Niekedy je tiež označovaný skratkou PGPR a je to číra (niekedy ľahko žltkastá) vysoko viskózna zložka, bežne používaná ako emulgátor (napr. v oleji, v čokoláde a čokoládových cukrovinkách) na zníženie viskozity pri ich výrobe.
Hlavné dôležité body o E 476 – polyglycerolpolyricinoleát
Nie je prírodného pôvodu, ako je uvedené vyššie, vzniká reakciou glycerolu a mastných kyselín
Je vhodný pre deti
Nie je to bežný alergén
Je vhodný pre vegánov aj osoby s bezlepkovou diétou
Výroba E476
Vyrába sa zahrievaním glycerolu na vysokú teplotu a zahrievaním kondenzovaných mastných kyselín ricínového oleja. Tieto dve zložky sa nakoniec zmiešajú a vzniká PGPR.
Kde sa používa polyglycerolpolyricinoleát (E 476)?
Táto látka bola zaradená do skupiny emulgátory, stabilizátory, zahusťovadlá a želírujúce látky, čo znamená, že v potravinárskom priemysle jeho využitie spočíva najmä do cukrárskych náplní na zníženie tuku a zlepšenie tekutosti, ale aj v nízkotučných nátierkach na stabilizáciu emulzie a zlepšenie roztierateľnosti.
V čokoláde pracuje ako stabilizátor, kde pomáha zlepšiť jej tekutosť, zrýchliť a optimalizovať proces tvarovania čokolády.
Konkrétne výrobky
- Carla – horká čokoláda 70%
- Flipz – praclíky v mliečnej čokoláde
- Billa – mandľový nanuk
Je E476 zdravé?
Neboli zistené žiadne nežiaduce vedľajšie účinky.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
PGPR bol schválený ako bezpečný emulgátor americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) a tiež Spoločným výborom expertov WHO pre potravinárske aditíva. Je schválenou prísadou v Austrálii a na Novom Zélande.