Jednoduché recepty s kysnutým cestom na jednom mieste! Aký vyskúšate ako prvý?

Kysnuté cesto spája tak nečakané pokrmy ako koláče a langoše – a naopak oddeľuje skúsených pekárov od letmých návštevníkov kuchyne.

Že si na kysnuté netrúfate?

S týmito 5 jednoduchými receptami zdoláte túto pomyselnú kulinársku osemtisícovku aj vy!

Príprava kysnutého cesta

Pozornosť je potrebné venovať týmto faktorom:

  • Rovnaká (izbová) teplota všetkých surovín
  • používanie čerstvého droždia.
  • príprava kvásku: bokom v miske aj do jamku v múke
  • soliť až pri zarábaní, keď je droždie zapracované do múky (soľ totiž ničí kvasinky v droždí)
  • preosievanie múky (nadľahčí sa)

Zarábanie kysnutého cesta

Do preosiatej múky sa pridáva vykysnutý kvások , rozpustený tuk a vlažná tekutina . Cukor sa dáva len do sladkých múčnikových ciest, slané cestá sa naopak dosolia, prípadne aj okorení. Znova máme na pamäti, že soľ nemá prísť do priameho styku s droždím .

Tuk musí byť len vlahý , nikdy nie horúci, a to isté platí pre tekutinu, pretože horúcou tekutinou by sa sparilo droždie a cesto by nekynulo.

Tekutinu lejeme vždy do múky , nikdy nie naopak a cesto zarábame od redšieho k hustejšiemu , takže je praktické si trochu múky nechať bokom na potrebné pridanie počas prepracovávania cesta.

Do kysnutého cesta sa prepracovávaním vháňa vzduch , ktorý umožňuje kvasinkám z droždia sa množiť a tým kypriť cesto. Preto spracovanie nepodceňujeme, ale na uľahčenie využijeme vhodných prístrojov.

V prvom rade je to domáca pekáreň , ktorá spracuje cesto aj na buchty alebo iné pečivo, potom tiež domáce hnetače u robotov alebo hnetače ručné. Aj ručný elektrický hnetač dokáže vypracovať cesto zo 60-70 dkg múky. U týchto prístrojov používame zatočené hnetacie háky, nikdy nie šľahacie metly .

Kysnutie cesta

Dobre vypracované kysnuté cesto sa necháva kysnúť na teplom mieste asi hodinu.

Ak chceme mať cesto kyprejšie a pórovitejšie, tak ich zhruba po polhodine znovu prepracujeme vareškou , uvoľní sa tak vytvorený oxid uhličitý a kvasinky získajú nový kyslík.

Teplota na kysnutie stačí bežná izbová , teda 20-22 ° C, pri vyššej teplote kysne cesto zbytočne rýchlo. Ak chceme kysnutie spomaliť, tak ich naopak nechávame kysnúť za chladnejších podmienok. Cesto vykysne aj cez noc v chladničke, čo je vhodný spôsob na ranné pečenie pečiva.

Správne vykysnuté cesto má zhruba dvojnásobný objem ako pred kysnutím, je hladké a pružné. Nedostatočne vykysnuté cesto sa jednoducho nechá dokysnúť.

Prekysnuté cesto sa pozná podľa toho, že javí známky rednutia a pri pohybe misou klesá dole . Napraviť sa to dá tým spôsobom, že cesto prepracujeme a necháme znova dokysnúť.

Pečenie a varenie kysnutého cesta

Z vykysnutého cesta na doske vypracujeme žiadané tvary, podľa potreby ich aj naplníme a urovnáme na vymastený alebo papierom na pečenie vyložený plech .

Medzi jednotlivými kusmi udržujeme primerané medzery, pretože ďalším kysnutím a pri pečení cesto ešte nadobudne. Iba v prípade, že chceme, aby kyslo len do výšky, tak ich kladieme tesne vedľa seba.

Na plechu necháme ešte aspoň 10-15 minút dokysnúť . Sladké pečivo tesne pred pečením potrieme rozpusteným tukom alebo mierne osladeným mliekom , aby sa na ňom vytvorila kôrka. Slané pečivo potierame osolenou vodou, mliekom alebo rozšľahaným vajcom.

Plech vkladáme do predhriatej rúry a pečieme väčšinou pri 200-220 °C.

Z kysnutého cesta sa varia aj rôzne knedle a to sladké aj slané, a tie sa vždy vkladajú do dostatočného množstva osolenej vody, ktorá je v plnom vare.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.