Prečo je pre dospelých mliečnan draselný (E326) bezpečný, ale deťom môže škodiť?

Mliečnan draselný (laktát draselný) je draselná soľ kyseliny mliečnej, čo je prírodná kyselina produkovaná baktériami vo fermentovaných potravinách. Je tiež produkovaný vo veľkom množstve v hrubom čreve rezidentnými baktériami. Ide o antioxidant a regulátor kyslosti.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok. Keďže v mliečnane sodnom chýba mliečny proteín, môžu ho konzumovať aj tí, ktorí trpia intoleranciou laktózy.

Hlavné dôležité body o E326 – Mliečnan draselný:
Je bezpečné.
Látka živočíšneho pôvodu.
Nevhodné pre deti.
Odporúčame.

Výroba E326

Mliečnan sodný sa vyrába fermentáciou zdroja cukru, ako je kukurica alebo repa, a potom neutralizáciou výslednej kyseliny mliečnej.

Na čo sa používa mliečnan draselný?

Kyselina mliečna a laktáty sa používajú ako konzervanty predovšetkým proti kvasinkám a plesniam. Používa sa tiež na zvýšenie stability antioxidantov a na zabránenie vysychaniu rôznych produktov. Využíva sa tiež v hasiacich prístrojoch.

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E326:

  • syry
  • sladkosti
  • zmrzlina
  • ovocná želé
  • polievky
  • konzervované ovocie
  • mäsové produkty

Je E326 zdravé?

Neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky u dospelých. D- alebo DL-laktáty (stereoizoméry) by nemali byť podávané dojčatám a malým deťom, pretože sa u nich ešte nevyvinuli vhodné enzýmy v pečeni, ktoré by tieto formy laktátu metabolizovali.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

E326 je schválené pre použitie ako potravinárska prísada v EÚ a všeobecne uznávané ako bezpečná potravinárska látka v USA, Austrálii a na Novom Zélande.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)