Hydroxid sodný (NaOH) je biely, voskový, nepriehľadný a úplne bez vône a zápachu. Pozostáva z iónov sodíka a hydroxidových iónov. Je tiež známy ako lúh, alebo lúh sodný.
Hlavné dôležité body o látke zvýrazňujúcej chuť E524 – hydroxidu sodnom:
· Nie je povolený v detských výživách
· Nízke množstvo v jedle by nemalo spôsobovať alergické reakcie
· Podľa všetkého by nemal byť problematický
· Napriek tomu by sme sa mu radšej vyhli
Výroba E524
Hydroxid sodný sa priemyselne vyrába ako 50% roztok variáciami elektrolytického chloralkalického procesu. Z tohto roztoku sa odparením vody získa pevný hydroxid sodný. Ten sa potom najčastejšie predáva ako vločky, perličky a liate bloky. V roku 2004 sa svetová produkcia odhadovala na 60 miliónov suchých ton a dopyt na 51 miliónov ton.
Na čo sa hydroxid sodný používa?
V potravinárskom priemysle je hydroxid sodný používaný na chemické lúpanie ovocia a zeleniny (napríklad paradajok, pred spracovaním do konzerv), na spracovanie čokolády a kakaa, na výrobu karamelových farbív, obarenie hydiny a zahusťovanie zmrzliny. Olivy sú často namáčané do hydroxidu sodného, aby zmäkli. Praclíky sa pred pečením glazujú roztokom hydroxidu sodného, aby boli chrumkavé.
V ostatných priemyselných odvetviach sa používa napríklad na výrobu mydiel a pracích prostriedkov, čističov odpadov, na výrobu umelých textilných vlákien, pri výrobe papiera. Približne 56 % vyrobeného hydroxidu sodného sa používa v priemysle, z toho 25 % v papierenskom priemysle.
Je prísada E524 zdravá?
Hoci je hydroxid sodný považovaný za bezpečný, nájdu sa takí, ktorí sú presvedčení, že môže byť potenciálne zdraviu nebezpečný. Často uvádzanými vedľajšími účinkami sú – vyrážka, žihľavka, ťažkosti s dýchaním, tlak na hrudi, opuch úst.
Vzhľadom na to, že sa v podstate jedná o lúh, je nebezpečný hlavne pri výrobe a manipulácii s ním – môže spôsobiť popáleniny, poleptanie slizníc atď.
Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet
V EÚ a USA je hydroxid sodný povolený, v Austrálii a na Novom Zélande zakázaný.