Chlór je plyn, ktorý sa na Zemi prirodzene vyskytuje vo forme rôznych zlúčenín, napríklad ako chlorid sodný alebo kuchynská soľ.
Je unikátny svojimi dezinfekčnými vlastnosťami, ničí široké spektrum choroboplodných zárodkov, čo sa využíva v celom rade oblastí.
Bohužiaľ je tiež toxický.
V EÚ nie je jeho používanie v potravinárskom priemysle povolené, naopak v USA sa používa bežne ako konzervant.
Priemyselne používaný chlór často vzniká ako vedľajší produkt výroby hydroxidu sodného či draselného.
Ide o svetlozelený plyn.
Molekulárny vzorec E925 je Cl.
Hlavné dôležité body o E925 – chlóre:
Je to konzervant.
Je to prírodná látka, ale vyrába sa predovšetkým synteticky .
Nie je vhodné pre deti.
Je to potenciálny alergén.
Použitie v SR nie je povolené.
Kde sa chlór používa?
Dezinfekčné vlastnosti chlóru sa využívajú predovšetkým pri úprave pitnej vody a údržbe bazénov. Chlór ničí väčšinu prípadných patogénov, ktoré sa v nich môžu vyskytovať.
Tieto schopnosti chlóru sa využívajú tiež pri výrobe rozmanitých čistiacich prostriedkov, ktoré používame na dezinfikovanie povrchov v kuchyni či kúpeľni, a bielidiel.
V potravinárskom priemysle sa chlór používa na bielenie múky či škrupín orechov. Okrem toho predlžuje trvanlivosť čerstvého ovocia a zeleniny.
V neposlednom rade sa tento prvok používa aj vo farmaceutickom priemysle či výrobe plastov, farieb a rozpúšťadiel.
Je E925 zdravé?
Používanie chlóru v potravinárskom priemysle je schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Naopak používanie v Európskej únii nebolo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) povolené, látka v Európe nie je registrovaná ako potravinárska prídavná látka.
Chlór je dráždivý a toxický najmä pre pľúca a pokožku as jeho dlhodobou konzumáciou sú spájané nežiaduce účinky, vrátane tých rakovinotvorných.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Chlór je jednou z látok, ktorej používanie v potravinárskom priemysle je povolené v USA, ale nie v EÚ. V EÚ je jeho používanie povolené iba pri čistení pitnej vody.