Ešte ste neochutnali šišky v americkom štýle? Potom je najvyšší čas vyskúšať recepty na donuty.
Nádherne vonia, sú úžasne nadýchané, a tak jemné, že sa s každým sústom úplne rozplývajú na jazyku.
Chystáte detskú narodeninovú párty, večierok pre spolužiakov vášho potomka alebo len rodinnú oslavu?
Prekvapte svojich blízkych aj priatelia a vykúzlite im tento jednoduchý, a napriek tomu dokonalý múčnik v priebehu niekoľkých okamihov.
Naše recepty
Niečo málo o donutoch záverom
Je to v podstate obľúbená americká desiata v podobe pečiva, ktoré sa pripravuje z kysnutého cesta. Samozrejme, že fantázii sa medze nekladú, takže sa dá vyrobiť aj bez kysnutia, teda bez droždia a dokonca aj bez lepku.
Podobá sa našej kolibe, ale vo väčšine prípadov sa vôbec neplní. Naopak sa osmažené či upečené cesto len namočí do polevy, prípadne obalí v cukre. Ten je možné aj ochutiť, či už škoricou, citrónovou kôrou, vanilkovým cukrom a podobne.
Keď použijeme polevu, môže to byť v podstate akákoľvek, od čokoládovej, cez citrónovú až napríklad ku karamelovej. Môžete však naraziť aj na donuty, čo nemajú dieru, sú plné vynikajúcej náplne a povrch zdobí vrstva polevy.
Mrknite na video, ako sa tieto sladké dobroty vyrábajú vo veľkom v továrni:
Ako náplň môže byť použitý krém (napr. vanilkový, čokoládový), ďalej akákoľvek príchuť pudingu (jahoda, malina, čokoláda, vanilka, karamel atď.), ale aj marmeláda a iné.
Prvý donut
Hovorí sa, že americké šišky sú vlastne pôvodom z anglického grófstva Hertfordshire. Ich recept si vraj tamojší obyvatelia priviezli do Ameriky počas presídlenia. Jeho história tak siaha do prelomu 17. a 18. storočia.
Bez diery alebo s dierou?
Americké šišky sa stali populárnym múčnikom už v 30. rokoch 20. storočia. Vtedajší kuchári nakoniec po mnohých pokusoch rozhodli, že keď sa šiška uprostred vykrojí a vznikne v nej otvor, smaží sa lepšie a hlavne rovnomerne.