Tieto recepty na segedínsky guláš sú tak lahodné, že ich budete variť skoro stále!
Vyskúšajte naše varianty, s bravčovým, hovädzím mäsom alebo bôčikom.
Aký z nich ochutnáte ako prvý?
Naše recepty
História segedínskeho gulášu
Szekely guláš alebo segedínsky guláš je maďarský guláš z bravčového mäsa a kyslej kapusty. Toto jedlo je synonymum pre maďarskú tradičnú kuchyňu.
Szekely guláš je trochu neobvyklé jedlo, ktoré nedodržiava základné pravidlá tradičnej prípravy gulášu. Na rozdiel od tradičného guláša je jeho hlavnou zložkou bravčové mäso s prídavkom kyslej kapusty a smotany.
Tradične sa pripravuje vo väčšom množstve, pretože sa dá ohriať as každým ohrevom je chuťovo ešte lepšia.
Spôsob jeho vzniku však mnohé vysvetľuje. Pri tomto pokrme je známe aj miesto a čas, kedy vznikol. Stalo sa tak v roku 1846 v reštaurácii Komlo Garden v dnešnej Budapešti.
Podľa legendy je pôvod tohto pokrmu a jeho názov pripisovaný Józsefovi Székelymu. Bol to okresný archivár 19. storočia, básnik a spisovateľ. Podľa legendy prišiel Székely do reštaurácie so svojim priateľom, slávnym maďarským básnikom Sándorom Petőfim. Prišli ale na neskorý obed, keď došlo jedlo a jediné, čo mohol čašník ponúknuť, boli zvyšky kyslej kapusty a bravčového gulášu.
Vtipný Székely to namiešal do jedného jedla a tak vznikol Székely guláš.
Veľmi rýchlo mnoho budapeštianskych reštaurácií malo toto jedlo na jedálnom lístku. Prvýkrát bol pod týmto názvom spomenutý v Pravej maďarskej kuchárke z roku 1899.
Podľa iného výkladu názov pochádza z krajiny Székely, z oblasti v strednom Rumunsku. Táto oblasť je prevažne osídlená Maďarmi, ktorým sa hovorí Székely alebo „Seklerovia“.
My ho poznáme ako segedínsky guláš a názov odkazuje na mesto Szeged v južnom Maďarsku, známe pestovaním červenej papriky.
Guláš sa najlepšie podáva s chlebom a kyslou smotanou a skvele sa hodí k poháru (alebo dvom) červeného vína.