Recepty s hráškom
Hrach môžeme pri varení využiť hneď dvakrát : ako vitamíny nabitú zeleninu aj strukovinu bohatú na proteíny. Jeho sladká chuť je vynikajúca v polievkach, hlavných jedlách aj nátierkach a vďaka zdravému zloženiu si ho môžeme dopriať často. Vyskúšajte tie najlepšie recepty s hrachom , určite si pochutnáte!
Ktoré Recepty s hráškom hľadáš?
Obľúbené recepty s hrachom
Pokiaľ ste doteraz poznali len hrachovú kašu, potom vás možno prekvapí, koľko lahodných receptov je možné z obyčajného hrachu vykúzliť.
Hrach má svoje nezastupiteľné miesto vo vegetariánskej a vegánskej kuchyni , kde vďaka vysokému obsahu bielkovín nahrádza mäso. Bezmäsité recepty s hrachom pritom vôbec nemusia byť fádne. Vyskúšajte napríklad hrachové fašírky. Tie môžete urobiť buď z vareného hrachu, čerstvého zeleného hrášku alebo hrachovej múky. Tzv. hraška, teda hrachová múka, sa tiež skvele hodí ako zdravá alternatíva zápražky pri zahusťovaní polievok a omáčok. Obdobné využitie majú aj hrachové vločky, ktoré využijete buď pri príprave cestíčka na hrachové placky, alebo ich môžete zamiešať do šalátov či polievok.
Aký je rozdiel medzi hrachom a hráškom?
Hrach môžeme v kuchyni stretnúť hneď v dvoch odlišných podobách. Je to jediná strukovina, ktorú je možné konzumovať aj v surovom stave, v tom prípade sa ale hrášok považuje za zeleninu. Ako to? Rozdiel je totiž v zložení.
Surový zelený hrášok má sladkú chuť a obsahuje množstvo vitamínov. Akonáhle sa usuší, vzniká tvrdý žltý hrach, ktorý je na vitamíny o poznanie chudobnejší, ale zato bohatší na minerálne látky. Zdravá je teda konzumácia oboch - každý z nich nám dodá iné prospešné látky. Iná je aj príprava jedál z hrachu a hrášku.
Ako pripravovať hrach
Sušený hrach je tvrdý a jeho príprava si vyžaduje viac času. Rovnako ako ďalšie strukoviny je dobré ho pred varením namočiť na niekoľko hodín do vody.
Keďže je hrach vopred zbavený šupky, po uvarení sa začne rozpadať. Preto je vhodný do mixovaných a kašovitých jedál, ako je obľúbená hrachová kaša alebo rôzne nátierky . Za vyskúšané stojí aj hrach na kyslo pripravený na spôsob obľúbenej šošovky alebo napríklad indické strukovinové karí.
Uvarený hrach môžete konzumovať aj za studena - stačí ho primiešať do šalátu alebo z neho pripraviť zdravú nátierku .
Ako pripravovať hrášok
V sezóne je najlepšie pracovať s čerstvým hráškom a mimo nej ho skvele nahradí mrazený hrášok. Môžete si kúpiť aj sterilizovaný hrášok v plechovke, ten je ale v mierne slanom náleve a má svoju špecifickú chuť. Tá skvele dopĺňa tradičný zemiakový šalát , ale polievku radšej uvarte z mrazeného.
Medzi najobľúbenejšie recepty z hrášku patrí krémová hrášková polievka , ktorá je veľmi rýchla na prípravu. Hrášok môžete taktiež pridať do klasických zeleninových polievok, kde skvele doplnia ďalšie obľúbené druhy zeleniny.
Zdravotný prínos hrachu
Ako už bolo povedané, zelený hrášok a sušený žltý hrach majú trochu iné zloženie a vďaka tomu aj rozdielny vplyv na naše zdravie.
- Zelený hrášok obsahuje vitamíny C, K a B1
- Je zdrojom kyseliny listovej dôležité najmä v tehotenstve
- Obsahuje karotény dôležité pre náš zrak
- Podporuje prirodzenú imunitu
- Zlepšuje kvalitu vlasov a pleti
- Žltý hrach obsahuje železo, horčík, draslík a mangán
- Vďaka vysokému obsahu bielkovín lepšie zasýti
- Pôsobí regeneračne
- Vhodný pri redukčných diétach