Citrónová červeň 2 je umelé farbivo. Vyrába sa zo syntetických látok.
Ide o oranžovú alebo žltú pevnú látku. V prášku má červenú farbu.
Látka nie je rozpustná vo vode, ale môžeme ju rozpustiť v niektorých organických rozpúšťadlách.
Hlavné dôležité body o E121 – citrónová červená 2:
Nie je to prírodná látka.
Použitie v SR je v potravinárstve zakázané.
Nie je vhodné pre deti.
Je to častý alergén.
Na čo sa používa citrónová červeň 2?
Citrónová červeň sa obvykle používa na farbenie šupky pomarančov. Používať sa pritom môže len na šupku v prípade, že je ovocie určené na priamu konzumáciu.
Na výrobu pomarančovej šťavy je použitie E121 zakázané. Výnimočne sa môžeme stretnúť s týmto farbivom v niektorých marmeládach, kde boli spracované aj fragmenty šupiek z pomarančov.
Pri produktoch vyrobených v EÚ sa s tým nestretneme. Marmelády a džemy zo zahraničia farbivo E121 môžu obsahovať, ale len v malom množstve.
Je E121 zdravé?
Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) používanie tohto farbiva povolil.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) ho ale určila ako karcinogén skupiny 2B. To znamená, že sa jedná o možný karcinogén pre človeka.
Pri konzumácii môže spôsobiť alergickú reakciu. Pri dlhom držaní pomarančov v ruke sa môže vstrebať do pokožky a pôsobiť rakovinotvorne.
Negatívnych účinkov sa nemusíte obávať, keď poriadne olúpete pomaranč pred konzumáciou, pretože sa farbivo nevstrebáva cez šupku do dužiny ovocia.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
V mnohých krajinách Európskej únie (vrátane Českej republiky) je farbivo E121 zakázané.
V Spojených štátoch sa citrónová červeň 2 používa na farbenie pomarančov. Hojne sa používa v štáte Florida, zatiaľ čo v štátoch Kalifornia a Arizona je pre farbenie pomarančov zakázaný.
Väčšina krajín po celom svete E121 zakázala, pretože bol zaznamenaný veľmi negatívny vplyv na zdravie pri laboratórnych pokusoch na potkanoch.