Všetko o uhorke: Aký je jej vplyv na ľudské zdravie, ako ju správne pestovať a mnoho ďalších informácií na jednom mieste!

Na slovenských záhradkách ju nájdeme takmer vždy.

Milujeme ju surovú ako súčasť rôznych šalátov, ale aj nakladanú.

Áno, reč je o uhorke, ktorú každý z nás určite pozná.

Ale poznáte všetky jej druhy?

Viete, ako ju správne skladovať?

Či ako si ju vypestovať napríklad na balkóne?

To všetko a oveľa viac vám prezradíme v našom článku!

Čo je to vlastne uhorka?

Uhorky sú ovocie z rovnakej rodiny ako melóny (vrátane vodného melónu a cantaloupe) a tekvice (vrátane cukiet a tekvíc), ale väčšina ľudí ich považuje za zeleninu. Rastú na rastline uhorky siate a majú jemnú, osviežujúcu chuť a vysoký obsah vody. Obsahujú aj množstvo živín, ale zároveň sú nízkokalorické, takže sa skvele hodí pre všetky druhy diét.

Pestovanie uhoriek.
www.plants.ces.ncsu.edu

Uhorky a ich účinky na zdravie

Uhorky majú niekoľko zdravotných výhod ako napríklad:

Hydratujú

Uhorky sa skladajú prevažne z vody a obsahujú aj dôležité elektrolyty. Môžu pomôcť zabrániť dehydratácii v horúcom počasí alebo po tréningu. Pre ľudí, ktorí neholdujú pitiu vody, môže pridanie uhorky a mäty jej chuť zatraktívniť. Zostať hydratovaný je nevyhnutné na udržanie zdravých čriev, predchádzanie zápchy, vyhýbanie sa obličkovým kameňom a ďalšie.

Podporujú zdravie kostí

Vitamín K, ktorý je v uhorkách obsiahnutý, pomáha pri zrážaní krvi a môže podporovať zdravie kostí. Uhorka tiež obsahuje vápnik. Vitamín K pomáha s jeho vstrebávaním a spoločne tak tieto živiny prispievajú k dobrému zdraviu kostí.

Pomáhajú s prevenciou proti rakovine

Ako člen čeľade rastlín Cucurbitaceae obsahujú uhorky vysoké hladiny horko chutiacich živín známych ako cucurbitacín. Tie pomáhajú predchádzať rakovine tým, že bránia rakovinotvorným bunkám v reprodukcii.

Majú protizápalové účinky

Uhorky môžu pomôcť bojovať so zápalom, ktorý môže vyvolať rozvoj rôznych zdravotných ťažkostí, ako je napríklad cukrovka, autoimunitné stavy, kardiovaskulárne ochorenia, depresia či rakovina.

Podporujú zdravie srdca

Vláknina obsiahnutá v uhorkách pomáha s cholesterolom a vďaka tomu predchádzať súvisiacim kardiovaskulárnym problémom. Uhorky tiež obsahujú draslík a horčík. Zníženie príjmu sodíka a navýšenie príjmu draslíka pomáha predísť vysokému krvnému tlaku. Cucurbitacíny v uhorke tiež pomáhajú proti ateroskleróze.

Pomáhajú pri prevencii cukrovky

Uhorky môžu hrať úlohu pri kontrole a prevencii cukrovky. Obsahujú látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi alebo zabraňujú jej príliš vysokému nárastu. Cucurbitacíny v uhorke pomáhajú regulovať uvoľňovanie inzulínu a metabolizmus pečeňového glykogénu, kľúčového hormónu pri spracovaní krvného cukru. Jedna štúdia tiež zistila, že šupka uhorky pomohla zvládnuť príznaky cukrovky u myší. To môže byť spôsobené obsahom antioxidantov. Vláknina v uhorkách tiež pomáha pri prevencii a liečbe diabetu 2.

Zlepšujú zdravie pokožky

Aplikácia nakrájanej uhorky priamo na pokožku jej pomáha schladiť a upokojiť, a znížiť opuchy a podráždenie. Dokáže zmierniť spálenie slnkom. Pokiaľ si dáte uhorku na oči, môže vám to znížiť ranné opuchy.

Ďalšie tipy v starostlivosti o pleť:

  • Toner: Rozmixujte a prepasírujte uhorku, aby ste z nej získali šťavu. Nechajte na pleti pôsobiť 30 minút, potom opláchnite. Uhorka vám môže pomôcť krásne vyčistiť póry.
  • Zábal na tvár: Zmiešajte rovnaké množstvo uhorkovej šťavy a jogurtu, aby ste vytvorili zábal na tvár, ktorý pomáha so suchou pokožkou av boji proti čiernym bodkám.

Použitie na koži je pre väčšinu ľudí bezpečné. Mali by ste však začať aplikáciou malého množstva. Ak sa u vás nevyskytnú nežiaduce reakcie, môžete uhorku bezpečne používať.

Žena, ktorá má na tvári pleťovú masku a drží si plátky uhoriek na očiach.
www.stylecraze.com

Riziká konzumácie uhoriek

S konzumáciou uhoriek je spájaných len málo rizík. Jednou z obáv môžu byť pesticídy, ktoré na ne pestovatelia používajú. Než uhorku zjete, olúpte jej šupku alebo ju umyte v teplej tečúcej vode.

Uhorky majú aj na koži prírodný vosk. Pestovatelia uhoriek tento vosk odstránia umytím uhorky po jej natrhaní, takže na ňu potom pridajú syntetický vosk a odošlú ju do obchodov. Vosk pomáha uhorkám zostať dlhšie stabilný, ale tiež drží zárodky. Vosk sám o sebe nie je škodlivý, ale je lepšie uhorku pred požitím olúpať. V šupke sa však nachádza najviac živín, takže najlepším variantom je kúpiť si bio uhorku a iba ju umyť.

Druhy uhoriek

Medzi hlavné druhy uhoriek patria najmä uhorky šalátové a uhorky nakladačky.

Šalátové uhorky

Sú najrozšírenejšou odrodou uhoriek, majú tenkú tmavo zelenú šupku a minimum semienok. Najlepšie sú nakrájané a surové a nie sú vhodné na nakladanie. Ich chuť je jemná a nevýrazná. V supermarketoch ich často nájdete zabalené v plastovej fólii. Skvele sa hodí napríklad do koktailov. Existuje ich niečo cez 30 odrôd a niektorým z nich sa hovorí aj hadovky.

Pokrájaná šalátová uhorka.
www.eatthis.com

Uhorky nakladačky

Nakladačiek existuje cez 50 odrôd a delí sa podľa veľkosti a podľa prítomnosti ostňov (hruboostné a jemnoostné). Majú typicky bradavičnatú, tenkú a svetlo zelenú šupku. Rastú väčšinou do dĺžky okolo 10 cm a pokiaľ túto dĺžku prerastú, skvele sa hodí k rýchlemu mliečnemu kvaseniu. Preto sa im hovorí „rýchlokvašky“. Ako názov vypovedá, tieto uhorky sa hlavne nakladajú. Neznamená to, že sa nedajú jesť čerstvé, ale ich tenká šupka, chrumkavá štruktúra a menšie semená z nich robia ideálnu pochúťku, ktorá skvelá chutí práve nakladaná.

Uhorky nakladačky na zemi.
www.gurneys.com

Ďalšie druhy uhoriek

Existujú stovky odrôd uhoriek rôznych farieb (vrátane bielej, žltej a oranžovej), my vám predstavíme len niektoré z nich.

  • Arménske uhorky
    Sú dlhé a skrútené s tenkou, tmavo zelenou šupkou a svetlými ryhami. Sú skvele chrumkavé a najlepšie chutia len tak nakrájané a konzumované za surova. Majú veľmi mäkké semená a preto ich môžete tiež konzumovať.
  • Citrónové uhorky
    Sú žlté, okrúhle, veľké asi ako citrón, s bledou kožou. Ich chuť je sladká a jemná, bez nádychu horkosti, ktorú má väčšina uhoriek. Majú tenkú šupku, minimum mäkkých semienok a sú jednoducho vynikajúce! Najlepšie je konzumovať ich za surova a skvele sa vynímajú napríklad v šalátoch.
  • Perzské uhorky
    Perzské uhorky sa veľmi podobajú klasickým šalátovým uhorkám a to tak, že sú vizuálne takmer na nerozoznanie. Rozdiel je však v tom, že majú väčší rozsah dĺžky – niektoré sú kratšie, niektoré dlhšie. Majú jemnú chuť a tenkú šupku. Vďaka tomu sa skvele hodí do šalátov či nakrájané na plátky k dipu. Sú tiež chrumkavé a dostatočne pevné, aby vydržali trochu varenia.

    Japonské uhorky (kyuri)
    So svojou osviežujúcou jemnou chuťou osloví kyuri aj tých najnáročnejších gurmánov. Sú tenšie, s menšími semienkami a tenkou šupkou. Zároveň sú tiež sladšie a ich vnútorná dužina je chrumkavá, krehká a šťavnatá. Najlepšie chutia za surova ako súčasť šalátov, hodia sa na oblohu, ale skvelé sú aj v polievkach, dusených pokrmoch aj ako nakladané.
  • Indické uhorky
    Táto uhorka má bielu dužinu s bielymi semenami. Rastie po celom svete a má veľa rôznych tvarov. V Indii je hojne využívaná a to najmä do karí, dhalu, polievok či rôznych čatní.

Nutričné ​​hodnoty uhorky

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na porovnanie nutričných hodnôt 100 g čerstvých šalátových uhoriek vs. uhoriek nakladaných.

Nutričné ​​hodnoty Množstvo v 100 g čerstvých uhoriek Množstvo v 100 g nakladaných uhoriek
Energia 14 kcal 23 kcal
Tuky 0,18 g 0,1 g
Sacharidy 2 g 4 g
Vláknina 0,93 g 1 g
Bielkoviny 0,82 g 0,5 g

Vitamíny a minerály v uhorke

Pozrite sa tiež na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré čerstvé šalátové uhorky obsahujú, a to ako so šupkou, tak aj bez.

Vitamíny a minerály Množstvo v 100 g šalátovej uhorky bez šupky Množstvo v 100 g šalátovej uhorky so šupkou
Vitamín A 4,00 mcg 5,00 mcg
Vitamín B1 0,031 mg 0,027 mg
Vitamín B2 0,025 mg 0,033 mg
Vitamín B3 0,037 mg 0,098 mg
Vitamín B6 0,051 mg 0,040 mg
Foláty 14,00 mcg 7,00 mcg
Vitamín C 3,2 mg 2,8 mg
Vitamín E 0,03 mg 0,03 mg
Vitamín K 7,2 mcg 16,4 mcg
Vápnik 14,00 mg 16,00 mg
Meď 0,07 mg 0,04 mg
Fluór 1,3 mcg 1,3 mcg
Železo 0,22 mg 0,28 mg
Horčík 12,00 mg 13,00 mg
Mangán 0,073 mg 0,079 mg
Fosfor 21,00 mg 24,00 mg
Draslík 136,00 mg 147,00 mg
Selén 0,10 mcg 0,30 mcg
Sodík 2,00 mg 2,00 mg
Zinok 0,17 mg 0,20 mg

Ako vybrať tie správne uhorky?

Hľadajte pevné uhorky, bez škvŕn alebo mäkkých miest, ktoré môžu naznačovať, že začali hniť. Mali by byť tmavo zelené bez akýchkoľvek žltých škvŕn, ktoré sa objavujú, keď uhorka príliš dozrieva. V tom prípade jej chuť a vôňa nebude príliš dobrá. Tiež sa vyhnite tým uhorkám, ktoré majú vrásky, čo ukazuje, že boli skladované príliš dlho alebo pri vyšších teplotách a stratili vlhkosť. Uhorka sa vždy začína kaziť od špičky, preto pri nákupe kontrolujte predovšetkým túto jej časť.

Voskované vs. nevoskované uhorky

Väčšina obchodov s potravinami uhorky buď voskuje, alebo ich balí do plastu, aby si udržali vlhkosť a dlhšie vydržali. Organické uhorky musia používať nesyntetické vosky a iba chemikálie schválené podľa ekologických smerníc. Nevoskované uhorky možno nájsť v obchodoch s bio potravinami a na farmárskych trhoch.

Bio uhorky

Uhorky patria medzi plody, u ktorých bolo dokázané, že obsahujú viac zvyškov pesticídov. Pokiaľ sa chcete týmto zvyškom vyhnúť, mali by ste ich kupovať v bio kvalite.

Ako môžeme uhorky využiť v kuchyni?

Väčšina ľudí uhorky umyje, nakrája a hodí do šalátu . Než to urobíte, môžete ich najprv namočiť do slanej vody . Znížite tým množstvo vody v nich a zabránite tomu, aby uhorky boli vodnaté.

Uhorky sú skvelé nielen nakrájané do šalátov alebo podávané surové, ale je možné ich s veľkým efektom tiež variť . Uhorky olúpte a nakrájajte, a orestujte na kúsku rozpusteného masla. Posypte soľou a nasekanými čerstvými bylinkami, ak chcete, pre jemnú, chrumkavú prílohu, perfektnú k jednoducho pripravovaným rybám.

Plátky čerstvej uhorky posypané kôprom v mištičke s lyžičkou.
www.theseasonedmom.com

Skúste tiež nasledujúce tipy:

  • Zmiešajte nakrájané uhorky, paradajky, olivy a syr feta a vytvorte prílohu v gréckom štýle .
  • Ozvláštnite si vodu pridaním lístkov mäty a uhorky.
  • Nakrájajte uhorky na hrubé plátky a namáčajte ich vo vašom obľúbenom hummuse.
  • Rozmixujte samotné uhorky alebo spolu s inou zeleninou, ako je mrkva a zeler, a pripravte si zdravú šťavu. Vyskúšajte tiež niektorý z našich receptov na uhorkové smoothie !
  • Pripravte si polievku gazpacho.
  • Zmiešajte s cesnakom, mätou a gréckym jogurtom a podávajte ku kari.
  • Nakrájané uhorky môžete taká podávať so sójovou omáčkou alebo ľahkým jogurtovým dresingom.
  • Pripravte si z uhoriek salsy a omáčky. Nakrájaná uhorka zmiešaná s paradajkami, kukuricou a feferónkami je vynikajúcou salsou k rybím tacos, enchiladas verde a ďalším pikantným mexickým jedlám. Máme pre vás aj ďalšie luxusné recepty na omáčky z uhoriek ako hlavný chod!

Uhorky zaváračky chutia skvele naložené. Pozrite sa na naše tipy, ako uhorky správne zavárať a to klasicky, v rúre, mikrovlnke aj umývačke.

Inšpirujte sa našimi najlepšími receptami s uhorkami 5x inak!

A ako bonus pre vás máme recept na obľúbené znojemské uhorky!

Ingrediencie na 7dcl pohár:

  • 1 vetvička kôpru
  • 2 bobkové listy
  • ½ cibule
  • 2 guličky nového korenia
  • 4 guličky korenia
  • 3 lyžice kryštálového cukru
  • 6 lyžíc octu
  • 1 lyžička deka

Postup:

  • Do umytých pohárov si pripravíme všetky ingrediencie.
  • Naplníme umytými uhorkami a dolejeme do plna vodou.
  • Dobre uzavrieme.
  • Sterilizujeme 12-15 min.
  • Pokiaľ máte radi chrumkavé uhorky, tak sterilizujte len 5 minút a ešte horúce poháre pootáčajte hore dnom.
  • Takto ich necháme vychladnúť.
Nakladané uhorky na tanieri s plátkami tmavého chleba.
www.tojenapad.dobrenoviny.sk

Ako sa uhorky skladujú?

Skladovanie v chladničke

Odstráňte uhorky z akéhokoľvek plastového obalu, ktorý môže spôsobiť ich rýchlejšie zrenie, a postupujte takto:

  • Čerstvé uhorky opláchnite studenou vodou a osušte.
  • Jednotlivé celé uhorky zabaľte do papierových utierok, aby nasiakli vodu, ktorú uhorka pustí, a nezmäkli.
  • Zabalené uhorky vložte do vrecka na zips alebo do vzduchotesnej nádoby, aby nevyschli.
  • Uistite sa, že oddelíte uhorky od ovocia, ako sú jablká, ktoré uvoľňujú etylénový plyn, ktorý urýchľuje proces dozrievania ostatného okolitého ovocia a zeleniny.
  • Skladovanie uhoriek pod 10 stupňov Celzia môže spôsobiť mrazivé zranenia, ako sú kašovité škvrny a rýchlejšie pokazenie. Uložte ich teda do najteplejšej časti chladničky smerom dopredu.
  • Takto vám vydrží cca 2 týždne, než začnú mäknúť.

Nikdy by ste uhorky nemali dávať do mrazničky, pretože zhnednú a budú želatínové.

Skladovanie pri izbovej teplote

Pokiaľ sú uhorky chránené pred priamym slnečným žiarením, vydržia pri izbovej teplote až týždeň.

Skladovanie nakrájaných uhoriek

Pokiaľ uhorku nakrájate, dajte ju do chladničky a spotrebujte do dvoch až troch dní. Nakrájané plátky uhorky položte do vzduchotesnej nádoby s papierovou utierkou, ktorá nasiakne prebytočnú vlhkosť.

Pestovanie uhoriek

Výber odrody

Jedným z prvých krokov pri pestovaní uhoriek je výber odrody. Môžete sa rozhodnúť, či pestovať nakladačky, a to jemnoostné alebo hruboostné, ktoré pri zbere síce pichajú, ale na druhú stranu sú odolnejšie. Alebo si radšej vyberiete uhorky šalátové, ktoré sa pestujú v skleníku, ale existujú aj odrody, ktorý vypestujete bez neho.

Akú pôdu uhorky potrebujú?

Vyberte si miesto s priamym slnkom. Uhorky potrebujú teplo a veľa svetla. Uhorky tiež vyžadujú úrodnú pôdu. Pred výsadbou pridajte na záhon asi 5 cm odležaného hnoja a/alebo kompostu a zapracujte ho do hĺbky 15 až 20 cm. Pôda by mala byť vlhká, ale dobre priepustná (nie rozmočená) a teplá.

Pôda by mala byť neutrálna alebo mierne kyslá s pH okolo 6,5 až 7,0.

Stávkovanie uhoriek

Existujú dve metódy, ktoré môžete použiť na výsadbu semien uhoriek: priamy výsev alebo predpestovanie sadeníc.

Príprava sadeníc

Na prípravu sadeníc na výsadbu nemusíte robiť nič zvláštne, môžete ich zasiať priamo z balíčka. Ak ich však vopred namočíte na 12–24 hodín do teplej vody, môže im to pomôcť rýchlejšie vyklíčiť. Sadenice si môžete predpestovať aj sami a to tak, že semienka uhoriek vysejete do plastových či papierových kvetináčov s priemerom cca 6 až 9 centrimetrov. Dôležité je, aby mali kvetináče na dne dierku na odtečenie prebytočnej vody. Do kvetináčov dajte substrát na klíčenie a množenie a do každého vložte po jednom semienku. Uhorkám stačí na klíčenie cca 15 až 18 stupňov Celzia a po mesiaci budete mať rastlinky vhodné na výsadbu.

Stávkovanie uhoriek rovno zo semena

Zasaďte semená uhoriek priamo na vašej záhradu týždeň alebo dva po poslednom mraze, akonáhle sa na jar pôda zahreje na 15 ° C a viac. Dôležité tiež je, či budete sadiť uhorky priamo na záhon, v tom prípade to urobte až v druhej polovici mája, alebo do skleníka, na čo je vhodná doba koncom apríla. Do vopred pripravenej pôdy urobte motykú plytkú ryhu a do nej nalejte vodu. Tú nechajte vsiaknuť a potom do nej vkladajte semienka po jednom vo vzdialenosti cca 3 až 4 cm. Semienky prikryte ľahkou vrstvou suchej zemina. Takto zasiate semienka by mala vzísť približne po týždni.

Sadeničky uhorky v pôde.
www.thespruce.com

Starostlivosť o uhorky

  • Keď sa sadenice objavia, začnite často zalievať . Hlavnou požiadavkou na starostlivosť o uhorky je dôsledná zálievka! Potrebujú aspoň 2,5 cm vody za týždeň (alebo viac, ak sú teploty obzvlášť vysoké). Nedôsledné zalievanie vedie k ich horkej chuti.
  • Ráno alebo skoro popoludní zalievajte pomaly a vyhnite sa navlhčeniu listov, pretože to môže podporovať choroby listov, ktoré môžu rastlinu zničiť.
  • Rastliny prihnojujte tekutým hnojivom na uhorky. Aplikujte 1 týždeň po tom, čo rastlina začne kvitnúť a potom každé 3 týždne, priamo do pôdy okolo rastlín. Alebo môžete do pôdy zapracovať granulované hnojivo. Neprehnojujte, plody by zakrpateli.
  • Pravidelne zbierajte plody . Plody zbierajte, keď sú ešte mladé. Staršie ovocie nebude chutiť tak sladko. Najlepší čas na zber je skoro ráno. Použite na to ostrý nôž alebo nožnicami odstrihnite plody z rastliny.

Pestovanie uhoriek na balkóne

Na slnečnom balkóne chránenom pred vetrom môžete vypestovať ako uhorky nakladačky, tak uhorky šalátové. Úspešnú úrodu uhoriek môže mať aj začínajúci záhradník. Začnite výberom kompaktných, menej vzrastných odrôd uhoriek vhodných na pestovanie v nádobách. Zásady sú potom v podstate rovnaké ako pri pestovaní na záhone. Uhorky zasaďte do pestovateľského substrátu bohatého na živiny a umiestnite ich do kvetináča. Myslite však na to, že hĺbka zeminy by mala byť najmenej 20 cm. Uhorky prihnojujte vhodným hnojivom a zalievajte ich 2x denne (ráno a večer) vodou, ktorú budete mať v kanvi odstátou na balkóne aspoň 2 dni.

Uhorky šalátovky rastúce na balkóne.
www.mgardening.com

Pestovanie uhoriek v skleníku

Uhorky nenechávajte v jednom skleníku spolu s paradajkami, pretože sa spolu neznášajú veľmi dobre. Je tiež dôležité v skleníku udržať vysokú vlhkosť a často rastliny zalievať. Používajte každé dva týždne na rastliny tekuté hnojivo, aby ste im poskytli dostatok živín. Najlepšie je pre pestovanie uhoriek v skleníku voliť vertikálne pestovanie.

Pestovanie uhoriek na sieti

Ide o vertikálne pestovanie uhoriek nakladačiek, pri ktorej sa rastlina nenechá ležať na zemi, ale tiahne sa po okách siete. Hlavným cieľom tejto metódy je efektívne šetriť miesto. Ďalšie výhody sú najmä:

  • Efektívnejší zber – uhorky sú vo výške očí, takže sú lepšie vidieť a lepšie sa zbierajú
  • Efektívna ochrana proti škodcom – uhorky sú nad zemou, takže ďaleko od škodcov
  • Rovnejšie plody – plody visia a neležia na zemi
  • Jednotná farba plodov – žiadne časti plodov nezostávajú sedieť na pôde
  • Menšie straty plodov (v dôsledku pôdnych chorôb)
  • Vyšší výnos – uhorky rastú v užších radoch
  • Menej zakrivených plodov
Uhorky rastúce vonku vertikálne.
www.kellogggarden.com

Kvety uhoriek

Na rastlinách uhorky rastú samičie a samčie kvety. Na samičích kvetoch je už pred rozkvetom vidieť zárodok budúceho plodu. Pri plnom kvete je uprostred samičieho kvetu vidieť len blizna, kým v samčom kvete sú tyčinky s prašníkom bohaté na peľ. Plody vznikajú zo samičích kvetov po dobrom opelení.

Choroby a škodcovia uhoriek

Pozrite sa do nasledujúcej tabuľky, aké najčastejšie choroby a škodcovia môžu postihnúť vaše uhorky a ako sa s nimi vysporiadať.

Škodca/choroba Príznaky Prevencia
Škodca/choroba Príznaky Prevencia
Pleseň uhorková Svetlozelené až žltozelené škvrny ohraničené žilkami. Po daždi môžete vidieť na spodnej strane listov tmavo šedý povlak plesne. Zakúpenie namorených semienok uhoriek, ktoré sú proti tejto plesni ošetrené. Môžete používať aj rôzne bioprípravky.
Múčnatka uhorková Na listoch sa tvoria biele škvrny a následne povlaky. Rastliny žltnú, uschnúť a následne uhynú. Zakúpenie bioprípravkov, ktoré zvyšujú odolnosť rastliny.
Bakteriálna škvrnitosť uhoriek Hranaté škvrny až diery na listoch. Zospodu listov môžete vidieť kvapky slizu, ktoré za sucha vytvárajú biely povlak. Použite rovnaké prípravky ako v prípade plesne uhorkovej.
Voška bavlníková Listy sú stočené a žlté. Spláchnite ich prúdom odstátej vody, prípadne použite postrek s mydlom. Na trhu existujú aj prípravky proti týmto škodcom.
Roztočec chmeľový Čierne guličky a pavučinky na spodnej strane listov. Vrchná časť listov má žlté škvrny a listy postupne schnú. Zvýšte vlhkosť v skleníku a znižujte teploty pravidelným vetraním. Vyberajte si aj odolné odrody uhoriek. V záhonoch zbierajte napadané listy do vrecka, nech nepopadajú na zem, odkiaľ by sa mohol roztočiť šíriť ďalej.
Molica skleníková Listy napadnuté molicou po čase sčernejú. Dezinfikujte skleník a omývajte listy uhoriek vodou. Na odchyt molíc potom môžete použiť žlté lepové tabuľky.

História uhoriek a zaujímavosti

Uhorka sa prvýkrát objavila v starovekej Indii pred viac ako 4000 rokmi . Okolo 2-3 tisícročia pred naším letopočtom sa indickej civilizácii podarilo uhorku domestikovať a zaviedli ju do svojej kuchyne. V 1. tisícročí pred naším letopočtom potom začali obchodovať s civilizáciou Stredného východu a Európou. Zmienka o uhorke je aj v legendách o starovekom Uru a ságach o Gilgamešovi . Neskôr grécka civilizácia prijala uhorky a začala im hovoriť síkyón. V tej dobe sa uhorky dostali aj do Turecka, Bulharska, Afriky, dnešného Srbska a Talianska .

Rímska ríša bola miestom, kde uhorky prijala šľachta aj nižšej triedy. Uhorky potom zostali v Taliansku obľúbené po niekoľko storočí. Okrem jedla boli využívané aj do liekov. Najznámejší príklad fascinácie uhorkami v starom Ríme je známy z vlády cisára Tiberia , ktorý vyžadoval jesť uhorku každý deň v roku.

Po páde Ríma uhorky na dlhú dobu ustúpili z popularity. Znovu sa vynorili na dvore Karola Veľkého v 8. a 9. storočí a do Anglicka dorazili v 14. storočí. Prvá interakcia s anglickým obyvateľstvom nebola úspešná, ale uhorky sa tam vrátili v polovici 17. storočia, kedy sa im podarilo uchytiť.

Krištof Kolumbus priviezol uhorky na Haiti v roku 1494, kde boli pestované španielskymi osadníkmi a distribuované ďalej po Novom svete. Počas 16. storočia európski lovci v Severnej Amerike predstavili uhorky pôvodným indiánom v oblasti Veľkých plání a Skalistých hôr. Tieto kmene rýchlo pochopili potenciál uhoriek a začlenili ich na svoje polia.

Počas 18. storočia sa expanzia uhoriek v Severnej Amerike náhle zastavila, keď niekoľko lekárskych časopisov začalo uvádzať, že uhorky a všetka podobná zelenina, ktorá sa tepelne neupravuje, predstavuje vážne zdravotné riziko. Táto mylná predstava bola vyvrátená až v 19. storočí.

V roku 2010 bola celosvetová produkcia uhoriek 57,5 ​​miliónov ton , pričom väčšina svetovej produkcie a exportu sa nachádzala v Číne (40,7 miliónov ton).

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)