Etylendiamintetraacetát disodný (E386) je stabilizátor (používa sa tiež po intoxikácii ťažkými kovmi na odstránenie kovov z tela) a zvýrazňovač chuti, farby a textúry. Jedná sa o biele kryštalické granule bez zápachu s mierne slanou chuťou alebo biely až takmer biely prášok.
Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.
Hlavné dôležité body o E386 – etyléndiamíntetraacetát sodný:
Nepovolené v SR.
Ide o sekvestrant.
Odporúčame na 3/5.
Výroba E386
Etyléndiamíntetraacetát disodný sa primárne syntetizuje z etyléndiamínu, formaldehydu a kyanidu sodného.
Na čo sa používa etyléndiamíntetraacetát sodný?
Etyléndiamíntetraacetát disodný funguje v potravinárstve ako antioxidant, stabilizátor a konzervačný prostriedok . Bolo tiež preukázané, že zvyšuje penivosť a čistiace schopnosti kozmetického roztoku.
Ako chelátor kovov pôsobí proti nepriaznivým účinkom tvrdej vody tým, že sa viaže s iónmi ťažkých kovov obsiahnutými vo vode z vodovodu, čo následne zabraňuje usadzovaniu kovov na koži, vlasoch a pokožke hlavy.
E386 možno nájsť v rôznych kozmetických produktoch , vrátane hydratačných/opaľovacích krémov na tvár, opaľovacích krémov, krémov proti starnutiu, čistiacich prostriedkov, šampónov/kondicionérov, farieb na vlasy a očných krémov.
Etylendiamintetraacetát disodný sa tiež nachádza v mnohých priemyselných produktoch , ako je papier a textil, pre svoju schopnosť zabrániť zmene farby.
Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E386:
- kuracie nugety
- marshmallows
- pudingy
- majonéza
- nakladaná kapusta a uhorky
- konzervované strukoviny
- destilované alkoholické nápoje
Je E386 zdravé?
Vedľajšie účinky v miernych koncentráciách nie sú známe. Dlhodobé vystavenie vysokým dávkam však môže viesť k vyčerpaniu kovov z tela (železa).
Vo vysokých dávkach môže etyléndiamíntetraacetát disodný spôsobiť brušné kŕče, nevoľnosti, vracanie, hnačky, bolesti hlavy, nízky krvný tlak, kožné problémy a horúčky.
Použitie EÚ vs. USA vs. svet
Použitie E386 ako potravinárskej prísady v EÚ je zakázané. Rovnako tak aj v Austrálii a na Novom Zélande. V USA je však jeho používanie povolené.