Stearoyl laktylát sodný, tiež známy ako SSL, je to sodná soľ kyseliny stearovej s dimérom kyseliny mliečnej. Táto zložka sa bežne používa ako emulgátor a stabilizátor v pečive s vysokým obsahom tuku.
Hlavné dôležité body o E 481 – Stearoylaktylát sodný
Nie je prírodné , ide o syntetické sladidlo
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén
Je vegánsky aj bezlepkový
Výroba E481
Stearoylaktylát sa syntetizuje z potravinárskej kyseliny stearovej (väčšinou z palmového oleja), kyseliny mliečnej (z fermentácie cukrovej repy alebo chemickej syntézy) a hydroxidu sodného.
A vzniká voskovitý biely alebo mierne žltkastý prášok alebo krehká pevná látka (vločkovitý) s mierne kyslým zápachom.
Kde sa stearoylaktylát sodný (E 9481) používa?
Primárne sa používa pre svoje emulgačné a stabilizačné vlastnosti v potravinách a kozmetike. V potravinách SSL mieša vodu a olej dohromady a väčšinou sa používa ako stužovač cesta a zmäkčovač štruktúry v pečive.
SSL sa používa hlavne vo vysokotučnom a kysnutom chlebe ako emulgátor cesta na zväčšenie objemu cesta, lepšiu vnútornú štruktúru, vytvára mäkký a elastický chlieb a zabraňuje rýchlemu starnutiu pečiva, bez SSL bochník rýchlo stvrdne.
Používa sa tiež v sušienkach, sušienkach, pečive, rezancoch, aby sa zlepšila textúra a predĺžila sa čerstvosť alebo doba skladovania.
Konkrétne potraviny
- Okolok – veka krájaná
- L´Chefs Pastry – francúzske hustičky
- 7 Days – Bake Rolls
Je E481 zdravé?
Nebol pozorovaný žiadny nežiaduci účinok, ale môže spôsobiť alergiu. V roku 2005 bol hlásený prípad príznakov alergie z priameho kontaktu s SSL – dermatitída a nádcha u manikérky, ktorá zhotovovala umelé akrylové nechty, kde je SSL obsiahnutý.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Stearoylaktylát bol schválený v USA ako multifunkčné potravinárske aditívum, ktoré je možné použiť ako emulgátor, stabilizátor, povrchovo aktívne činidlo v nasledujúcich kategóriách potravín s maximálnym využitím: pečivo, palacinky a vafle 0,5 %, polevy, náplne, pudingy a polevy 0,2 % , smotana 0,3 % atď.
Stearoyl laktylát sodný (E481) je uvedený v nariadení Komisie EÚ ako povolená potravinárska prídavná látka. Jeho použitie je povolené v maximálnom množstve od 1000 do 10000 mg/kg v potravinách.