Patizon, odroda tekvice, ktorá tvarom pripomína lietajúci tanier. Ako a prečo ho urobiť súčasťou nášho jedálnička?

Tekvicu si väčšina z nás predstaví ako veľkú oranžovú guľu.

Avšak tekvica alebo tekvica má množstvo odrôd a variantov, jednou z nich je aj patizón.

Má špecifický tvar aj chuť, v kuchyni tak má pestré využitie.

Čo všetko sa z neho dá uvariť a ako si ho prípadne vypestovať u vás doma?

Prečo by ho mali konzumovať nielen tí, ktorí sa snažia schudnúť, ale aj tehotné ženy?

To všetko a ešte oveľa viac vám o tejto netradičnej plodine prezradí náš článok.

Čo je to patizón?

Aj keď mnoho z nás často obdivuje netradičný tvar patizónov, väčšinou nás na druhú stranu nenapadne, že vlastne ide o kultivar tekvice alebo tekvice obyčajnej (Cucurbita pepo). Avšak patizóny, rovnako ako napríklad cukety, sú skutočne jednou z jej odrôd. Prvé patizóny, latinsky Cucurbita pepo var. patissonina, boli kedysi vyšľachtené v Strednej Amerike.

Ako patizón vyzerá a chutí?

Patizon je vlastne tekvica splošteného diskovitého tvaru so zvlnenými okrajmi. Jeho povrch môže byť zvrásnený alebo hladký. Aj keď u nás sú najznámejšie patizóny bielej farby, možno nájsť aj varianty vo farbe žltej, oranžovej či zelenej.

Na rozdiel od tekvíc sa jeho semienka väčšinou nekonzumujú. Dužina je múčnatá, pokiaľ je správne vyzretá, má sladkastú chuť, ktorá je jemnejšia ako u tekvice, ale výraznejšia ako u cukety. V porovnaní s cuketou je patizón tiež menej vodnatý.

Rôzne farebné varianty patizónu.
zdroj: delishably.com

Čo obsahuje patizón?

Patizón obsahuje iba veľmi málo kalórií, pretože obsahuje veľké množstvo vody a len málo sacharidov. Oproti svojim najbližším botanickým príbuzným, tekvici a cukete, obsahuje viac vlákniny.

Nutričné hodnoty patizónu

Surový patizón
100 g
Surová tekvica
100 g
Surová cuketa
100 g
Energia 18 kcal 26 kcal 17 kcal
Voda 94,2 g 91,6 g 94,8 g
Sacharidy 3,84 g 6,5 g 3,11 g
Bielkoviny 1,2 g 1 g 1,21 g
Tuky 0,2 g 0,1 g 0,32 g
Vláknina 1,2 g 0,5 g 1 g

Vitamíny a minerály

Táto zelenina v sebe ukrýva taktiež širokú paletu vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, kyseliny listovej, draslíka, horčíka či mangánu.

Surový patizón
100 g
Surová tekvica
100 g
Surová cuketa
100 g
Betakarotén 130 µg 3100 µg 120 µg
Vitamín B1 0,07 mg 0,05 mg 0,045 mg
Vitamín B2 0,03 mg 0,11 mg 0,094 mg
Vitamín B3 0,6 mg 0,6 mg 0,451 mg
Vitamín B5 0,102 mg 0,298 mg 0,204 mg
Vitamín B6 0,109 mg 0,061 mg 0,163 mg
Vitamín C 18 mg 9 mg 17,9 mg
Draslík 182 mg 340 mg 261 mg
Fosfor 36 mg 44 mg 38 mg
Horčík 23 mg 12 mg 18 mg
Sodík 1 mg 1 mg 8 mg
Vápnik 19 mg 21 mg 16 mg
Zinok 0,29 mg 0,32 mg 0,32 mg
Železo 0,4 mg 0,8 mg 0,37 mg

Prečo zaradiť patizóny do jedálnička?

Vzhľadom k svojim nutričným hodnotám a obsahu cenných látok prináša konzumácia patizónov nášmu organizmu množstvo pozitív.

  • Kardiovaskulárne ochorenie – vďaka vysokému obsahu draslíka a nízkemu obsahu sodíka pomáha patizón zlepšiť problémy s krvným tlakom, čím znižuje záťaž kardiovaskulárneho systému a zabraňuje vzniku krvných zrazenín, infarktu a mŕtvice. Okrem toho vysoký obsah vlákniny prispieva tiež k zníženiu hladiny cholesterolu.

  • Tráviaca sústava – patizóny obsahujú veľké množstvo rozpustnej i nerozpustnej vlákniny, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na našu tráviacu sústavu, predovšetkým na črevá.

  • Zlepšenie zraku : vzhľadom na obsah betakaroténu a ďalších antioxidantov zaradenie patizónov do jedálnička pomáha znížiť riziko ochorenia očí, ako je napríklad makulárna degenerácia.

  • Imunitný systém : vitamín C je veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Ak ste náchylní na chrípku alebo nachladnutie, určite stojí za to v jesenných mesiacoch patizóny viac konzumovať.

  • Redukcia hmotnosti – patizóny majú nízky obsah kalórií, ale vďaka tomu, že sú plné vlákniny, veľmi zasýtia, čím sa pozitívne podieľajú na znížení príjmu potravy, a sú tak obľúbenou súčasťou redukčných diét.

  • Zníženie výskytu vrodených chýb – do svojho jedálnička by túto zeleninu mali zaradiť aj tehotné ženy, a to predovšetkým v prvých mesiacoch tehotenstva. Jednou z mnohých živín obsiahnutých v patizónoch je kyselina listová. Foláty, ktoré patria medzi vitamíny skupiny B, pomáhajú zaistiť správny vývoj mozgu a miechy vyvíjajúceho sa plodu a zabraňujú vzniku defektov neurálnej trubice.

Ako pripraviť patizón?

Jednou z výhod patizónov je, že sa dajú pripraviť na veľmi mnoho spôsobov, napríklad dusené ako súčasť rôznych zeleninových či mäsových pokrmov, plnené, zapečené, grilované či vyprážané. Rozmanitých receptov s patizónom existuje veľké množstvo. Okrem toho ich možno tiež sterilovať či kvasiť.

Ako olúpať patizón?

Zbaviť patizón jeho šupky síce nie je bezpodmienečne nutné, predovšetkým u mladých plodov, ale niektorí ľudia napriek tomu dávajú prednosť jej ošúpaniu. Samozrejme platí, že čím je plod starší, tým je šupka tvrdšia. Ostrý nôž je tak nevyhnutnosťou.

Ako odstrániť šupku rýchlo a ľahko? Patizón najprv umyjeme pod tečúcou vodou a následne ho rozkrojíme napoly. Z každej časti pomocou noža odstránime v hornej časti zvyšky stopky av dolnej časti zvyšky kvetu. Následne každú polovicu opatrne nakrájame na mesiačiky či plátky, v závislosti od toho, ako chceme následne patizón spracovať. Z menších kúskov je možné potom šupku aj semienka ľahko odstrániť.

Patizón nakrájaný na doske.
zdroj: eatwellenjoylife.com

Čo uvariť z patizónu?

  • Patizón nakrájaný na malé kúsky je možné často použiť v rozmanitých receptoch na čine alebo rôzne zeleninové zmesi, ktoré je možné následne použiť ako základ pre ďalšie pokrmy či ako zdravú prílohu.

  • Pokiaľ patizón nakrájate na plátky, môžete ho jednoducho obaliť v trojobale a pripraviť z neho chutné rezne z patizónu. Čím tenšie plátky budú, čím budú rezne chrumkavejšie. Vyprážaný patizón možno obaliť nielen v klasickom trojobale, ale aj napríklad v pivnom cestíčku.

  • Veľmi obľúbený je tiež patizón pečený. Ako upiecť patizón? Spoločne s ďalšou zeleninou, napríklad so zemiakmi, mrkvou či baklažánom, ho nakrájajte na kúsky, okoreňte, pokvapkajte olejom a vložte do rúry. Takto pripravené hranolky z patizónu a ďalšej zeleniny môžu byť samostatnou pochúťkou aj chutnou prílohou.

  • Viete, ako pripraviť chutnú omeletu ? Použite do nej nastrúhaný patizón. Stačí ho na panvici jemne podusiť a potom preliať zmesou vajec s trochou kyslej smotany a strúhanky.

  • Lahôdkou je aj patizón s vajcami, slaninou a syrom. V kombinácii s čerstvým pečivom či pečenými zemiakmi budete mať rýchlu a chutnú večeru či obed.

  • Okrem toho môže byť chutnou a zdravou večerou či desiatou tiež nátierka z patizónu. Stačí nastrúhaný patizón zmiešať s nastrúhaným syrom, nátierkovým maslom a bylinkami.

  • Patizón v spojení s ďalšou zeleninou, napríklad paradajkami, syrom a bylinkami sa dá tiež rozmanitými spôsobmi zapekať. Inšpiráciou môžu byť rozmanité recepty na zapekanú cuketu .

  • Možno vás prekvapí, že rovnako, ako sa nakladajú uhorky, je možné naložiť aj patizóny. Stačí ich nakrájané naložiť do zmesi vody, soli, kôpru a ďalších byliniek a nechať niekoľko dní kvasiť. Takto pripravené patizóny sú skvelé do šalátov alebo ako súčasť prílohy. Okrem toho je možné patizón tiež zavariť.

  • Pokiaľ radi pripravujete krémové tekvicové polievky , iste vás poteší, že podobnú polievku možno veľmi jednoducho pripraviť aj z patizónu. Polievka z patizónu sa často podáva s krutónmi.

  • V neposlednom rade je možné patizóny tiež plniť podobne ako paprikové struky. Stačí ich vydlabať a naplniť napríklad mäsom, syrom, hubami či zmesou ďalšej zeleniny.
Patizon plnený ryžou, mäsom a zeleninou.
zdroj: food52.com

Pestovanie patizónu

Patizon patrí do rozsiahlej čeľade tekvicových rastlín, je tak príbuzný napríklad aj s uhorkou či melónom. Samotný patizón (Cucurbita pepo, varieta patissonina) je jedným z kultivarov tekvice obyčajnej. Pôvodne pochádza z oblastí Strednej Ameriky, kde sa rozmanité druhy tekvíc pestovali už pred viac ako 5000 rokmi. Do Európy sa dostal rovnako ako zemiaky, paradajky či papriky počas 15. storočia vďaka zámorským objavom.

Samotná rastlina patizónu sa čiastočne podobá rastline tekvice, ale má tvar kríka. V úžľabí listov sa tvoria žlté kvety, ktoré pripomínajú kvety uhoriek. Z nich následne vzniknú plody, ktoré je vhodné žať už v lete, keď ešte nie sú úplne zrelé. Ideálny patizón má v priemere 10-15 cm.

Rastlina patizónu s jedným plodom.
zdroj: sandiegoseedcompany.com

Ako si vypestovať vlastný patizón?

Bohužiaľ platí, že na pultoch obchodov sa s touto zeleninou príliš často nestretávame. Väčšinou je možné patizón zohnať len na farmárskych trhoch či ekofarmách, a tak je najlepšie si ho vlastnoručne vypestovať na svojej záhrade.

Zvoľte pre neho pokiaľ možno slnečné miesto s priepustnou pôdou a dostatkom živín. Pred vysiatím je vhodné pridať do pôdy aj kompost. Na začiatku apríla zasaďte semienka do kvetináčikov či téglikov, pretože vhodnejšie je rastliny pred vysadením do záhona predpestovať. Do každého téglika vysaďte iba jedno semienko.

Do pôdy sa malé sadeničky obvykle vysádzajú až v polovici mája. Podobne ako napríklad uhorky, vyžadujú aj patizóny pravidelnú, ale nie prílišnú zálievku. Pozor si dajte na to, aby sa voda pri zalievaní nedostala na listy.

Kvet patizónu s rastúcim plodom.
zdroj: thespruce.com

K najobľúbenejším odrodám patizónov pestovaných na našich záhradách patria biele odrody Delikates, Snowdisc F1 alebo Patinova, ďalej žltý Sunseance F1 alebo tmavo zelená odroda Greendisc F1.

Zber a skladovanie patizónu

Mladé patizóny zberáme už v priebehu júla, keď ich šupka ešte nie je taká tvrdá. S pribúdajúcim časom plody zrejú a šupka tvrdne, avšak žať ich možno aj počas jesene. Staršie plody je nutné odrezať, mladé je možné „ukrútiť“. Ak chcete patizóny skladovať cez zimu, podobne ako tekvica vyžadujú suché a chladné miesto.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)