Konjaková guma je všeobecné označenie, ktoré sa používa pre konjakovú gumu a konjakový glukomanán, dva vo vode rozpustné hydrokoloidy, ktoré možno použiť ako zahusťovadlo, stabilizátor, želírujúcu látku či emulgátor.
Všeobecne sa obaja označujú ako potravinárska prídavná látka E425, niekedy sa rozdeľujú na konjakovú gumu (E425i) a konjakový glukomanán (E425ii).
Konjak je označenie pre hľuzu vytrvalej rastliny Amorphophallus konjac, česky zmijovca indického, z ktorej sa tieto látky získavajú.
Rozdiel medzi nimi spočíva predovšetkým v čistote glukomanánu v nich obsiahnutého, aspoň 75 % v konjakovej gume a viac ako 95 % v konjakovom glukomanáne.
Molekulárny vzorec E425 je C24H42O21 .
Hlavné dôležité body o E425 – konjakovej gume :
Je to zahusťovadlo a nosič .
Je to prírodná látka.
Je vhodný pre deti .
Nepatrí medzi alergény .
Použitie v SR je povolené.
Kde sa konjaková guma používa?
Konjaková guma sa bežne používa ako želírovacie činidlo na výrobu tepelne stabilných a tepelne vratných potravín, ako sú ázijské rezance, polievky a omáčky, ďalej tiež želé a džemy.
Slúži ale aj ako zahusťovadlo a stabilizátor pekárskych výrobkov, zmrzliny a nápojov.
V mäsových výrobkoch sa často používa ako náhrada tuku, napríklad v údeninách a šunke, zvyšuje schopnosť zadržiavať vodu, zlepšuje štruktúru mäsa a znižuje obsah tuku.
- Veto Vegánsky steak
- Schneider Junior saláma
- Mäsokombinát Plzeň Moravské údené mäso
- Lunter Tofu párky
Je E425 zdravé?
Konjaková guma pri bežnej konzumácii nespôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky a jej používanie v potravinárskom priemysle bolo schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) aj americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Existujú aj dôkazy, že konjaková guma znižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.
Pri nadmernej konzumácii môže zhoršovať vstrebávanie niektorých vitamínov, napríklad vitamínu E.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Používanie konjakovej gumy v potravinárskom priemysle je povolené v EÚ, USA a ďalších krajinách sveta.