Hydroxid vápenatý (E526) alebo hasené vápno je silná zásada používaná ako regulátor kyslosti, napríklad vo víne. Ide o bezfarebný kryštál alebo biely prášok bez zápachu.
Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.
Hlavné dôležité body o E526 – Hydroxid vápenatý:
V SR povolené.
Ide o regulátor kyslosti.
Odporúčame.
Výroba E526
Hydroxid draselný sa pripravuje z prírodnej soli oxidu vápenatého a to tak, že sa oxid vápenatý zmieša alebo „hašou“ vodou.
Na čo sa používa hydroxid vápenatý?
Hydroxid vápenatý je možné v potravinárstve použiť nielen ako regulátor kyslosti , má aj ďalšie využitie. Na konzerváciu vajec možno použiť roztok hydroxidu vápenatého. Na reguláciu kyslosti v mrazených výrobkoch sa používa roztok hydroxidu vápenatého a cukru (1:3). Tiež posilňuje štruktúru zeleniny pri spracovaní či odstraňuje celulózové šupky z kukuričných zŕn.
Hydroxid vápenatý sa tiež používa na spracovanie niektorých cukrov . Napríklad cukrová trstina a cukrová repa sa občas pripravujú pomocou rafinačného procesu zvaného sýtenia. Počas sýtenia sa neupravený cukrový roztok zmieša s hydroxidom vápenatým. Tento proces odstraňuje nečistoty a zlepšuje stabilitu produktu.
Okrem v potravinárstve má aj mnoho priemyselných použití. Využíva sa napríklad ako flokulant pri čistení vôd a odpadových vôd . Tvorí nadýchanú nabitú pevnú látku, ktorá pomáha pri odstraňovaní menších častíc z vody, čo vedie k čistejšiemu produktu. Používa sa tiež pri úprave sladkej vody na zvýšenie pH vody .
Okrem toho má aj lekárske a dentálne využitie . Napríklad výplne koreňových kanálikov často obsahujú hydroxid vápenatý.
Príklady potravín a nápojov, kde sa E526 niekedy vyskytuje:
- syry
- kakaové výrobky
- víno
- muškátový oriešok
- sladké mrazené výrobky
- sušené ryby
- produkty z kukuričnej múky (mäsa harina)
Je E526 zdravé?
Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky hydroxidu vápenatého.
Použitie EÚ vs. USA vs. svet
Použitie E526 ako pridanej potravinárskej látky je v EÚ, USA, Austrálii aj na Novom Zélande povolené.