Broskyne a nektárinky pochádzajú z jedného stromu! Čím vás ešte prekvapí?

Broskyne patria medzi najobľúbenejšie letné ovocie.

Niektoré druhy sú také šťavnaté, že sa musia jesť pomaly len nad drezom, pretože z nich šťava tečie prúdom.

Aké odrody sú naopak suché, tvrdé a múčné?

Všetko (a oveľa viac) sa dozviete v tomto článku!

Čo sú broskyne a na čom rastú?

Broskyne sú plody opadavého stromu Prunus persica . Takzvaná broskyňa bola prvýkrát domestikovaná vo východnej Číne a to už v roku 6 000 pred naším letopočtom. Odvtedy je dôležitou súčasťou čínskej kultúry. Z broskyňového dreva sa v minulosti vyrábali luky a šípy. Amulety, ktoré chránia pred zlými duchmi ale aj chorobami, si zachovali tradíciu až do súčasnosti.

Broskyne, mäkké dužinaté plody s kôstkou uprostred, sa radia do kôstkov, rovnako ako čerešne, marhule, slivky ale aj mandle.

Broskyne a mandle sú si botanicky dokonca veľmi blízko príbuzné. Jadro z kôstky broskyne má veľmi podobnú chuť mandliam. Práve z toho dôvodu sa z broskyňových kôstok vyrába aj lacnejšia verzia marcipánu, takzvaný persipán.

Nektárinky a ďalšie druhy broskýň

Existujú tisíce odrôd broskýň, zrelé plody môžu mať šupku oranžovú, červenú, žltú, ale aj slonovinovú alebo zelenú.

Šupka môže byť tiež s tradičným páperím, ale aj bez – nektárinky.

Dužina býva tiež farebne rozdielna – v závislosti od konkrétnej odrody môže byť žltá, biela ale aj červená až fialová.

Všeobecne sa uprednostňujú komerčné odrody s pevnou šupkou, ktoré sa pri preprave a ďalšej manipulácii nepomôžu.

Spotrebiteľsky najobľúbenejšie sú červené broskyne, buď so zamatovou šupkou (jemné a krátke páperie) alebo nektárinky (celkom hladké, bez páperia).

Prečo majú broskyne „chlpatú“ šupku? Jemné páperie je obranný mechanizmus, ktorý broskyňa chráni pred hmyzom. Škodcovia cez drobné chĺpky nenakladú vajíčka, ani sa nedostanú k sladkej dužine, ktorá by inak poslúžila ako ich potrava.

Broskyne sa radia do troch všeobecných skupín a to na základe niekoľkých kritérií: (ne)dá sa ľahko oddeliť dužinu od kôstky, farba dužiny, tvar plodu a šupka bez páperia.

Priľnutie dužiny k kôstke

Freestone: ako už sám názov napovedá, pecka sa veľmi ľahko oddeľuje od dužiny. Tieto broskyne sú veľmi obľúbené na farmárskych trhoch, na konzumáciu v ruke. Sú obvykle väčšie a pevnejšie, často s bielou a menej šťavnatou dužinou. Broskyne freestone sú vhodné na pečenie, grilovanie a zamrazenie.

Clingstone: dužinu týchto broskýň nemožno ľahko oddeliť od kôstky. Najčastejšie sa jedná o odrody, ktoré majú žltú dužinu a sú šťavnaté, plné broskyňovej šťavy. Clingstone broskyne sú mäkké a ideálne na spracovanie do džemov, zavarenín a sirupov.

Biele a žlté broskyne
zdroj: specialtyproduce.com

Farba dužiny

Žltá dužina: broskyne, ktoré sa radia do tejto skupiny, majú žltú, oranžovú alebo červenú dužinu. Všeobecne sa označujú skôr ako kyslé, menej sladké.

Biela dužina: naopak, broskyne zbielou alebo slonovinovou dužinou bývajú sladšie, s minimálnou kyslosťou.

V Európe a Severnej Amerike sú obľúbenejšie kultivary kyslejšie, teda tie so žltou dužinou. Na rozdiel od ázijských krajín ako je Čína a Japonsko, kde si potrpia na sladké odrody s bielou dužinou.

Nektárinky

Nektárinky sú genetickou mutáciou broskýň. Zmena spočíva v hladkej šupke bez páperia, čo je tiež jediný rozdiel medzi nektarinkami a broskyňami. Podobne ako broskyne, môžu mať nektárinky v závislosti od odrody bielu aj žltú dužinu. Rovnako sa rozlišujú podľa toho, či dužinu možno alebo nemožno oddeliť od kôstky (freestone a clingstone).

Všeobecne sú nektárinky o niečo sladšie ako broskyne. Kvôli nedostatku páperia, vyzerajú vizuálne viac červené a tiež sú náchylnejšie na pomliaždenie a poškodenie šupky.

Žlté a biele nektárinky
zdroj: specialtyproduce.com

Donut broskyne

Plochá broskyňa, tiež známa ako šiška alebo donut, je pomerne nová odroda. Značí sa splošteným tvarom, ktorý pripomína skôr malú tekvicu ako broskyňu. Oproti bežne veľkým odrodám, majú donut broskyne menej „chlpatú“ šupku. Tiež existujú kultivary bez páperia, teda donut nektárinky.

Šikovné broskyne a nektárinky
zdroj: specialtyproduce.com

Vitamíny a nutričné hodnoty

Broskyne sú tvorené prevažne vodou (89 %) a sacharidmi (10 %). Patrí medzi ovocie s nízkym obsahom cukru, ich priemerný glykemický index je na čísle 5.

Broskyne a nektárinky sú bohaté najmä na vitamín C a E. Tiež obsahujú prírodné (zdravé) cukry a menšie množstvo minerálov – draslík, vápnik a horčík. Nektárinky majú o niečo vyšší obsah kalórií a sacharidov, v broskyniach je potom viac cukrov.

Broskyne surové
100 g
Surové nektárinky
100 g
Energetická hodnota 39 kcal 44 kcal
Bielkoviny 0,91 g 1,06 g
Tuky 0,25 g 0,32 g
Sacharidy 9,54 g 10,6 g
Vláknina 1,5 g 1,7 g
Cukry 8,39 g 7,89 g
Vápnik 6 mg 6 mg
Horčík 9 mg 9 mg
Draslík 190 mg 201 mg
Vitamín C 6,6 mg 5,4 mg
Vitamín E 0,73 mg 0,77 mg

Najsladšia broskyňa na svete bola vypestovaná v Japonsku a mala Brixové skóre 32 °. Brixove stupne merajú obsah cukru v ovocí. Pre predstavu, typické broskyne z obchodu mávajú Brixové skóre maximálne 15 °.

Prečo jesť broskyne a nektárinky?

Broskyne a nektárinky poskytujú nezanedbateľné množstvo vlákniny, a to rozpustnú aj nerozpustnú. Nerozpustná vláknina zabraňuje zápcham, zatiaľ čo tá rozpustná podporuje prospešné baktérie v črevách a ich tvorbu. Tie následne produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom: acetát a propionát. Podľa posledných štúdií, liečia tieto kyseliny zápaly v črevách a môžu tak zlepšiť klinické príznaky pacientov s Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou a syndrómom dráždivého čreva.

Extrémne zdraviu prospešná je broskyňová šupka. Preto je všeobecne odporúčané broskyne pred konzumáciou nelúpať. Šupka obsahuje karotenoidy a kyselinu kávovú. Tieto antioxidanty majú preukázateľné protirakovinové vlastnosti.

Broskyne sú tiež bohaté na ďalšiu skupinu antioxidantov – polyfenoly. Tie majú tiež protirakovinové vlastnosti, obmedzujú rast a šírenie rakovinových buniek. Obzvlášť účinné sa preukázali ako prevencia rozvoja rakoviny prsníka. Ženy po menopauze, ktoré každý deň skonzumujú dve broskyne alebo nektárinky, majú o 41 % nižšie riziko prepuknutia rakoviny prsníka, a to počas 24 rokov.

Ako broskyne spracovať?

Najpredávanejšie sú broskyne z konzervy alebo broskyňový kompót, a to nielen v Českej republike, ale aj v mnohých iných krajinách. Z toho dôvodu patrí celosvetovo medzi základný sortiment supermarketov.

Najzdravšie sú však broskyne čerstvé, nasledujú mrazené a až ako posledné konzervované. Pokiaľ nakupujete broskyne v konzervách, vyberajte také, ktoré sú:

  • bez pridaných cukrov
  • naložené vo vlastnej šťave alebo vode
  • neolúpané

A ako na domáce kompótované broskyne? Prečítajte si článok o zaváraní broskýň . V ňom nájdete podrobný postup, ale aj tipy, ako zavárať bez cukru alebo v mikrovlnnej rúre.

Konzervované broskyne

Sú vhodné ako ovocný základ limonád alebo zmrzlinových pohárov. Tiež sa výborne hodí do koláčov. Inšpirujte sa receptami na koláče z broskýň a vyskúšajte napríklad broskyňový koláč s pudingom alebo obrátený koláč. A čo potom sladký ryžový nákyp ? Ten sa bez konzervovaných broskýň rozhodne nezaobíde!

Čerstvé broskyne

Sú skvelé nielen pre akékoľvek pečenie, ale aj varenie! Obzvlášť výborné sú napríklad v salsách alebo ovocných, pikantných omáčkach. Za vyskúšanie stojí určite aj recept na broskyňový džem alias marmeládu , ktorý vám na tvári vykúzli letný úsmev v akomkoľvek ročnom období.

Ak by ste však predsa len z čerstvých broskýň radšej piekli, skúste namiesto klasického koláča či buchty niečo originálne. Sladký broskyňový chlebíček je výbornou alternatívou známeho banana bread. Obdobne je veľmi chutný so zmrzlinou, ale aj ako raňajky s jogurtom či arašidovým maslom!

Broskyne sa chuťovo veľmi dobre dopĺňajú s hnedým cukrom, vanilkou, medom, javorovým a datľovým sirupom, kokosom, feniklom, škoricou, mätou, zázvorom a hydinovým mäsom.

Nektárinky

Nektárinky sú obvykle pevnejšie ako broskyne, preto sa s obľubou pridávajú do zeleninových alebo syrových šalátov, kde pôsobia ako sladký, ale zároveň aj chrumkavý element. Nechajte sa inšpirovať receptom na šalát z broskýň so špenátom a kozím syrom a vyskúšajte ho vo variante s nektarinkami.

Vzhľadom na svoju pevnosť, sú nektárinky tiež oveľa vhodnejšie na varenie, restovanie, pečenie alebo grilovanie. Grilované nektárinky sú veľmi obľúbeným letným jedlom, a to práve pri samotnom grilovaní, kedy sa podávajú ako dezert – buď samotné alebo so zmrzlinou.

Nektárinky kombinujte s kozími a ovčími syrmi, gorgonzolou, bazalkou, mätou, koriandrom, jarabinami, ríbezľami, egrešom, limetkou, granátovým jablkom, bravčovým, hydinovým a hovädzím mäsom, rybami a krevetami.

TOP letný recept na grilované nektárinky

Nektárinky na grile patria medzi jedlá, ktoré musíte aspoň raz za život ochutnať! Grilované nektárinky sú chutné v kombinácii so sladkými surovinami, ale v reštauráciách ich nájdete aj v ľahkých zeleninových alebo cestovinových šalátoch, najčastejšie s kuracím mäsom a majonézou.

Suroviny:

  • olivový alebo kokosový olej
  • 6-8 nektáriniek (zrelých, ale pevných)
  • javorový alebo agávový sirup, poprípade med
  • mletá škorica
  • trstinový cukor
  • alobal (je potrebný na zachovanie všetkej šťavy/omáčky, ktorá sa pri grilovaní vytvorí)
  • brandy alebo bourbon (nie je nutnosťou)

Postup:

  1. Nektárinky umyte, rozkrojte na polovice a odkôstkujte.
  2. Z alobalu si utvorte tácku – veľkú tak, aby sa na ňu zmestili všetky rozpolené nektárinky. Pomažte ho olejom.
  3. Nektárinky rozložte na alobalovú tácku, reznou stranou nahor.
  4. Zľahka pokvapkajte sirupom a posypte škoricou a cukrom. Každý kus zalejte polievkovou lyžicou brandy/bourbonu. V prípade nealko verzie polejte nektárinky rovnakým množstvom oleja.
  5. Kraje alobalu ohnite nahor tak, aby ste vytvorili misku, z ktorej šťava nevytečie.
  6. Vložte na rošt rozpáleného grilu a grilujte 20 minút (na strednom plameni a prikryté vekom).
  7. Alobal bude plný veľmi horúcej šťavy, preto ho dávajte z grilu pomaly a opatrne.
  8. Grilované nektárinky podávajte ešte horúce, najlepšie ihneď po vytiahnutí z grilu, napríklad s vanilkovou zmrzlinou či šľahačkou.
Grilované nektárinky v alobale
zdroj: blogspot.com

Skladovanie broskýň

Pri výbere broskýň platí všeobecné pravidlo, že čím sladšie vôňu majú, tým viac sú zrelé. Zrelé broskyne vydržia pri izbovej teplote asi jeden týždeň. Ak potrebujete broskyne uchovať dlhšie, skladujte ich v chladničke. Chlad pozastaví prirodzené zrenie broskýň a tým samozrejme aj hnilobu.

Broskyne je možné tiež zamraziť a predĺžiť tak ich trvanlivosť až na šesť mesiacov. Ihneď po nakrájaní je nutné broskyne pokvapkať čerstvou citrónovou šťavou, aby dužina vplyvom mrazu nezhnedla.

Ako sa pestujú broskyne a broskyňa?

Broskyňám sa darí prevažne v miernom podnebí, tropické alebo subtropické oblasti im nesvedčia. Väčšina odrôd totiž vyžaduje minimálne 500 hodín chladu, konkrétne teplotu maximálne do 10 °C.

Broskyne všeobecne tolerujú teploty až do -30 ° C, problémy s mrazom mávajú len na jar. Kvitnú skoro v marci a pokiaľ v tomto období klesnú teploty pod -4 °C, tak kvety zmrznú as nimi aj celá úroda.

Aby broskyne dozreli, potrebujú dlhodobé letné teplo (aspoň jeden mesiac) s teplotami okolo 25-30 °C.

Broskyne sa v ideálnych podmienkach dožívajú až 20 rokov. Priemerná životnosť je však iba okolo 7 rokov a väčšina stromov začína plodiť broskyne až po treťom roku života/rastu.

Akú odrodu vybrať? Najchutnejšie broskyne:

  • Dixired: skorá odroda so žltou dužinou, pôvodom z USA, ktorá dozrieva začiatkom augusta.
  • Favorita Morettini: skorá odroda so žltou dužinou, dozrievajúca koncom júla a pôvodom z Talianska.
  • Redhaven: najpestovanejšia odroda na svete, obľúbená aj pestovateľmi v Českej republike. Ide o stredne ranú odrodu, ktorá má žltú dužinu a dozrieva v polovici augusta.
  • Cresthaven: ďalšia populárna odroda so žltou dužinou. Dozrieva veľmi neskoro, obvykle až koncom septembra.

Niektoré odrody sa hodia iba do veľkých záhrad (napríklad Cresthaven), pretože dosahujú veľký vzrast. Väčšina odrôd však do takých rozmerov nedorastá, preto ich možno pestovať kdekoľvek, aj v menších záhradách.

Kedy zbierať broskyne?

Tak populárna odroda Redhaven prospieva predovšetkým vo vinárskych oblastiach Moravy, kde bežne dozrieva počas prvého týždňa augusta. Počas extrémne teplého počasia však broskyne dozrievajú rýchlejšie; môžu sa tak žať napríklad už v treťom týždni júla.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)