Propylénglykolalginát alebo propán-1,2-diol alginát alebo hydroxypropylalginát je ester vyrobený z kyseliny alginovej (E400) a propylénglykolu (E1520). Často sa označuje iba skratkou PGA.
Ide o viacúčelovú látku, ktorú je možné použiť ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor.
Rôzne potravinárske stupne PGA sú založené na percente esterifikácie a nasledujúcej viskozite.
Má formu bieleho až žltohnedého prášku.
Molekulárny vzorec E405 je (C 9 H 14 O 7 )n.
Hlavné dôležité body o E405 – propylénglykolalgináte:
Je to emulgátor, stabilizátor a zahusťovadlo .
Nie je to prírodná látka .
Je vhodné pre deti .
Je to potenciálny alergén.
Použitie v SR je povolené
Kde sa propylénglykolalginát používa?
Propylénglykolalginát nájdeme v mrazených výrobkoch, ako sú zmrzliny či ovocné drene, pretože zlepšuje disperznú stabilitu olejových a tukových sušín a pôsobí proti topeniu zmrzliny.
Obsahujú ho aj mliečne výrobky, napríklad jogurty a pudingy, šalátové zálievky, dresingy aj majonézy.
Ďalej sa používa na potieranie pekárenských výrobkov, PGA zlepšuje ich chuť a zvyšuje ich mäkkosť a pružnosť tým, že zvyšuje absorpciu vody v ceste. Zároveň spomaľuje starnutie škrobu a predlžuje trvanlivosť.
Vzhľadom na svoje penotvorné a emulgačné schopnosti a je široko používaný ako stabilizátor piva, aby sa zvýšila penivosť a pena bola stabilná a trvanlivá. Nájdeme ho ale aj v nealkoholických športových a ovocných nápojoch.
- Fragola jahodová zmrzlina
- Pivo Corona
- Perkins Majonelka
Je E405 zdravé?
Konzumácia propylénglykolalginátu je v bežných dávkach považovaná všeobecne za bezpečnú a jeho použitie v potravinárskom priemysle tak bolo schválené tak Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), ako aj americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
V roku 2018 došlo k prehodnoteniu odporúčanej dennej dávky propylénglykolalginátu, nemala by prekročiť 55 mg na 1 kilogram telesnej hmotnosti.
Nadmerná konzumácia E405 môže u citlivejších osôb vyvolať preháňavé účinky a prípadne aj alergickú reakciu.
Použitie v EÚ vs. USA vs. svet
Používanie propylénglykolalginátu v potravinárskom priemysle je povolené v EÚ, USA, Austrálii a ďalších krajinách sveta.