Pizza a cestoviny – klasiky talianskej kuchyne pozná každý.
Taliani ale milujú aj zeleninu.
Tá je základom pokrmu, ktorý pripomína francúzske ratatouile alebo maďarské lečo.
Vyskúšajte spoločne s receptami na caponate.
Fantázii sa medze nekladú!
Naše recepty
Čo je caponata?
Sicílska kuchyňa má korene v tradícii chudobných, ktorá je založená predovšetkým na niektorých typických surovinách, ako sú baklažány. A práve tie sú hlavnou ingredienciou na prípravu tohto lahodného pokrmu, ktorý sa podáva buď ako predjedlo, alebo ako príloha k hlavnému jedlu.
Zaujal vás názov caponata? Potom verte, že sa oňho vedú pomerne veľké spory. Niektorí ľudia ho odvodzujú od slova capone, ktoré v sicílskom dialekte označuje lahodnú rybu menom lampuga, ktorá sa v minulosti podávala v bohatých rodinách ochutená sladkokyslou omáčkou.
Obyčajní ľudia, ktorí túto rybu nemali k dispozícii alebo si ju nemohli dovoliť, zistili, že baklažán je vynikajúcou náhradou, a tak vznikol recept na caponatu.
Iní odvodzujú názov od latinského slova caupona, kde cauponium znamená osteria. Ostéria bola niečo ako krčma, kde sa stretávali námorníci, ktorí sa sem po návrate z práce chodili občerstviť pohárom vína sprevádzaným chudobným, ale chutným jedlom.
Z čoho caponatu pripraviť?
Nielen na Sicílii, ale po celom Taliansku sa môžete stretnúť s mnohými variantmi receptov na caponatu. Dalo by sa povedať, že skoro každá rodina má každý svoj vlastný dokonalý recept.
Pôvodný recept, ktorý je z okolia Palerma, obsahoval baklažány, zelené olivy, cibuľu a zeler. V okolí Catanie sa caponata pripravuje navyše s paprikami a zemiakmi. Výsledok je nielen bohatší, ale aj sladší. V Trapani sa okrem paprík používa mrkva a pridávajú sa aj hrozienka a mandle.
Prevaha receptov obsahuje iba zeleninu, ale existuje aj možnosť pokrm obohatiť kúskami ryby alebo morskými plodmi.
Niekoľko tipov na záver
- Ak dávate prednosť ľahšej caponate, vyhnite sa vyprážaniu. Poduste všetku zeleninu spoločne v hrnci, prípadne môžete zeleninovú zmes upiecť v rúre.
- Caponata by se mala podávať studená. Odpočívaním totiž získa jemnú a vyváženú chuť.
- Nič samozrejme nebráni tomu, aby ste si ju vychutnali aj teplú, ale hrozí, že sladkokyslá chuť prebije chuť zeleniny.
- Caponatu je možné uchovávať v chladničke vo vzduchotesnej nádobe po dobu 2-3 dní.
- Podávať ju môžete na tanieri alebo v miske s lyžicou tak, aby sa každý mohol obslúžiť. Okrem toho je možné použiť ju na prípravu bruschetty a crostini.