Perzie, Grécka a Ríma.
Druhy levandule
K najznámejším a najčastejšie pestovaným druhom levandule patrí:
- Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) – okrem tohto označenia sa možno stretnúť aj s názvami levandule úzkolistá, anglická levanduľa či pravá levanduľa. Využíva sa najmä pre svoje liečivé účinky a tiež v kulinárstve. Môže kvitnúť fialovo, ružovo alebo bielo.
- Levanduľa širokolistá (Levandula latifilia) – má výraznejšiu vôňu, používa sa predovšetkým na výrobu parfémov.
- Levanduľa provensálska (Lavandula intermedia) – vznikla skrížením levandule lekárskej a širokolistej, vďaka tomu má síce vyšší obsah vonných silíc, ale nie je vhodná na konzumáciu. Niekedy sa tomuto druhu hovorí aj lavandín či levanduľa prostredná.
Ako spoznať pravú levanduľu?
Vzhľadom na to, že nie všetky druhy sú vhodné na konzumáciu, je dôležité vedieť levanduľu lekársku dobre spoznať a nespliesť si ju napríklad s levanduľou prostrednou.
Najľahším poznávacím znamením levandule lekárskej je, že má na stonke iba jedno kvetenstvo, levanduľa prostredná ich má niekoľko. Kvety usporiadané na stopkatých klasoch sú pri pravej levandule kratšie.
Zatiaľ čo kvety levandule prostrednej majú typickú fialovú farbu, levanduľa lekárska môže kvitnúť nielen fialovo, ale aj ružovo či bielo. V neposlednom rade je vôňa pravej levandule kvôli nižšiemu obsahu silíc menej výrazná ako u levandule prostredná.
Ako chutí levanduľa?
Prvotný zmyslový dojem z tejto rastliny je ostrá kvetinová chuť a vôňa s jemnými tónmi bylín, zemitosti a mäty. Rôzne odrody môžu mať ďalšie podtóny ovocia či dreva, čo z nej robí komplexnú kulinársku bylinu. Chuť levandule sa dobre kombinuje s ďalšími bylinkami, ako je oregano, rozmarín, tymián, šalvia a saturejka.
Liečivé účinky levandule
Táto bylina sa od pradávna používa na zmiernenie príznakov a ako podporný prostriedok pri mnohých ochoreniach. Okrem vonných silíc obsahuje aj množstvo ďalších rozmanitých rastlinných látok a zlúčenín. S akými problémami nám môže táto rastlina pomôcť?
- Nespavosť – levanduľa sa často odporúča ľuďom trpiacim nespavosťou alebo inými poruchami spánku. Okrem vankúšikov vypchaných kvetmi možno v súvislosti s nespavosťou využívať aj aromaterapiu, vdychovanie esenciálneho levanduľového oleja.
- Úzkosť a stres – táto bylina môže poskytnúť úľavu aj ľuďom trpiacim úzkosťou. Levanduľová aromaterapia môže údajne pomôcť znížiť aj úzkosť súvisiacu s vedľajšími účinkami chemoterapie či úzkosť z návštevy zubára.
- Vypadávanie vlasov – lokálne použitie levanduľového oleja môže pomôcť pri liečbe ochorení zvaného alopécia, ktoré spôsobuje, že človeku vo veľkom množstve vypadávajú vlasy. Štúdia tiež zistila, že levanduľový olej úspešne stimuloval rast vlasov.
- Bolesti hlavy a migréna – upokojujúce účinky levandule pomáhajú aj pri bolestiach hlavy a migrénach.
- Depresia – účinky na depresiu nie sú tak dobre zdokumentované ako účinky na úzkosť, ale výskum je sľubný. Zistilo sa napríklad, že aromaterapia levanduľou zabraňuje stresu a depresii po pôrode.
- Trávenie – štúdie naznačujú, že konzumácia vo forme čaju môže pomôcť pri zažívacích ťažkostiach, ako je zvracanie, nevoľnosť či plynatosť.
- Kožné problémy – táto rastlina obsahuje dve protizápalové zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri rozmanitých kožných problémoch, ako je ekzém, dermatitída či psoriáza. Vďaka svojej schopnosti ničiť baktérie je šetrným spôsobom liečby akné, levanduľový olej je účinný aj v boji proti mykotickým infekciám.
- Popáleniny a hojenie rán – rastlina sa už dlho používa ako tradičný prostriedok na popáleniny. Podľa štúdií jej antimikrobiálna aktivita tiež pomáha predchádzať infekciám po popálení, zvyšuje rýchlosť hojenia rán a podporuje rast kolagénu.
- Krvný tlak a srdcová frekvencia – chronická hypertenzia predstavuje pre srdce záťaž, ktorá zvyšuje riziko zdravotných komplikácií, ako je mŕtvica a srdcový infarkt. Inhalácia levanduľového oleja má podľa štúdií pozitívny vplyv na zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie.
- Menopauza – návaly tepla patria k častým príznakom menopauzy, levanduľová aromaterapia prispieva k zníženiu ich výskytu a intenzity.
Nežiaduce účinky levandule
Konzumácia levandule v množstve, ktoré sa obvykle používa v nápojoch, potravinách či doplnkoch stravy, je všeobecne považované za bezpečné. Vzhľadom na to, že mierne spomaľuje centrálny nervový systém, lekári zvyčajne odporúčajú, aby ju pacienti prestali užívať najmenej dva týždne pred plánovanou operáciou.
Bezpečné používanie oleja závisí od citlivosti pokožky. U niektorých ľudí dochádza po aplikácii levanduľového oleja k alergickej reakcii na kožu.
Levanduľa v kuchyni
Táto bylinka sa hodí k celému radu sladkých i slaných pokrmov. Medzi ingrediencie, ku ktorým sa často kombinuje, patria napríklad jahody, čučoriedky, hrušky, citrón, pomaranč, med či čokoláda.
V neposlednom rade je spoločne s rozmarínom, oreganom, bazalkou a tymianom súčasťou provensálskej zmesi korenia. Okrem Francúzska sa s používaním levandule stretneme aj v kuchyni talianskej a španielskej.
V kuchyni je možné využiť ako čerstvé, tak sušené kvety . Po usušení je levanduľa silnejšia a koncentrovanejšia, preto je nutné ju použiť v menšom množstve. Obvykle sa odporúča tretinové množstvo oproti čerstvej levandule.
- V letných mesiacoch sú veľmi osviežujúce rozmanité domáce limonády . Vyskúšajte levanduľovú limonádu s plátkami citróna.
- Ďalším využitím tejto bylinky v horúcom lete je výroba domácej zmrzliny . V tomto prípade sa levanduľa najlepšie snúbi s vanilkovou a ovocnou príchuťou.
- Vo francúzskej kuchyni sa sušená levanduľa často používa pri príprave crème brulée . Tento lahodný smotanový dezert sa dá pripraviť v mnohých podobách.
- Veľmi jednoduchá je príprava levanduľového medu. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu sušených levanduľových kvetov s pohárom medu. Pohár umiestnite na teplé miesto, ale mimo dosahu priameho slnečného svetla. Každý deň pohár obráťte, aby sa med a kvety premiešali. Nechajte lúhovať po dobu 2-4 týždňov. Následne kvety sceďte.
- Iným variantom je levanduľový cukor, ktorý môžete pridávať do nápojov, pečiva aj šľahačky. Na dve šálky cukru stačí jedna polievková lyžica sušenej levandule. Sušenú levanduľu s cukrom rozmixujte v mixéri a uložte do vzduchotesnej nádoby. Levanduľový cukor môžete ľahko využiť napríklad v receptoch na muffiny .
- Ľahko horkastá chuť a príjemná vôňa robí z levandule tiež obľúbenú ingredienciu pri príprave ovocných šalátov , skvele sa snúbi predovšetkým s citrusmi a bobuľovitým ovocím.
- K mäsu aj zelenine sa často hodí bylinkové maslo. Stačí na panvici zmiešať nasekanú levanduľu s ďalšími bylinkami a kúskom masla, následne ich zmes rozmixovať a pridať malé množstvo soli.
- V neposlednom rade je možné levanduľu spoločne s ďalšími bylinkami použiť aj v receptoch na mäsové marinády , do ktorých naložíte rozmanité druhy mäsa pred grilovaním.
Levanduľový čaj
Príprava levanduľového čaju je veľmi jednoduchá, stačí jednu polievkovú lyžicu sušených levanduľových kvetov púčikov preliať 250 mililitrami horkej vody. Pred sparením sa odporúča kvety ľahko prepadnúť v ruke alebo podrviť. Následne nechajte čaj približne 10-15 minút lúhovať, najlepšie pod pokrievkou. Okrem sušenej levandule je možné čaj pripraviť aj z čerstvých kvetov.
Levanduľový čaj upokojuje nervy, vedie k lepšiemu spánku, podporuje trávenie a zlepšuje zdravie pokožky. Okrem pitia možno ale vzniknutý levanduľový odvar použiť aj lokálne, ako oplach na vlasy, pleťovú vodu alebo ho možno pridať do kúpeľa.
Levanduľový sirup
Sirup z levandule predstavuje jednoduchú možnosť, ako levanduľu využiť pri príprave množstva nápojov a pokrmov. Jeho výroba spočíva vo vylúhovaní levanduľových kvetov v prevarenej vode spoločne s plátkami citróna po dobu 24 hodín.
Následne pridajte do zmesi cukor a priveďte zmes do varu, aby sa cukor rozpustil. Po precedení nalejte do fľaštičiek a skladujte v chlade. Sirup môžete použiť na prípravu limonád, ochutenie čaju i kávy. V neposlednom rade ho možno použiť aj pri pečení na prípravu glazúry na pečivo či ďalšie dezerty
Pestovanie levandule
Aj keď levanduľa pochádza pôvodne z teplých a suchých oblastí Stredozemia, v posledných rokoch je jej pestovanie veľmi obľúbené aj v našich podmienkach. Stretneme sa s ňou na záhradkách, balkónoch aj terasách, stačí vybrať miesto s dostatkom slnka.
Rastline sa darí v dobre priepustnej pôde, ktorou sa odporúča odľahčiť štrkom. Pokiaľ ju vysadíte do blízkosti ruží, poslúži vám ako prirodzený odpudzovač vošiek.
Sadeničku levanduľu pravidelne zalievajte, kým nezapustia korene, potom zálievku obmedzte, rastline svedčí skôr sucho. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov počas sezóny podporí nové kvety, raz ročne sa odporúča výraznejší zostrih.
Kedy a ako strihať levanduľu?
Doba zberu závisí od toho, na čo ju chcete neskôr využiť. Všeobecne rastlina kvitne zhruba od polovice júna až do augusta. V prípade dekorácií sa odporúča žať ju ešte predtým, než úplne rozkvitne, rastlina lepšie vydrží.
Na použitie v kuchyni je možné žať ju v plnom kvete, jej vôňa aj chuť bude intenzívnejšia. Levanduľa sa najčastejšie žne aj s časťou stonky. Zber sa vykonáva jednoducho pomocou nožníc.
Ako usušiť levanduľu?
Sušená levanduľa je nielen krásnou voňavou dekoráciou, ale má aj mnohé ďalšie využitie. Pokiaľ nechcete, aby stratila svoju krásnu farbu, odporúča sa sušenie v tmavej miestnosti alebo aspoň na mieste, kam nedopadá priame slnko.
- Sušenie zavesením – ostrihanú levanduľu usporiadajte do zväzku a konce zviažte gumičkou alebo špagátom. Zaveste zväzky kvety dole na suchom a teplom mieste, kým úplne nevyschnú.
- Sušenie v rúre – dajte levanduľu na plech a sušte v rúre predhriatej na 35 °C približne 10 minút. Akonáhle kvety úplne skrehnú, vyberte ich a pred uskladnením nechajte úplne vychladnúť.
- Sušenie v sušičke – ďalšou možnosťou je usušenie levandule v elektrickej sušičke.
- Sušenie na plocho – ostrihanú levanduľu položte v jednej vrstve na noviny, podlahu či pracovnú dosku tak, aby k nej mohol dobre vzduch.