Oxidovaný polyetylénový vosk je mliečny, pevný a flexibilný priesvitný plast. Je to najdôležitejší syntetický polymér pred PP (polypropylénom), PVC (polychloridom vinylu) a PS (polystyrénom). Má podobné vlastnosti ako prírodné vosky, ale je oveľa lacnejšie.
Hlavné dôležité body o E914 – oxidovanom polyetylénovom vosku:
Je to syntetická látka
Použitie v SR je povolené
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén
Výroba E914
Oxidovaný polyetylénový vosk je syntetická látka petrochemického pôvodu. Vyrába sa polymerizáciou kvapalného etylénu.
Na čo sa používa oxidovaný polyetylénový vosk?
Oxidovaný polyetylénový vosk sa používa v potravinárskom priemysle, vo farmaceutickom priemysle, v kozmetike, a tiež na výrobu plastových potravinových obalov av poľnohospodárstve
- V potravinárstve v EÚ sa používa ako leštiaca látka na určitom celom čerstvom ovocí (citrusy, ananás, mango, avokádo, papája a melóny)
- V Spojených štátoch sa jeho používanie rozširuje aj na repu, baklažán, cesnak, cibuľu, hrášok, sladké zemiaky, kvaky
Je oxidovaný polyetylénový vosk zdravý?
V roku 2015 uverejnil Európsky úrad pre potravinovú bezpečnosť (EFSA) prehodnotenie tejto prísady, čo znamená, že dostupné údaje neboli dostatočné na vytvorenie dennej dávky (DJA) (nedostatok údajov o chronickej toxicite, karcinogenity, obmedzené štúdie reprotoxicity). Agentúra však posúdila, že použitie prísady v niektorom čerstvom ovocí nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.
Čistá látka (forma prášku) ukazuje niektoré príznaky karcinogénnych aktivít u laboratórnych zvierat, ale u ľudí nie je klasifikovaná ako karcinogén. Polyetylén je karcinogénny, keď je vložený do ľudského tela dlhodobo.
Je odporúčané takto ošetrené ovocie olúpať a umyť si hneď ruky.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
V Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách je použitie E914 povolené. Nie je povolené u bioproduktov.