Pripravte si jeden z týchto receptov na ajvar a následne si ho vychutnajte ako prílohu alebo aj hlavný chod k ďalším pokrmom, ktoré sme si pre vás pripravili nižšie!
Táto sladká a jemná omáčka krásne dokreslí chuť každého dobre upečeného mäsa.
Ale môžete si ju vychutnať aj ako hustú polievku v jesennom nečase.
Naše recepty
Čo je ajvar?
Ajvar je tradičná pochúťka balkánskej kuchyne . Pôvod názvu je turecký a pochádza z osmanského slova Havyar, čo znamená kaviár.
Tento názov získal najskôr vďaka paprike, ktorú obsahuje. Jej textúra, po rozomletí mlynčekom na mäso, bola tvorená malými kúskami podobné kaviáru.
Spor o prvý pripravený Ajvar je stále otvorený a nevyriešený a prebieha medzi Srbskom, Severnou Macedónskom a Slovinskom.
Ajvar sa tradične pripravuje na konci septembra, počas obdobia kedy zrejú Rogy, čo sú srbské sladké červené papriky.
Pravdepodobne najznámejšia oblasť pre Ajvar je okolo srbského mesta Leskovac, kde sú papriky považované za obzvlášť dobré a kvalitné. Tu je výroba paprík tak životne dôležitá, že sa Leskovcom prezýva Paprikari!
Ajvar sa bežne pripravuje v rôznych stupňoch pikantnosti. Menej pikantná verzia sa volá Slatko, zatiaľ čo tá najpálivejšia sa volá Ljuto.
V Leskovci sa pochúťka pripravuje len s paprikou. V niekoľkých ďalších oblastiach Balkánu sa paprika mieša s malým množstvom baklažánu a cesnaku.
Okrem toho sú hlavné variácie Ajvaru:
LIUTENICA – obohatená o čerstvé paradajky a petržlenovú vňať.
PINDJUR – v tomto prípade sú baklažány obzvlášť dominantné a zmiešané s paprikou a paradajkovou omáčkou.
MELITZANO – pripravené so zelenou paprikou, baklažánom a horčicou.
Najtradičnejšie párovanie je s grilovanými čevabčičmi a ďalším grilovaným mäsom, v tomto prípade je bežné používať pikantnejší variant zvaný Ljuto.
Jemná variácia zvaná Slatko sa podáva len tak namazaná na krajcoch chleba ako predjedlo alebo desiata.
Ajvar je tiež vynikajúci v kombinácii s grilovanými rybami, ako sú pstruhy alebo kapry.