Bobkový list svojou kvetinovou a bylinnou vôňou pripomína oregano a tymián a používa sa častejšie ako ktorákoľvek iná bylina.
Prečítajte si aj o jeho zdravotných účinkoch, vrátane rád a tipov ako si ho vypestovať v pohodlí domova!
Dozviete sa do akých receptov ho pridať, ale aj na čo si dať pozor.
Čo je bobkový list?
Bobkové listy pochádzajú z rastliny vavrínu, vždyzeleného kríka, ktorý rastie v teplých klimatických podmienkach. Rastliny sa pestujú na okrasné účely, listy sa sušia sa a používajú sa pri varení.
Rastlina má husté, pretiahnuté a kožovité listy so špicatými koncami.
Druhy bobkových listov
Bobkové listy majú dlhú históriu, vznikli ako ozdobný symbol cti a úspechu a nosili ich rímski a grécki cisári, rovnako ako olympionici, učenci, hrdinovia a básnici.
Existujú dve hlavné odrody: turecký (alebo stredomorský) a kalifornský bobkový list.
Turecká odroda je najbežnejšia, as jemnejšou chuťou v porovnaní s kalifornskými bobkovými listami, ktoré majú silnejšiu arómu a ľahko mätovú chuť.
Rozlišujú sa podľa tvaru listu, kedy turecký má krátke a hrubé listy oproti tenším a dlhším kalifornskej odrody.
Iné odrody bobkových listov sa používajú po celom svete, vrátane západoindického bobkového listu a indonézskeho bobkového listu.
Existuje aj niekoľko druhov bobkových listov, ktoré sú jedovaté, konkrétne vavrín čerešňový a vavrín horský, ale tieto odrody sa nepredávajú ako bylinky
Čerstvý vs. sušený bobkový list
Čerstvé bobkové listy sú navrchu lesklo zelené a na spodnej strane svetlejšie. Ako listy usychajú, farba sa stáva jednotnou a tlmenou.
Čerstvé bobky sú často oveľa drahšie a nevydržia tak dlho ako bobky sušené.
Pridanie čerstvého bobkového listu do receptu by mohlo prekonať chuť pokrmu, a preto sú často preferované sušené turecké bobkové listy.
Ako chutí?
Vzhľadom na to, že bobkové listy sa nejedia, chuť je skôr o tom, čo pridávajú do receptu.
Mnoho kuchárov verí, že bobkový list neprispieva vôbec žiadnou chuťou, zatiaľ čo iní hovoria, že bylina dodáva chuti jemnú hĺbku.
Takže aj keď bobkové listy nepridávajú ohromujúce a výrazné chute, možno ich považovať za korenie, ktoré podporuje iné korenie v recepte, aby sa ich chuť zvýraznila.
Zdravotné účinky bobkového listu
Liečba cukrovky
Pokiaľ vám hrozí rozvoj cukrovky alebo sa u vás už tento stav rozvinul, konzumácia bobkových listov môže znížiť hladinu cukru a je účinný pri liečbe cukrovky 2. typu. Spolu s tým môže tiež znížiť hladinu zlého cholesterolu.
Zlepšuje trávenie
Bobkový list zabraňuje poškodeniu žalúdka a podporuje močenie. To pomáha uvoľňovať toxíny v tele a napomáha zdraviu obličiek. Organické zlúčeniny navyše veľmi účinne pomáhajú pri podráždenom žalúdku, upokojujú syndróm dráždivého čreva.
Lieči dýchacie problémy
Bobkový list je tiež zdrojom esenciálneho oleja. Esenciálny olej extrahovaný z tohto listu možno použiť na zmiernenie rôznych respiračných problémov.
Bojuje proti plesňovým infekciám
Bolo preukázané, že bobkový list má protiplesňové vlastnosti, tieto vlastnosti spolu s obsahom vitamínu C môžu chrániť pokožku pred akoukoľvek infekciou a podráždením.
Pomáha znižovať stres a úzkosť
Prítomnosť linaloolu v bobkových listoch môže znížiť hladinu stresu a úzkosti v tele. Má tiež prirodzené upokojujúce vlastnosti, ktoré vám môžu pomôcť upokojiť sa a môžu tiež znížiť riziko depresie.
Chráni srdce
Srdce má tendenciu pracovať lepšie vďaka rutinu a kyseline kávovej, ktoré sa obe nachádzajú v bobkových listoch. Tieto vlastnosti môžu posilniť steny srdcových ciev a pomôcť pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu.
Ako na pestovanie bobkového listu
- Rastliny bobkového listu sú tolerantné k väčšine typov pôdy. Ideálny rozsah PH je 6-7, ale rastlina je trochu všestranná a znesie rozsah 4,5 až 8,3 PH.
- Čo neznesie, je pôda, ktorá zle odvodňuje. Aplikácia kompostu alebo inej organickej hmoty pomôže udržať pôdu dobre priepustnú.
- Sadenice bobkového listu, možno pestovať vo vnútri v kvetináčoch a vonku ako kríky aj ako stromy. Je to pomaly rastúca rastlina a za vhodných podmienok môže dosiahnuť výšku 17 m.
- Rastliny pestované v kvetináči do tejto veľkej veľkosti nedorastú, pokiaľ ju budete dostatočne orezávať.
- Rastlina najlepšie rastie na plnom slnku až v polotieni. Pokiaľ ju pestujete vonku v horúcom podnebí, prospeje jej popoludňajší tieň.
- Ak rastlinu pestujete vo vnútri, bude potrebovať jasné svetlo a príležitostne tieň.
- Stromy pestované vonku vo všeobecnosti nepotrebujú veľa hnojiva, ale rastliny v kvetináči budú ťažiť z vyváženého organického hnojiva.
- V chladnejších oblastiach je veľmi citlivá na mráz, ale je možné ju pestovať v kvetináči a preniesť na zimu dovnútra alebo chovať v uzavretom priestore, kde ju extrémny chlad nezabije.
- Bobkový list je možné pri varení použiť celý alebo drvený. Zberajte listy z rastlín starých aspoň 2 roky. Zrelé bobkové listy majú viac chuti.
- Ak chcete listy usušiť, položte ich na papier na pečenie na veľkú tácku v jednej vrstve. Nechajte ich 2 týždne v teplej suchej miestnosti.
- Bobkové listy skladujte celé vo vzduchotesnej nádobe.
Ďalšie využitie bobkových listov
Okrem použitia v receptoch sa používajú aj inými spôsobmi. Extrakt z vavrínu sa používa dokonca aj ako liečba otvorených rán.
Bobkové listy a extrakty sa často používajú pri masáži a pri aromaterapii, aby poskytli určitú úľavu od príznakov artritídy a vysokého krvného tlaku.
Na čo sa používa bobkový list
Pridávajú sa do omáčok alebo sa pridávajú do tekutiny z dusenia mäsa a zeleniny |
Pridávajú sa do plniek alebo mäsových rolád, ako sú tieto recepty na záhorácke závitky |
Môže sa pridať do vody, v ktorej sa varí ryža |
Pridávajú sa do vývarov a polievok a nájdete ho aj v týchto receptoch na hydinový kaldoun |
Alebo sa rozdrví a používa sa ako každé iné korenie |
Je častou ingredienciou pre rôzne nálevy, ako napríklad na nakladanie týchto baraních rohov |
Recept na čaj z bobkového čaju
- 4–5 sušených bobkových listov
- 1 tyčinka škorice (alebo 1 lyžička mletej škorice)
- 1 liter vody
Postup
- Do vody pridajte listy a škoricu a varte asi 20 minút. Pre slabší nálev nasekajte čerstvé alebo suché listy, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať.
Ako skladovať bobkový list?
Čerstvé bobkové listy je možné vložiť do uzavretého vrecka na zips a uložiť do chladničky, kde vydrží týždeň alebo dva. Sušené bobkové listy je možné skladovať v uzavretej nádobe na chladnom, suchom a tmavom mieste, ako je skrinka na korenie alebo špajzu; vydrží až dva roky, kým stratí arómu.