Kyselina boritá, konkrétnejšie kyselina ortoboritá, je zlúčenina bóru, kyslíka a vodíka. Môže sa tiež nazývať hydrogénboritan. Obvykle sa vyskytuje ako bezfarebné kryštáliky alebo biely prášok, ktorý sa rozpúšťa vo vode av prírode sa vyskytuje ako minerál sassolite.
Hlavné dôležité body o konzervante E284 – kyseline boritej:
· Nie je vhodný pre deti
· Vyššia konzumácia môže byť nebezpečná
· V EÚ je povolený len v kaviári
· Radšej by sme sa mu vyhli
Výroba E284
Kyselina boritá sa pripravuje pomocou reakcie bóraxu (dekahydrát tetraboritanu sodného) s minerálnou kyselinou, ako je kyselina chlorovodíková. Vzniká aj ako vedľajší produkt hydrolýzy halogenidov boritých a diboránu.
Na čo sa kyselina boritá používa?
Kyselina boritá a bórax sa používajú ako prísada do rôznych potravín, pretože sú účinné proti kvasinkám av menšej miere aj proti plesniam a baktériám. Používajú sa na konzerváciu potravinárskych výrobkov. Okrem toho je možné obe tieto prísady použiť na zvýšenie elasticity a chrumkavosti potravín a na zabránenie stmavnutiu kreviet.
V priemysle sa využíva pri výrobe monofilných sklených vlákien, obvykle označovaných ako textilný sklolaminát. Ten sa používa na vystuženie plastov – od lodí, cez priemyselné potrubia, až po počítačové obvody.
V šperkárstve sa používa v kombinácii s denaturovaným alkoholom, aby sa znížila povrchová oxidácia vznikajúca na kovoch pri spájkovaní a žíhaní.
Kyselina boritá sa tiež používa pri výrobe skla pre ploché LCD displeje.
Je prísada E284 zdravá?
Všeobecne sa má za to, že ak človek konzumuje nízke dávky kyseliny boritej denne, nežiaduce reakcie sa nevyskytnú. Avšak vystavenie veľkému množstvu počas krátkej doby môže ovplyvniť žalúdok, pečeň, črevá, obličky a mozog.
Štúdie na zvieratách ukázali, že nadmerné požívanie kyseliny boritej po dlhšiu dobu môže spôsobiť nepriaznivé vývojové a reprodukčné chyby. U zvierat, ktorým bola v strave podávaná kyselina boritá boli pozorované lézie semenníkov a zhoršená fertilita.
Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet
V súčasnej dobe je používanie kyseliny boritej zakázané vo väčšine krajín sveta – v Číne, Austrálií, na Novom Zélande, v Kanade. V USA je povolené jej obmedzené používanie.
V Európskej únii je povolená iba na použitie ako konzervačná látka v kaviári, a to do maximálnej koncentrácie 4g kyseliny boritej na kilogram.