Karnaubský vosk, tiež nazývaný brazílsky vosk alebo palmový vosk, je vosk z listov karnaubskej palmy Copernicia prunifera.
Hlavné dôležité body o leštidle E903 – karnaubskom vosku:
· Je pre deti neškodný
· Nevyvoláva alergické reakcie
· Zo zdravotného hľadiska je úplne nezávadný
· Z enviromentálneho hľadiska je jeho ťažba sporná
Výroba E903
Karnauba sa získava zberom a sušením listov, ich následným rozdrvením, aby sa vosk uvoľnil, a potom rafináciou a bielením vosku. Je známa ako „kráľovná voskov“. V čistom stave je väčšinou k dostaniu vo forme tvrdých žltohnedých vločiek. Na výrobu cca 0,5 kg vosku je treba niečo okolo 20 listov.
Na čo sa karnaubský vosk používa?
V potravinárskom priemysle sa používa ako glazúra na sladkosti (napríklad M&M’s). Ďalšou potravinou, do ktorej sa karnaubský vosk pridáva, je tvrdý syr – vosk syr chráni a zabraňuje jeho rýchlemu skazeniu. Je to ten voskový obal, ktorý pred jedlom zo syra zlúpnete.
Pretože vytvára lesklú povrchovú úpravu, používa sa v automobilových voskoch, leštidlách na topánky, dentálnych nití, leštidlách na hudobné nástroje a voskoch a leštidlách na podlahy a nábytok – najmä v zmesi s včelím voskom a terpentínom.
Pre svoje hypoalergénne a zmäkčujúce vlastnosti sa používa aj ako zahusťovadlo v kozmetike – v rúžoch, očných tieňoch, riasenkách, dezodorantoch a opaľovacích krémoch.
Používa sa tiež vo farmaceutickom priemysle ako poťah tabliet na uľahčenie ich prehĺtania.
Je leštidlo E903 zdravé?
Karnaubský vosk je relatívne zdravý a je vysoko univerzálny. Je to fantastická prírodná alternatíva k chemikáliám, ktoré často v produktoch nájdete. A to od produktov priemyselných až po potravinárske.
Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet
Karnaubský vosk sa používa po celom svete. Jeho najväčším (a jediným) vývozcom je Brazília (v roku 2006 Brazília vyrobila 22 409 ton karnaubského vosku) ktorá ho vyváža do celého sveta. Najväčší podiel potom do USA (25 %), Japonska, Nemecka, Holandska, Talianska a ďalších krajín.