Brokolica, veľmi zdravá zelenina so zaujímavým vzhľadom a chuťou, ktorá má v kuchyni rozmanité využitie.
Najčastejšie sa z nej pripravujú prílohy k mäsu a polievka, ďalšou možnosťou je jej zapečenie v rúre.
Poďme si dnes spoločne predstaviť recepty na brokolicovú nátierku.
Jej príprava je veľmi jednoduchá a pochutnávať si na nej môžete na raňajky, desiatu, obed aj večeru!
Ktorý variant vyskúšate ako prvý?
Naše recepty
Brokolicová nátierka s najrôznejšími tyčinkami, krekry či praclíky sa skvele hodí na oslavy a večierky. Inšpirujte sa našimi receptami na slané pečivo !
Prečo zaradiť brokolicu do svojho jedálnička?
Brokolica patrí medzi kapustovitú zeleninu a predstavuje skvelú možnosť, ako náš jedálniček obohatiť o celý rad zdraviu prospešných látok. Obsahuje predovšetkým vitamíny A, C a E. Z minerálov v nej nájdeme najmä vápnik, fosfor, síru a draslík. V neposlednom rade je brokolica bohatá aj na vlákninu.
Vysoký obsah vápnika pôsobí ako prevencia rôznych kostných porúch a napomáha k zdravým zubom. Draslík má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém a vďaka vláknine pôsobí brokolica blahodárne na naše trávenie. V neposlednom rade v súvislosti s karotenoidmi boli preukázané pozitívne účinky brokolice v prevencii rakoviny pľúc. Najviac svojich zdraviu prospešných látok si uchováva v surovej podobe alebo upravená na pare.
Ako brokolicu konzumovať?
Brokolicu je možné konzumovať surovú aj tepelne spracovanú. Okrem brokolicovej nátierky sa z tejto zeleniny často pripravujú aj veľmi chutné polievky, dusená sa podáva ako príloha k najrôznejším mäsitým pokrmom.
Skvele chutí aj jej zapečený variant, či už so zemiakmi alebo inou zeleninou. Surovú brokolicu je možné pridať tiež do rôznych šalátov či smoothie. Pokiaľ ide o varenú brokolicu, aby mala správnu chuť, mala by po uhryznutí chrumknúť.