Baliace plyny
Vedeli ste, že do mnohých potravinových obalov sa pridávajú plyny a nie všetky obaly obsahujú rovnaké plyny?
Priestor v obaloch potravín sa často vypĺňa iným plynom ako vzduchom . Potravinárske spoločnosti odstránia vzduch v tomto priestore a nahradia ho iným plynom.
U nás sa dozviete, prečo sa plyny vôbec do obalov používajú, aké rôzne plyny alebo zmesi existujú a na čo vlastne sú.
Na aké baliace plyny môžeme v potravinách naraziť?
-
Čo je E939 - hélium?Kategória: Baliace plyny
-
Čo je E 941 - Dusík?Kategória: Baliace plyny
-
Čo je E 949 - Vodík?Kategória: Baliace plyny
-
Čo je E 948 - Kyslík?Kategória: Baliace plyny
Aký majú baliace plyny význam v potravinárstve?
Balenie v modifikovanej (ochrannej) atmosfére nahrádza vzduch vo vnútri obalu špecifickým plynom alebo zmesou plynov, aby chránili potraviny a spomaľovali ich kazenie . K znehodnoteniu dochádza v dôsledku jedného alebo viacerých z nasledujúcich:- Mikroorganizmy: Mikroorganizmy, ako sú baktérie, kvasinky a plesne, môžu rásť v potravinách a pokaziť ich. Balenie v modifikovanej atmosfére pomáha spomaľovať rast týchto mikroorganizmov tým, že znižuje alebo nahrádza kyslíkové mikroorganizmy, ktoré potrebujú na prežitie.
- Enzýmy: Enzýmy sú prirodzene sa vyskytujúce látky, ktoré spôsobujú zrenie plodín. Pozrite sa aj na naše články o rôznych plodinách .
- Oxidácia: K oxidácii dochádza, keď sa spotrebný materiál dostane do priameho kontaktu so vzduchom; kyslík vo vzduchu môže spôsobiť žltnutie a zatuchnutie, keď tuky oxidujú. Oxidácia môže tiež spôsobiť zafarbenie potravín.
- Vystavenie svetlu: Plyny samy o sebe nemusia nutne pomáhať chrániť pred svetlom, ale obal použitý v kombinácii s plynmi môže pomôcť so znížením vystavenia svetlu, ak je to prospešné.
- Hmyz, hlodavce, parazity atď.: Plyny v spojení s obalom môžu vytvoriť bariéru, ktorá bráni pachu potravín, ktorý láka škodcov.
- Fyzické poškodenie: Príkladom balenia v ochrannej atmosfére, ktorý sa používa na prevenciu fyzického poškodenia, je dusík, ktorý nájdeme vo vrecúškach na zemiačiky. Má veľa rôznych využití, ale funguje aj ako ochranný vankúš proti ťažkým taškám a škatuliam pri preprave.
- Teplota: Vyššie teploty urýchľujú kazenie potravín. Keď sa vrátime k vrecúšku na zemiačiky, dusík v sáčku tiež dobre funguje s viacvrstvovou konštrukciou vrecka na reguláciu teploty. Vnútorné fóliové obloženie funguje najprv ako kyslíkový štít a taktiež ako teplotná bariéra.
- Čas: Čas je nepriateľ. Veľa položiek v tomto zozname, ako sú mikroorganizmy, enzýmy a oxidácia, potrebuje čas na rast a vývoj. Balenie v modifikovanej atmosfére bojuje s týmto nepriateľom tým, že inhibuje rast enzýmov a mikroorganizmov, čím potravine dodáva toľko potrebný čas.
Výhody baliacich plynov
- Dlhšia doba trvanlivosti v porovnaní s inými konvenčnými spôsobmi skladovania.
- Zlepšenie vizuálnej príťažlivosti balených produktov.
- Zachovanie živín potravín.
- Dlhodobé uchovanie čerstvosti potravín.
- Eliminácia chemických prísad/konzervačných látok.
- Zachovanie pôvodných chutí potravín.
Nevýhody baliacich plynov
- Jednou z hlavných nevýhod je cena - existujú lacnejšie spôsoby balenia potravín.
- Menšia spotrebiteľská základňa .
- Zložité na balenie.
- Vyžaduje sa vyššia úroveň zaistenia kvality .