Mliečnan sodný (laktát sodný) je sodná soľ kyseliny mliečnej, čo je prírodná kyselina produkovaná baktériami vo fermentovaných potravinách. Je tiež produkovaný vo veľkom množstve v hrubom čreve rezidentnými baktériami. Má mierne slanú chuť. Jedná sa o takmer bezfarebnú viskóznu kvapalinu, ktorá funguje ako regulátor kyslosti, antioxidant, zahusťovadlo a zvlhčujúcu látku.
Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok. Keďže v mliečnane sodnom chýba mliečny proteín, môžu ho konzumovať aj tí, ktorí trpia intoleranciou laktózy.
Hlavné dôležité body o E325 – Mliečnan sodný:
Je bezpečné.
Látka živočíšneho pôvodu.
Nevhodné pre deti.
Odporúčame.
Výroba E325
Mliečnan sodný sa vyrába fermentáciou zdroja cukru, ako je kukurica alebo repa, a potom neutralizáciou výslednej kyseliny mliečnej.
Na čo sa používa mliečnan sodný?
Kyselina mliečna a laktáty sa používajú ako konzervanty predovšetkým proti kvasinkám a plesniam. Používa sa tiež na zvýšenie stability antioxidantov a na zabránenie vysychaniu rôznych produktov. Okrem v potravinárstve sa využíva aj v šampónoch a tekutých mydlách, pretože je účinným zvlhčovačom.
Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E325:
- syry
- sladkosti
- zmrzlina
- ovocná želé
- polievky
- konzervované ovocie
- mäsové výrobky vo vaukovom balení, najmä mrazené
- pekárske výrobky
- likéry
Je E325 zdravé?
Neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky u dospelých. D- alebo DL-laktáty (stereoizoméry) by nemali byť podávané dojčatám a malým deťom, pretože sa u nich ešte nevyvinuli vhodné enzýmy v pečeni, ktoré by tieto formy laktátu metabolizovali.
Použitie EÚ vs. USA vs. svet
E325 je schválené pre použitie ako potravinárska prísada v EÚ a všeobecne uznávané ako bezpečná potravinárska látka v USA, Austrálii a na Novom Zélande.