Sorbitol, niekedy označovaný aj ako sorbit alebo sorbol, je cukrový alkohol, ktorý obsahuje o tretinu menej kalórií ako bežný cukor a má polovičnú sladivosť.
Prirodzene sa vyskytuje v bobuľovinách a niektorých ďalších druhoch ovocia, komerčne sa vyrába hydrogenáciou glukózy.
V potravinárstve sa s ním stretávame nielen ako s náhradným sladidlom pre diabetikov, obsahuje ho aj mnoho bežných výrobkov, v ktorých plní množstvo funkcií.
Pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť gastrointestinálne problémy.
Molekulárny vzorec E420 je C6H14O6 .
Hlavné dôležité body o E420 – sorbitole:
Je to sladidlo, emulgátor, sekvestrant, zahusťovadlo a zvlhčujúca látka .
Ide o prírodnú látku , ale na priemyselné použitie sa vyrába synteticky.
Nie je vhodné pre deti .
Nepatrí medzi alergény .
Použitie v SR je povolené.
Kde sa sorbitol používa?
Táto látka sa najčastejšie pridáva do rozmanitých sladidiel, cukroviniek a sladkostí, ako sú cukríky, žuvačky alebo múčniky. Často ho nájdeme aj v sirupoch, zmrzlinách a nízkokalorických výrobkoch.
Vzhľadom na schopnosť sorbitolu zabraňovať reakciám prítomných iónov kovov s ďalšími látkami pomáha predchádzať strate farby a textúry aj zažlteniu mnohých potravín.
V pekárskych aj mäsových výrobkoch tiež zabraňuje vysúšaniu.
- Tyčinka Nesquik, Marcipán, Banániky v čokoláde, Cukríky Tic tac, Toffifee
- Tortový korpus, Mramorovaná bábovka
- Žuvačky Orbit, Winterfresh, Mentos
- Multivitamínové šumivé tablety
- Kapucín Rastlinná šľahačka
Okrem potravinárskeho priemyslu sa s ním stretneme aj v zubných pastách či ústnych vodách.
Je E420 zdravé?
Použitie sorbitolu ako potravinárskej prídavnej látky je schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) aj americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Sorbitol sa vstrebáva pomaly a vedie iba k malému a nevýznamnému zvýšeniu koncentrácie glukózy v krvi, z tohto dôvodu je tak vhodný aj pre diabetikov.
Ide o nekariogénne sladidlo, ktoré nepodporuje vznik zubného kazu. Cukorné alkoholy sú pomaly metabolizované baktériami v ústach a produkujú menej kyselín. Práve kyselina následne vytvorí zubný povlak a zvýši riziko vzniku zubného kazu.
Pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť žalúdočné a črevné problémy, vrátane plynatosti, nadúvania a hnačky. To môže spôsobovať problémy najmä u malých detí.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Používanie sorbitolu v potravinárskom priemysle je povolené v EÚ, USA, Austrálii, Kanade, Japonsku a ďalších krajinách sveta.