6 skvelých receptov s marinádami z medu, ktoré sa vám budú rozplývať na jazyku!

Zlatistý zázrak vytvorený včelami, ktorý ľudstvo už po tisícročia využíva nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetike či lekárstve.

Jeho pravidelná konzumácia má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, vysoký tlak aj činnosť tráviacej sústavy.

Účinne pomáha taktiež pri bakteriálnych infekciách aj strese.

Je škoda využívať tento div prírody len ako sladidlo.

Poďme si spoločne predstaviť recepty s medovou marinádou!

Kombináciou s mäsom a ďalšími ingredienciami vznikne veľmi lahodné spektrum chutí a vôní.

Prečo mäso marinovať?

Podstatou marinovania je, že sa vďaka nemu mäso stáva mäkším a šťavnatejším. Vďaka kyslénu prostredia, ktorému je mäso pri marinovaní vystavené, totiž dochádza k rozpadu väzieb medzi bielkovinami. Najčastejšie sa mäso marinuje v oleji s rôznym korením či bylinkami, ďalej sa často používa citrónová šťava či rôzne typy octu.

Prečo marinovať v mede?

Med dodá mäsu nevšednú a zároveň jemnú chuť, záleží, s akými ďalšími ingredienciami ho použijete. Najčastejšie sa medová marináda používa na mäso kuracie alebo kačacie. Použiť ju ale môžete aj na ďalšie druhy mäsa. Najvhodnejšie je používať na marinovanie čerstvý tekutý med.

Pokiaľ vám med skryštalizoval, stačí ho mierne zahriať a stane sa opäť tekutým. Prírodný med je veľmi zdravý, obsahuje napríklad vitamíny C a B6 alebo minerálne látky, ako je vápnik, draslík, fosfor, zinok či železo.

Ako dlho mäso marinovať?

Odporúčaná doba marinovania samozrejme závisí od typu mäsa. Zatiaľ čo kuracie či morčacie mäso stačí pri izbovej teplote marinovať aspoň pol hodiny, v chladničke potom hodinu až dve, mäso bravčové alebo hovädzie je vhodnejšie nechať v marináde naložené celú noc.

Okrem toho sa predovšetkým väčšie kusy mäsa odporúča zľahka narezať, aby marináda lepšie prenikla dovnútra, av priebehu marinovania mäso občas otočiť či premiešať.

Prečo mäso pred marinovaním neklepať?

Veľa ľudí robí ti chybu, že mäso pred marinovaním naklepe. To je ale chyba. V naklepanom mäse sa marináda neudrží a mäso je potom zbytočne suché. Pokiaľ je to nutné, silnejšie mäso sa pokúste iba mierne roztlačiť dlaňou.

Miska alebo vrecko?

Zatiaľ čo v minulosti sa mäso marinovalo predovšetkým v miske, mnoho ľudí v súčasnej dobe dáva z praktických dôvodov prednosť uzatvárateľnému vrecku. Jeho výhodou je, že sa do chladničky neuvoľní vôňa marinády a zároveň mäso nenatiahne ostatné pachy z chladničky. Okrem toho odpadá aj práca s umývaním riadu. Dobre namarinovať sa dá ako v miske, tak aj v sáčku, záleží na vašich preferenciách.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.