Karotén náhodou objavil v mrkve pán Wackenroder už v roku 1831. Získal ho v malých rubínovo červených vločkách rozpustných v éteri.
Hlavné dôležité body o farbive E160a(i)(ii) – Karoténoch:
· Sú vhodné pre deti
· V odporúčanom množstve sú zdravé
· Nájdeme ich prirodzene v oranžovom ovocí a zelenine
· Karoténom nie je potrebné sa vyhýbať
Výroba E160a
Karotén sa pripravuje synteticky alebo získava z prírodných zdrojov. Syntetický karotén sa vyskytuje ako červené kryštály alebo prášok. Získava sa rozpúšťaním z mrkvy, sladkých zemiakov a ďalších jedlých rastlín a následným čistením.
Karotén nie je rozpustný vo vode a jeho žiarivo oranžová farba má tendencia na svetle blednúť.
Prírodný karotén nenájdeme len v mrkve, ale aj v mnohých ďalších druhoch ovocia a zeleniny – húb (napr. líškach), ale aj v sladkých zemiakoch, tekvicách, pomarančoch a melóne. Zodpovedné sú ale aj napríklad za oranžové farby v suchých listoch.
Na čo sa Karotény používajú?
Karotén je oranžové alebo žlté farbivo, ktoré sa používa ako prísada do jedál práve na pridanie oranžovej/žltej farby. Pridáva sa do masla, margarínov, syrov, náplní do koláčov, pudingov, jogurtov, cestovín, rezancov, dezertov, ovocných džúsov…
Je prísada E160a zdravá?
Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky v koncentráciách používaných v potravinách. Naozaj vysoká koncentrácia spôsobuje žlté zafarbenie kože. Pretože je karotén zdrojom vitamínu A, vysoké koncentrácie spôsobia príznaky toxicity vitamínu A.
Využitie karoténov z ovocia a zeleniny v tele zvýšime, ak ich jeme s tukom, pretože karotény sú práve v tukoch rozpustné.
Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet
Karotén ako potravinové farbivo je povolený všade vo svete.
V USA je karotén oslobodený od certifikácie a je možné ho bezpečne používať na farbenie potravín, liekov (vrátane liekov na očné okolie, všeobecne na farbenie kozmetiky).
V EÚ sú karotén tiež povolené. Denná dávka pre E160a – Karotén je stanovená na 5mg/kg váhy tela. Pre E160a(i) a E160a(ii) nebola stanovená žiadna odporúčaná denná dávka.