Borievka, guličky pripomínajúce čučoriedky, využijete nielen pri príprave zveriny!

Borievka je vo svete známy predovšetkým ako kľúčová aromatická zložka ginu.

Avšak tieto guličky sa používali v kuchyni aj liečiteľstve už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme.

Vedeli ste, že borievkové bobule vlastne nie sú bobule?

S akým mäsom sa toto výrazné korenie najlepšie snúbi?

Pri akých zdravotných problémoch vám borievka môže pomôcť?

Vydajte sa s nami po stopách týchto zaujímavých plodov.

Čo je borievka?

Ide o aromatický plod ihličnanu borievky obyčajnej. Aj keď všetci považujeme tieto plody za bobule, z botanického hľadiska to tak nie je, ide totiž o malé šišky v dužinatom obale. Z kulinárskeho hľadiska ale o malých modrofialových až modročiernych guličkách často hovorí ako o borievkach borievok.

Sušený borievka, menej často tiež čerstvý, sa používa ako dochucovadlo v severoeurópskej kuchyni, najmä v Škandinávii, Nemecku a francúzskej oblasti Alsaska. Celý svet sa s ním inak stretáva najmä v podobe ginu, ktorého názov pochádza z holandského slova pre jalovec. Okrem toho, že je borievka obľúbeným korením, bol v mnohých kultúrach oddávna využívaný pre svoje liečivé účinky.

Rozdiel medzi borievkou čerstvým a sušeným.
zdroj: naturallivingideas.com

Ako spoznať borievka?

Borievka obyčajná (Juniperus communis) je vždyzelený ihličnatý ker či nižší strom z čeľade cyprušovitej, ktorý rastie v mnohých častiach severnej pologule, a to ako v Európe, tak v Severnej Amerike i Ázii. Vytvára semenné šišky, ktoré sú bežne známe ako borievky bobule alebo borievky.

Kôra je šupinatá, veľmi tenká, vláknitá a červenohnedá. Ihlice sú kopijovité, asi 5-12 mm dlhé, hore belavo striebristé a dole tmavo zelené, usporiadané v praslenách po troch. Plodom je guľovitá bobuľa s priemerom 6-12 mm, ktorá je v mladosti zelená a po dozretí sa mení na tmavo modrú až modročiernu.

Rastlina borievky so zrelými aj nezrelými plodmi.
zdroj: ilgin.it

Kedy sa zbiera borievka?

Každá bobuľa ukrýva dve až tri semená. Rastlina môže mať nezrelé aj plne vyzreté bobule, pretože trvá niekoľko rokov, kým bobule plne dozrejú. Plne zrelé bobule, tie ktoré sú intenzívne modročierne, sa zbierajú väčšinou koncom októbra. Majte na pamäti, že existuje mnoho druhov borievok, nie všetky sú ale jedlé.

Ako chutí borievka?

Borievka má intenzívne korenenú štipľavú chuť s ľahkým nádychom borovice a citrusov. V ústach zanecháva ľahko horký, pálčivý pocit. Niekedy sa jeho chuť prirovnáva tiež k rozmarínu.

Práve s rozmarínom alebo tiež s majoránom je vhodné borievka pri príprave rozmanitých pokrmov kombinovať. Všeobecne tiež platí, že intenzita jeho chuti a vône závisí od krajiny pôvodu, korenie pochádzajúce z južnej Európy má všeobecne jemnejšiu chuť a výraznejšiu arómu.

Čerstvý vs. sušený borievka

Ak chcete, aby váš pokrm získal výraznú borievkovú vôňu a chuť, je vhodné použiť čerstvé bobule pred pridaním do omáčky alebo marinády ich rozdrviť. Pre jemnejšiu chuť môžete jalovec opiecť, ale dajte pozor, aby ste ho nespálili, inak budú chutiť horko.

Ak chcete bobule rozdrviť, vložte približne polievkovú lyžicu do zipsového vrecka a zľahka ich rozbite paličkou na mäso, kladivkom alebo fliaš od vína. Akonáhle sú guličky sploštené, vyklopte ich na doštičku a pred pridaním do pokrmu ich nakrájajte nadrobno kuchárskym nožom.

Sušený drvený borievka.
zdroj: spicejungle.com

Borievka v kuchyni

Pred pridaním do vlastných pokrmov sa borievka väčšinou rozdrví, čím sa uvoľní jeho aróma. Rozdrvené borievky borievky môžete pred pečením votrieť do vybraného mäsa alebo marinád. Väčšinou sa odporúča pridať do pokrmu maximálne 8 guličiek.

Aby sa zvýraznila ľahká citrusová príchuť borievkových bobúľ, väčšina receptov odporúča pridanie ďalšieho ovocia, napríklad jabĺk alebo sušených sliviek. Pre pikantnú chuť pridajte do poteru trochu zázvoru alebo cesnaku.

  • Borievka sa najčastejšie bežne používa v receptoch na jahňaciu alebo ovčiu mäsu, ale pridať ho môžete aj ho v rozdrvenej podobe votrieť aj do mäsa bravčového či hovädzieho.

  • Guľôčky borievky môžete ich pridať aj do hrnca s chilli con carne, dodajú pokrmu rustikálnu chuť.

  • Celé borievkové guličky môžete pridať do vývarov na polievku, bude mať intenzívnejšiu korenenú chuť.

  • V neposlednom rade môžete borievkou ozvláštniť plnku, ktorú neskôr použijete do kačice, morky či kurčaťa. Viete, ako pripraviť najlepšie kura s plnkou ? Použite do nej čo najviac druhov korenia a byliniek, ktoré z nej preniknú do mäsa a dodajú mu chuť.

  • Zaujímavé je použitie borievky pri varení kyslej kapusty. V Alsasku je veľmi obľúbeným pokrmom šukrut. Obsahuje kyslú kapustu s klobásou či údeným a zemiakmi, ochutené korením a borievkami borievok.
Tanier s kačicou pripravenou na slivkách a borievky.
zdroj: eatssmarter.com

Čím nahradiť borievka?

Čo robiť, keď ste uprostred varenia a zrazu zistíte, že vám došiel borievka? Môžete sa ho pokúsiť nahradiť hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa ako náhrada používa rozmarín, ktorý má podobnú chuť. Rozmarín sa používa predovšetkým pri príprave zveriny a ďalších druhov mäsa.

Pri príprave rozmanitých dusených pokrmov je lepšie borievka nahradiť zmesou rasce a bobkového listov. Rascu použite ako náhradu borievok borievok aj pri príprave kyslej kapusty.

Skladovanie borievky

Guľôčky borievky skladujte vo vzduchotesnej nádobe mimo dosahu vlhkosti na temnom mieste. V prípade potreby ich potom jednoducho pred pridaním do pokrmov rozdrvte.

Čo sa vyrába z borievky?

Toto korenie má aj iné využitie než len na prípravu radu chutných pokrmov:

  • Okrem tradičného ginu je borievka dôležitou súčasťou aj ďalších alkoholických nápojov. Z borievkových bobúľ sa vyrába slovenská borovička , fínske pivo Sahti a vo Švédku je borievka súčasťou vianočného muštu Julmust.

  • Pre liečebné prípravky sa z bobúľ často získavajú éterické oleje , ktoré ich pre svoje uvoľňujúce vlastnosti používajú v aromaterapii. Borievkový olej je možné pridať aj do horúceho parného kúpeľa, ktorý pomáha pri infekciách dýchacích ciest.

  • Okrem toho je možné zakúpiť borievkový čaj , ktorý si možno ale jednoducho pripraviť aj doma z rozdrvených bobúľ.

Ako pripraviť čaj z borievky?

Na prípravu jednej šálky borievkového čaju stačí jedna čajová lyžičky sušených rozdrvených plodov. Rozdrvené bobule dajte variť do hrnca s 300 ml vody. Varte po dobu 3 minút a potom nechajte približne 15 minút lúhovať. Následne čaj preceďte a ochuťte medom. Maximálne odporúčané množstvo sú dve šálky denne.

Príprava borievkového čaju.
zdroj: growforagecookferment.com

Liečivé účinky borievky

Borievka je známy mnohými rozmanitými blahodarnými účinkami na náš organizmus.

  • Antioxidačné a antibakteriálne účinky – borievky borievky obsahujú mnoho rastlinných zlúčenín, vrátane flavonoidných antioxidantov a kumarínov, čo sú chemické zlúčeniny s rôznymi ochrannými vlastnosťami. Prchavé silice v bobuliach borievky obsahujú látky známe ako monoterpény, u ktorých bolo preukázané, že majú protizápalové, protirakovinové, antioxidačné a antibakteriálne účinky.

  • Protizápalové účinky – sa osvedčili pri rôznych zápalových ochoreniach, vrátane reumatizmu, dni a artritídy, pretože diuretický účinok pomáha znižovať zadržiavanie tekutín v okolí kĺbov.

  • Antidiabetické účinky – plody borievky sa v tradičnej medicíne používali na liečbu cukrovky a nedávne štúdie potvrdzujú, že môžu mať antidiabetické vlastnosti. Podávanie extraktu z borievkových bobúľ významne znížilo hladinu cukru v krvi a zvýšilo hladinu HDL cholesterolu chrániaceho srdca.

  • Diuretické účinky – vďaka svojim močopudným účinkom spolu s ochoreniami močových ciest a obličiek, ako je uretritída a cystitída.

  • Tráviaca sústava – bobule používajú pri poruchách trávenia, nadúvania, grgania, pálenia záhy, nadúvania. Borievka zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny zahrievaním tráviaceho systému, čo pomáha povzbudiť chuť do jedla, zmierniť plynatosť a upokojiť žalúdok.

  • Podporujú zdravie srdca – borievka pomáha zdraviu srdca tým, že zlepšujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a znižujú vysokú hladinu triglyceridov, rovnako ako LDL a celkového cholesterolu.

  • Kožné ochorenia – nálevy z borievok borievok sa v minulosti používali na liečbu rôznych kožných ochorení, vrátane psoriázy, ekzémov, bradaviciach, lupinách či akné.

  • Hemoroidy – k úľavným kúpeľom je možné použiť odvar pripravený z mladých vetvičiek a plodov.

Nutričné hodnoty, vitamíny a minerály v borievke

Hoci informácie o výživových hodnotách borievky sú obmedzené, je známe, že poskytuje určité veľmi cenné živiny. 28 gramov borievky obsahuje:

Kalórie Bielkoviny Tuky Sacharidy Vláknina
87 kcal 3 g 2 g 11 g 8 g

Rovnako ako väčšina ostatných „bobuľovín“ sú aj borievkové guličky dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre zdravie imunitného systému, syntézu kolagénu a funkciu krvných ciev. Pôsobí aj ako silný antioxidant. Z minerálnych látok v ňom nájdeme napríklad vápnik, horčík, fosfor, draslík či železo.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)