Kyselina octová alebo etánová kyselina je bezfarebná kvapalná organická zlúčenina s prenikavým charakteristickým zápachom a výraznou kyslou chuťou. Používa sa ako regulátor kyslosti (mení alebo udržuje kyslosť a zásaditosť potravín), na dochutenie a ako konzervačný prostriedok proti baktériám a plesniam. Vyskytuje sa bežne v prírode, a to vo väčšine ovocia, v syroch aj kakau.
Hlavné dôležité body o E260 – Kyseline octovej:
· Jej použitie je bezpečné
· Je vegánska a bezlepková
· Ide o regulátor kyslosti
Výroba E260
Na potravinárske účely sa kyselina octová vyrába buď bakteriálnou fermentáciou cukru, melasy či alkoholu, chemickou syntézou z acetealdehydu, karbonyláciou metanolu alebo oxidáciou acetaldehydu či etylénu.
V akých potravinách môžeme kyselinu octovú nájsť?
- nakladané uhorky
- čatní
- pivo
- chlieb
- syry
- sardinky
- nálevy
- marinády
- šalátové dresingy a zálievky
- majonézy – sem sa pridáva na zvýšenie inaktivácie salmonely
Je prísada E260 zdravá?
Kyselina octová nemá žiadne vedľajšie účinky, je normálnou súčasťou všetkých telesných buniek. Mali by sa jej však vyhnúť ľudia, ktorí majú (veľmi vzácnu) intoleranciu na ocot. U tých sa môže prejaviť vyrážka, žihľavka, ťažkosti s dýchaním, tlak na hrudi, opuchy úst, tváre alebo podráždenie.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Kyselina octová je ako dôležitá potravinárska prísada schválená pre použitie v mnohých krajinách po celom svete, vrátane Európskej únie, Spojených štátov, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.