Bifenyl sa predtým používal ako konzervant a ochrana citrusov pred plesňami.
Hlavné dôležité body o konzervante E230 – bifenyle:
· Nie je vhodný pre deti
· Môže vyvolať alergické reakcie
· V EÚ už nie je pre použitie v potravinárstve povolený
· Kontaktu s ním by sme sa radšej vyhli
Výroba E230
Bifenyl sa vyskytuje v dechte a rope odkiaľ sa destiláciou získava v podobe čírej bezfarebnej kvapaliny alebo bielych kryštálov či vločiek. Je nerozpustný vo vode.
Na čo sa bifenyl používa?
Papier impregnovaný bifenylom sa používa na balenie citrusov ako ochrana pri preprave a skladovaní na zníženie poškodenia ovocia plesní. A to na prevenciu rastu plesní typu penicillium počas prepravy.
V ostatných odvetviach priemyslu sa bifenyl používa v napr. v teplonosných kvapalinách, nosičoch farbív av organických syntézach.
Je prísada E230 zdravá?
Testy zahŕňajúce vystavenie potkanov, myší a králikov pôsobeniu bifenylu preukázali, že je až stredne toxický pri požití a nízko až stredne toxický pri kontakte s pokožkou.
Bifenyl je klasifikovaný ako dráždivá látka. V súvislosti s jeho užívaním boli hlásené aj bolesti hlavy a kožné problémy. U dlhodobo exponovaných zvierat boli pozorované negatívne účinky na obličky.
Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet
V EÚ je Bifenyl na používanie v potravinárskom priemysle už zakázaný.
V Austrálii je E230 zakázaný a je známe, že spôsobuje poškodenie pečene rovnako ako centrálnej a periférnej nervovej sústavy u ľudí, ktorí sú vystavení častému a blízkemu kontaktu s veľkým množstvom E230.