Hľadáte ideálnu prílohu k mäsu alebo len ľahkú desiatu? Perfektné sú recepty na kapustový šalát v rôznych variantoch.
Je to dokonalá pochúťka napríklad na rodinnú grilovačku, ale pokojne sa dá pripraviť len ako chuťovka k pečenému mäsu.
Potešte svojich rodinných príslušníkov aj priatelia niečím novým, neopozeraným, a hlavne dokonale chutným.
Určite máte svoje obľúbené kúsky, ktoré pripravujete pravidelne, ale čo keď medzi našimi receptami nájdete aj nejaký čo nepoznáte a radi ho vyskúšate?
Naše recepty
Pár zaujímavostí na záver
Základné druhy kapusty
Biele hlávkové je najčastejšie používané a rozdeľujeme ho na skoré, letné a jesenné. Hodí sa ako príloha, do polievky, na plnku, ale aj ako hlavný chod či do šalátov. Dokonca nájde uplatnenie aj v nejakom tom múčniku.
Červená kapusta je úplne nepostrádateľnou prílohou k pečenej kačici. Sekundujú mu pomaranče alebo jablká. Okrem kapustových šalátov, je to perfektná surovina do polievok, najmä do populárneho boršča. Dá sa tiež dusiť na víne s korením.
Oproti tomu pekinská kapusta má pretiahnutý tvar, pevné listy a oveľa jemnejšiu chuť ako klasická biela kapusta. V surovej forme je ideálnou prísadou do rôznych ázijských šalátov. Varené potom zapadne skvele do polievky a taktiež je vhodné na restovanie v rôznych pokrmoch.
Prečo konzumovať kapustu?
Pravidelnou konzumáciou dopĺňame nášmu telu potrebné vitamíny a minerály. Kapusta je bohatá na vlákninu, vyniká nízkou kalorickou hodnotou, navyše neobsahuje cholesterol ani tuk.
Aké zdraviu prospešné látky nájdeme v kapuste?
- Vitamín C
- Vitamín A
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B
- Draslík
- Vápnik
- Chlór
- Fosfor a mnoho ďalších.
Keď si navyše pripravíme kyslú kapustu, získame pomocníka v prevencii proti rakovine pľúc, hrubého čreva, pečene i prsníka. Obsahuje mikroorganizmy prospievajúce našej črevnej mikroflóre, zlepšuje celkové zažívanie a pomáha vstrebávať živiny.
Poznávame fenikel
Táto liečivá rastlina má aj u nás mnoho priaznivcov nielen pre jej typickú aromatickú vôňu aj chuť, ale aj kvôli vlastnostiam ktorými disponuje.
Podobá sa kôpru, pričom najviac sa vyskytuje v oblasti Stredozemného mora, ale aj v Prednej Ázii. V Českej republike sa mu darí na južnej Morave.
Využitie nájdeme ako pre listy, koreň či stopkatá časť, ale samozrejme aj pre plody. Najvyužívanejšie sú však jednoznačne feniklové semená.
Čo semená feniklu obsahujú?
- Anethol
- Silica
- Fenylkarbónové kyseliny
- Mastný olej
- Flavonoidy
- Kumaríny
- Živica
- Horčiny
- Saponíny
- Rutín
- Vitamíny A, B, C, E a mnoho ďalších prospešných látok.
Prečo konzumovať fenikel?
- Na posilnenie imunity/imunitného systému, je to tiež čisto prírodný antioxidant.
- Pomáha s podporou normálneho a úplne prirodzeného trávenia aj s normálnou funkciou dýchacieho systému.
- Je to stimulant na tvorbu materského mlieka.
- Uľahčuje pri vykašliavaní a pomáha uvoľniť hlieny.
- Má povzbudzujúce účinky do jedla.
Tip: Z feniklu sa dá vyrobiť skvelý čaj. Stačí len zaliať 2 lyžičky drvených semien feniklu 250 ml vriacej vody a nechať 15 minút lúhovať. Potom len precedíme a môžeme piť 3 x denne, keď sme prechladnutí. Tento čaj perfektne prečistí dýchacie cesty.
Aké sú druhy octu?
Ocot je nepostrádateľnou súčasťou každej domácnosti. Okrem toho, že je to vynikajúca pochutina do rôznych pokrmov, je to zároveň skvelý pomocník na domáce upratovanie. V kuchyni pomáha najmä pri konzervácii zeleniny, ale taká varená šošovka sa bez neho tiež nezaobíde.
- Vínny ocot – na jeho výrobu sa používa červené alebo biele víno. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré dozrievajú v drevenom sude. Tam môžu byť pokojne až 2 roky.
- Jablčný ocot – jeho farba je žltohnedá a vyrába sa zásadne z jablčného muštu.
- Balzamikový ocot – má špecifickú chuť aj arómu. Jeho domovinou je talianske Modena na severe krajiny. Na výrobu tohto druhu octu sa používa vylisované hrozno a to konkrétne z odrody trebbiano. Ak by sme chceli naozaj ten najlepší balzamikový ocot v tradičnej podobe, potom je to ten, čo zreje minimálne 12 rokov v drevených sudoch. Tu je nutné počítať aj s vyššou cenou, ktorá je porovnateľná s tými najkvalitnejšími a najlepšími vínami.
- Ryžový ocot – vyrába sa svetlý, červený a tmavý. Tmavý variant je najpoužívanejší v Číne. Svetlá verzia sa väčšinou pridáva do zálievok na šalát alebo do ryže na suši.
- Liehový ocot – hovorí sa mu tiež kvasný a vzniká tak, že sa nechá kvasiť riedený etanol. Má všestranné použitie, či už ako prísada do nápojov vďaka tomu, že má podobnú vôňu a chuť ako kyselina citrónová, alebo ako prostriedok na upratovanie. Skvele tiež vyčistí práčku alebo okná.
- Sladový ocot – ako už názov napovedá, hlavnou surovinou je jačmeň a jeho zladovanie. Tým dochádza k premene škrobu obsiahnutého v zrne na tzv. maltózu, čo je vlastne sladový cukor. Potom sa z neho v podstate uvarí niečo ako kvasené pivo. Počká sa až zoctovatí a ocot sa potom nechá zrieť, až kým nemá svetlo hnedé sfarbenie.
V receptoch taktiež narazíte na názov tofu, čo je obľúbená surovina ázijskej kuchyne. Pozrite sa, ako sa vlastne vyrába.