Niekto ju miluje, iný zase nenávidí.
S našimi receptami na polievku s ružičkovým kelom, zmení názor aj ten najzarytejších odporcov!
Ochutnajte naše úplne dokonale vyvážené polievky, ktoré vás presvedčia!
Naše recepty
Prečo jesť ružičkový kel?
Ružičkový kel v angličtine brussel sprouts získal svoje meno podľa hlavného mesta Belgicka, kde prvýkrát rástol v 16. storočí. Vyzerá trochu ako mini kapusta, ale nenechajte sa zmiasť malou veľkosťou. V každom súste sa skrýva veľa živín.
Ružičkový kel patrí do čeľade kapustovitých – príbuzná brokolica, karfiolu, golierovej zeleniny a kelu.
Keď ich pripravíte správnym spôsobom, má ružičkový kel jemnú, sladkú, takmer orechovú chuť. Ale je veľmi ľahké ju prevariť, čo môže viesť k horkej chuti, kašovitej štruktúre a silnému, sírnemu zápachu.
Z tohto dôvodu má ružičkový kel často zlú povesť.
Výhody pre zdravie
Ružičkový kel obsahuje množstvo prírodných látok na báze síry. Výskum ukazuje, že tieto zlúčeniny môžu pomôcť zabrániť poškodeniu vašej DNA, voľnými radikálmi.
Chrumkavá zelenina, ako je ružičkový kel, vám tiež môže pomôcť odvrátiť ďalšie zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, srdcové choroby a cukrovka.
Ružičkový kel má tiež karotenoidy, farebné pigmenty nájdené v rastlinách, ktoré sú dobré pre vaše oči.
Ako pripraviť ružičkový kel
Hľadajte jasne zelený ružičkový kel. Čierne škvrny alebo žlté listy sú známkami rozkladu. Akonáhle si ju prinesiete domov, ružičkový kel vydrží v chladničke týždeň až dva.
Pred varením ju dobre opláchnite, aby ste odstránili všetky nečistoty. Odrežte stopku (ktoré má tuhú štruktúru, aj keď je uvarená) a odstráňte všetky vonkajšie, zvädnuté listy.
Ružičkový kel môžete pokvapkať olivovým olejom a opiecť ho do zlatista, alebo ho napariť v hrnci s pár centimetrami vody.
Surový nastrúhaný ružičkový kel môžete pridať do polievok a šalátov.
Nevarte ju príliš dlho. To môže viesť ku kašovitej, horkej chuti, ktorú mnoho ľudí nenávidí, prevarenie tiež ničí mnoho živín v tejto zelenine.