Čo robiť keď nestíhate, ale chcete si dopriať výdatnú, zdravú a rýchlu večeru po náročnom dni?
Uvarte si jeden z týchto skvelých receptov s ostriežom.
Vychutnajte si toto ľahké a krehké mäsko, ktoré sa vám na vidličke av ústach bude rozplývať.
Upečte si ho, usmažte si ho alebo ho ugrilujte. Tak alebo tak, vždy bude úplne perfektné.
Naše recepty
Omega 3, 6 a 9. Aký je v nich rozdiel a kde ich nájdeme?
Existujú dva hlavné typy mastných kyselín, ktoré jeme – nasýtené a nenasýtené . Zdravá rovnováha omega mastných kyselín je dôležitá pre našu celkovú pohodu.
Preto si prečítajte nasledujúci text, zistite odkiaľ ich získať a pripíšte si ich na svoj nákupný zoznam!
Omega 3
Tento typ tuku je najviac skloňovaným typom, o ktorom sa hovorí. Je to možno preto, že sa k nemu dostaneme tým najbežnejším spôsobom, je totiž obsiahnutý v rybách .
Nájdeme ho v losose, makrele alebo slede. Ďalej ho pre naše telo môžeme získavať z orechov, semien a rôznych rastlinných olejov. Tento druh mastnej kyseliny nám pomáha v boji proti zápalom, chronickým ochoreniam, vysokému cholesterolu a tlaku.
Omega 3 mastné kyseliny musíme do tela dostávať z externých zdrojov , pretože si ich telo nedokáže vyrobiť samo, je preto veľmi dôležité na ne v bežnej každodennej strave nezabúdať a zaraďovať ich.
Omega 6
Omega 3 mastné kyseliny sú ešte účinnejšie v kombinácii s Omega 6 mastnými kyselinami. Tie hrajú veľmi dôležitú funkciu pre správne fungovanie mozgu, rastu a vývoju .
Z veľkej časti sa zhodujú v benefitoch, ktoré nám poskytujú aj Omega 6 mastné kyseliny. Ale pozor veľký rozdiel je v tom, že niektoré typy Omega 6 môžu naopak podporovať zápaly v tele .
Musíme teda preto dbať na prijímanie správneho pomeru týchto tukov, aby sme si sami nevedomky nenavodzovali zápalové stavy v našom tele. Najlepší pomer je 1:1 .
Omega 6 mastné kyseliny je možné získavať napríklad z rýb ako je tilápia, slnečnicový olej, sójové bôby a arašidový olej.
Omega 9
Môžeme povedať, že o tomto type mastných kyselín sa skoro nehovorí, možno preto, že si jej telo vie vyprodukovať samo a preto nie je dôvod jej do tela dostávať externe.
Ale znova pozor , Omega 9 môžu byť produkované iba ak v tele máme dostatok dvoch predošlých mastných kyselín. Pokiaľ tomu tak nie je, musíme ich opäť dostávať do tele v podobe stravy.
Dajte si mandle, olivy pistácie alebo sezamový olej.