Kyselina vínna je prirodzene sa vyskytujúca organická kyselina v hrozne a používaná pri výrobe vína. Má kyslú chuť a dá sa použiť ako okysľovadlo, ochucovadlo, antioxidant a chelatačné činidlo v potravinách.
Hlavné dôležité body o E 334 – kyselina vínna
Je prírodného pôvodu, ale môže byť vyrobená aj synteticky
Je bezpečná pre deti
Nie je to bežný alergén
Je vhodný pre vegánov aj osoby s bezlepkovou diétou
Výroba E334
Kyselina vínna je v prírode rozšírená a väčšinou vo forme draselných, vápenatých a horečnatých solí. Možno ju nájsť v rôznych rastlinných plodoch, ako sú tamarindy, hrozno, banány.
Všeobecne existujú tri spôsoby výroby tejto zložky: vedľajšie produkty výroby vína/hrozna, enzymatický proces a mikrobiálna fermentácia. Vznikajú bezfarebné alebo priesvitné kryštalické granule alebo prášok s kyslou chuťou.
Kde sa kyselina vínna (E334) používa?
Kyselina vínna, kyselina citrónová a kyselina jablčná sú najbežnejšie organické kyseliny používané v potravinách.
Všeobecne sa kyselina vínna na potravinárske účely používa ako okysľovadlo na zabezpečenie kyslej chuti vín, nápojov, džúsov, marmelád, zmrzliny, kyslých cukroviniek, želatínových dezertov, džemov a želé.
Bežne pridáva do výroby vína, pretože prirodzená kyslosť hrozna nestačí. Je to primárna kyselina, ktorá ovplyvňuje chuť, vyrovnáva farbu, triesloviny a sladkosť a udržuje chemickú stabilitu. Pôsobí aj ako konzervant, ktorý znižuje PH a zabraňuje rastu nežiaducich baktérií.
Konkrétne produkty
- Orion – Jojo čokoláda
- Schär – Pečivo viaczrnné bezlepkové
- Chef select – hummus
Je E334 zdravé?
Kyselina vínna získaná pri výrobe vína je všeobecne uznávaná ako bezpečná a ako priama zložka ľudskej potravy, kde ju možno v potravinách použiť bez obmedzenia.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Bola schválená ako bezpečná prísada americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv, Európskym úradom pre bezpečnosť potravín.