Repa, obyčajná a napriek tomu jedinečná. Zaraďte ju do svojho jedálnička najlepšie ihneď!

Máloktorá zelenina ponúka toľko zdravotných výhod ako červená repa.

Pokiaľ ste ju ešte nezaradili do svojho jedálnička, mali by ste.

Podľa najnovších výskumov vie usmrtiť aj rakovinové bunky a mohla by sa tak stať, spoločne s chemoterapiou, súčasťou liečby rakoviny.

Tento nenápadný všeliek toho však dokáže oveľa viac.

Repa je nabitá zdraviu prospešnými látkami

Vysoko výživná zelenina, ktorá obsahuje veľké množstvo prospešných vitamínov, minerálov, stopových prvkov a aminokyselín. Za zmienku stojí najmä železo, meď, fosfor, bór, vitamíny A, C, K a vitagén cholín.

Ako jedna z mála potravín obsahuje aj betalaíny; žlté a červené pigmenty. Tie majú preukázateľne protizápalové a antivírusové účinky. Repa je zaradená do skupiny desiatich rastlín s najvyššou antioxidačnou schopnosťou.

Repu z 87 % tvorí voda, z toho dôvodu bola aj najpoužívanejšou potravinou počas 2. svetovej vojny, kedy zaisťovala aspoň minimálny prísun vody dehydrovaným vojakom.

Repa – starodávny liek

Aristoteles, filozof a vychovávateľ Alexandra Macedónskeho, vo svojich rukopisoch spomínal repu ako dôležitú potravinu starovekej civilizácie. Už v 8. storočí pred nl sa všeobecne vedelo o liečivých vlastnostiach tejto plodiny. Stala sa tak nielen potravou, ale aj liekom.

Veľké obľúbenosti sa tešila predovšetkým kvôli tomu, že sa mohla zužitkovať úplne celá. Koreň repy sa používal na liečbu horúčky a ako afrodiziakum. Hippokrates veril v hojivé účinky listov repy a odporúčal ich na čerstvé rany miesto obväzu.

Čo lieči repa?

Ako ukázala súčasná moderná veda a medicína, staroveké kultúry sa v liečivých schopnostiach repy nemýlili ani trochu. Jej úloha je zásadná, stáva sa lacnou a účinnou alternatívou farmakologickej liečby u niekoľkých chorôb, a to s oveľa menším počtom nežiaducich účinkov.

Červená repa a rakovina

Podľa posledných štúdií, červená repa významne pôsobí na rakovinové bunky; konkrétne na ich usmrtenie. V rámci výskumov, sa ako najúčinnejšia kombinácia v liečbe rakoviny preukázala chemoterapia s podávaním šťavy z červenej repy .

Nielenže repa ovplyvňuje rast nádorov, navyše sa ukázalo, že zabraňuje kardiotoxickým vplyvom chemoterapie. Počas liečby chráni bunky srdcového svalu a ich funkcie. Experimenty tak dokázali, že sa repa v budúcnosti môže stať významnou súčasťou liečebných postupov v oblasti chemoprevencie a kardioprotekcie 1 .

Osteoartróza a artritída

Protizápalové účinky repy majú vplyv aj na autoimunitné zápaly. Preto jej konzumácia môže pozitívne ovplyvniť liečbu a príznaky artritídy .

Sľubné výsledky má červená repa aj v znižovaní množstva kyseliny chlórnej v tele. Predpokladá sa, že táto kyselina prispieva k vzniku osteoartrózy. Počas výskumu dokázali betalaíny zo surovej repy výrazne znížiť jej škodlivý účinok 2 . Predpokladá sa tak, že by repa mohla pacientom pomôcť s tlmením príznakov osteoartrózy.

Vplyv repy na krvný tlak a ochorenie srdca

Repa je tiež prírodným zdrojom dusičnanov. Poskytuje veľké množstvo oxidu dusnatého; toto zistenie viedlo vedcov a lekárov k myšlienke, že by repa (konkrétne červená repa) mohla pozitívne prispieť k liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Nedávne štúdie túto domnienku potvrdili. Červená repa znižuje krvný tlak a je tak prvou pomocou pri hypertenzii 3 . Dôležitým zistením je, že tento účinok má v akejkoľvek forme (surová aj varená).

Aminokyselina betaín sa už v súčasnosti predpisuje ako doplnok stravy na zníženie hladiny homocysteínu. Ten je rizikovým faktorom pre rozvoj srdcových a cievnych ochorení vrátane mŕtvice. Na výrobu týchto parafarmaceutík sa používa betaín, ktorý je vedľajším produktom pri spracovaní cukrovej repy.

Demencia a Alzheimerova choroba

Dusičnany obsiahnuté v repe priaznivo ovplyvňujú aj kognitívne funkcie mozgu. Experimenty preukázali, že konzumácia repy zlepšuje výkonné funkcie mozgu , predovšetkým u viac ohrozenej skupiny ľudí – seniorov 4 .

Zhoršená aktivita kognitívnych schopností úzko súvisí s Alzheimerovou chorobou, predpokladá sa teda, že by repa mohla slúžiť aj ako podporná liečba tejto pamäťovej choroby.

Repa a kožné problémy

Liehové extrakty (tinktúry) alebo masti z čerstvých listov repy majú hojivé účinky. Značne sa využívajú na liečbu zápalového akné , psoriázy a ekzému. Účinne tiež pôsobí na spáleniny, pľuzgiere a vredy.

Doposiaľ nepreskúmané účinky repy

Táto obyčajná koreňová zelenina je univerzálny zdroj zdraviu prospešných látok. Vzhľadom na veľký potenciál v oblasti medicíny sú skúmané účinky repy na široké spektrum chorôb a chorôb. Posledné štúdie na potkanoch ukázali, že betalaíny obsiahnuté v červenej repe majú väčšie protizápalové účinky ako napríklad Ibuprofén 5 .

Predmetom ďalšieho skúmania sú tiež priaznivé účinky repy na hormonálne poruchy, napríklad ochorenie štítnej žľazy a diabetes.

Morská repa

Divoký predok všetkých známych pestovaných rep, prosperuje predovšetkým pozdĺž Stredozemného mora. Jej korene majú neutrálnu chuť a dajú sa v kuchyni využiť podobne ako zemiaky.

Populárna je však kvôli svojim výživným listom, ktoré, čo sa týka chute, vydarene konkurujú špenátu. Obe potraviny majú porovnateľný obsah živín. Morská repa ponúka o niečo viac draslíka a zinku, je tak bezpochyby vhodnejším variantom pre staršie osoby, u ktorých konkrétne zinok značne znižuje riziko vzniku infekcií.

Špenátové listy
100 g 6
Listy morskej repy
100 g 7
Voda 91,4 g 87,3 g
Vápnik 99 mg 67,1 mg
Železo 2,71 mg 2,88 mg
Horčík 79 mg 66,9 mg
Fosfor 49 mg 49,2 mg
Draslík 558 mg 988 mg
Zinok 0,53 mg 0,85 mg
Mangán 0,89 mg 0,73 mg
Vitamín C 28,1 mg 27,5 mg
Folát 194 μg 302 μg
Vitamín E 2,03 mg 0,51 mg


Listy morskej repy v kuchyni

Rovnako ako špenát – listy tejto repy sú univerzálnou surovinou, ktorú môžete zakomponovať do akéhokoľvek jedla. Dajú sa blanšírovať, spariť, variť alebo jesť surové. Čerstvé listy sú chutné v bagetách, toastoch a šalátoch. Varené sú potom vhodné do polievok, alebo ako dusená príloha k mäsu a zemiakom namiesto už spomínaného špenátu. Značne sa tiež používajú do vaječných omeliet alebo v kombinácii so strukovinami.

Listy morskej repy
zdroj: totallywilduk.co.uk

Repa poľná

Nazývaná tiež Mangelwurzel alebo Mangold, je v súčasnosti pestovaná najmä ako kŕmna repa pre hospodárske zvieratá. V minulosti, využívali staroveké civilizácie pre liečivé účinky práve tento druh repy (respektíve jej starší predchodca). Pre svoje výživové benefity je jednou z najpoužívanejších kŕmnych plodín, zvieratá na nej prospievajú, navyše môžu pásť aj listy a zužitkujú tak úplne celú rastlinu.

Repa poľné pestovanie na poli
zdroj: notmanpasture.com.au

Červená repa

Známa tiež pod názvom repa obyčajná, repa záhradná a stolová repa. To táto repa je tým prírodným zázrakom v oblasti výživy a medicíny . Obsahuje 12-krát viac vitamínu C ako repa poľná a poskytuje ľudskému telu o 184 871 mg viac betaínu, ktorý má okrem iného aj značný vplyv na ochranu srdca a ciev.

Repa poľná
100 g 8
Repa červená
100 g 9
Voda 87,6 g 87,6 g
Energetická hodnota 43 kcal 44 kcal
Sacharidy 9,56 g 10 g
Vláknina 2,8 g 2 g
Cukry 6,76 g 8 g
Vápnik 16 mg 205 mg
Železo 0,8 mg 6,03 mg
Horčík 23 mg 76,17 mg
Draslík 325 mg 881 mg
Zinok 0,35 mg 1,2 mg
Vitamín C 4,9 mg 61,17 mg
Niacín 0,33 mg 1,46 mg
Folát 109 μg 265 μg
Betaín 129 mg 185 000 mg
Vitamín A 110 μg 0,29 μg
Vitamín B5 0,155 mg 0,665 mg
Kyselina glutámová 0,428 g 0,366 g

Červená repa sa radí medzi sladkú zeleninu, obsahuje viac cukru ako melón. Má však všeobecne nízky glykemický index, málo glukózy a je tak vhodnou potravinou aj pre osoby trpiace hyperglykémiou.

Pri výskume bolo zistené, že anthokyany (pigmenty) repy do istej miery podporujú aj tvorbu samotného inzulínu. Repa je najlacnejším zdrojom týchto intenzívnych farbív, preto sa prášok zo sušenej červenej repy pridáva ako prírodné farbivo do potravín.

Mrkva
100 g 10
Jablko
100 g 11
Melón
100 g 12
Repa červená
100 g 9
Sacharidy 9,58 g 13,2 g 8,69 g 10 g
Vláknina 2,8 g 2,5 g 0,8 g 2 g
Sacharóza 3,59 g 1,61 g 3,32 g 7 g
Glukóza 0,59 g 2,68 g 2,08 g 0,8 g
Fruktóza 0,55 g 6,36 g 2,4 g 0,2 g
Cukry 4,74 g 10,6 g 7,88 g 8 g
Červená repa celá so šupkou
zdroj: kindearth.net

Príprava červenej repy

Jedným zo všeobecných omylov je, že sa repa musí pred tepelnou úpravou lúpať. Práve naopak – lepšie je ju ponechať so šupkou . Prečo? Dozviete sa o pár riadkov nižšie.

  • Môžete ju klasicky uvariť vo vriacej vode . Celú repu (teda nenakrájanú) vrátane šupky vložte do vriacej vody a varte aspoň 45 minút, do mäkka. Vďaka šupke nestratí repa počas varenia toľko svojho červeného pigmentu, teda nevybledne.

  • Podobne ju možno pripraviť na pare . Efektívne, rýchlo a jednoducho môžete naparovať v parnom hrnci. Než investujete do tohto šikovného pomocníka, prečítajte si veľký porovnávací test parných hrncov . Postačí vám však aj obyčajný hrniec a ešte obyčajnejší paráčik. Príprava v pare trvá o niečo dlhšie, minimálne 55 minút, repa si však zachová všetky živiny, pretože ich nevyplaví do vody.

  • Repu môžete tiež upiecť v rúre . Celú repu (aj so šupkou) potrite olivovým olejom, zabaľte do alobalu a pečte na 200 ° C až hodinu a pol. Pri tejto príprave je nutné repu častejšie kontrolovať, či sa nepripaľuje. Pečením však získava oveľa silnejšiu aromatickú chuť, ktorá je jej vlastná.

Ako rýchlo odstrániť šupku

Dôvod, prečo na repe nechávať šupku, je ten, že sa po tepelnej úprave naozaj ľahko lúpe. Po vychladnutí vám na olúpanie varené, sparené aj pečené repy bude stačiť iba papierová utierka. Tou šupku jednoducho zotrite, ľahko a bez námahy.

Pokiaľ nemáte na prípravu repy dostatok času, môžete ju olúpať a nakrájať na malé kúsky – tým skrátite dobu varenia aj pečenia. Treba však počítať s tým, že repa, ktorá sa nepripravuje v celku a so šupkou, stratí nielen žiarivú farbu, ale aj svoju typickú chuť.

Pečenie v rúre Príprava v pare Varenie vo vode
Červená repa
v celku a so šupkou
90 minút 55 minút 45 minút
Červená repa
nakrájaná a olúpaná
50 minút 35 minút 25 minút

Užitočný tip – v obchodoch je tiež bežne na zohnanie predvarená vákuovaná repa. Tá vám ušetrí veľa času, ktorý by ste inak strávili v kuchyni. Môžete ju ešte krátko povariť, ale nemusíte – stačí ju len nakrájať a primiešať do pokrmu.

Konzumujte repu v akejkoľvek podobe

Repu je možné konzumovať varenú aj surovú. Surová sa značne podobá melónu, má sladkú chuť a je plná vody. Z toho dôvodu je šťava z repy obľúbenou surovinou na výrobu džúsov. V ponuke obchodov sa objavujú nielen tie 100% repné, ale aj kombinované s ovocím alebo napríklad kvasené.

Prášok z repy

Pokiaľ ste repe neprišli na chuť, ale radi by ste využili jej zdraviu prospešné účinky, používajte ju ako korenie. Prášok zo sušenej repy sa bežne využíva na dochucovanie jedál alebo na zafarbenie cukroviniek. Obľúbený je aj u športovcov, pretože je chutnou a výživnou prísadou do proteínových koktailov.

Zdravé chipsy

Prepadá vás často chuť na niečo slané a „nezdravé“? Vyskúšajte repnú alternatívu chipsov. Sú chutné, navyše pre telo výrazne prospešnejšie ako tie zemiakové. Obsahujú o 88% menej tuku a poskytujú značné množstvo vápnika a železa aj po tepelnej úprave. Niekoľko druhov zoženiete v obchodoch, ale môžete si ich urobiť aj sami doma v rúre.

Pozrite sa na postup prípravy a môžete skúsiť napríklad aj ich sladkú verziu so škoricou.

Beet Chips - Martha Stewart

Ďalšie tipy na recepty z červenej repy

Raňajky

  • Červená repa je najpoužívanejšou surovinou do mixovaných nápojov. V šťave zo surovej repy zostávajú všetky prospešné látky av tej najvyššej možnej miere ich tak dostane ľudské telo. Populárne sú aj rôznedetoxikačné smoothie zamerané na konkrétne zdravotné problémy.

  • Skúste marmeládu. Áno, čítate dobre, z repy je možné urobiť aj veľmi chutnú a zdravú marmeládu.

Obedy a večere

  • Červená repa je tiež základnou surovinou pre boršč . Nie je to však jediná polievka z tejto zeleniny, ktorá stojí za vyskúšanie. Skvelá je tiež krémová polievka z pečenej repy alebo pikantnejšia repová polievka s chilli. Inšpirujte sa jednotlivými receptami a ochutnajte sami, ktorá je tá najlepšia.

  • Vyskúšajte napríklad repné karbonátky alebo falošný tatarák z červenej repy. Repa sa totiž s veľkou obľubou používa ako náhrada mäsa. Bezmäsitý variant slávneho talianskeho predjedla – to je carpaccio z červenej repy . Pokrm nielen pre vegetariánov a vegánov; recept je veľmi variabilný a nezriedka sa v ňom objavuje napríklad údený losos.

  • Repa je tiež univerzálna príloha. Najčastejšie sa podáva pečená, ochutená cesnakom. Je skvelou náhradou zemiakov – pyré z červenej repy namiesto zemiakovej kaše alebo napríklad repné placky namiesto zemiakov.

Olovrant a dezerty

  • Ďalšou možnosťou, ako repu spracovať, je pripraviť z nej nátierku, dip alebo dokonca hummus . Recepty na prípravu nátierok a dipov ponúkajú nespočetné množstvo kombinácií surovín. Existujú tak varianty s cuketou, chrenom, ale aj kozím syrom. Nátierka z červenej repy s cesnakom a majonézou však zostáva chutnou stálicou, ktorú len tak niečo neprekoná.

  • Surová repa je nielen sladká, ale vďaka obsahu vody aj výnimočne šťavnatá. Z toho dôvodu je veľmi obľúbenou surovinou na výrobu šalátov. Obľúbený je napríklad šalát z červenej repy s jablkami , pre svoju sladkú chuť chutí aj deťom. Rodičom tak poskytuje jedinečnú príležitosť, ako prinútiť svoje ratolesti jesť zeleninu plnú živín a to úplne bez protestov. Veľkej obľube sa tešia aj pikantnejšie varianty – šalát z červenej repy s červenou cibuľou, alebo dokonca s chrenom. Tie sa perfektne hodia k steakom.

  • Dobrá správa, obzvlášť pre milovníkov dezertov – z červenej repy sa dá aj piecť. A nielen sladké pochúťky, ale aj pečivo, ktoré bude mať vďaka repe aj nespočet zdravotných benefitov. Vyskúšať môžete narodeninovú repovú tortu , bábovku so sladkou repnou náplňou alebo napríklad chlieb z červenej repy.

Fermentácia repy

  • Pokiaľ chcete repu uchovávať po celý rok, je možné ju tiež fermentovať. Nakladaná červená repa je ešte o fúz zdravšia ako tá surová. Kvasenie v istej miere znásobuje obsah vitamínov a kyselina mliečna, ktorá pri kvasení vzniká, zosilňuje účinky prospešných látok.

Iné odrody repy záhradné

Červená záhradná repa má ešte niekoľko odrôd, akou je napríklad Albina Vereduna – biela odroda, Bull’s Blood – tá sa pestuje pre svoje červené listy a Burpee’s Golden – repa so žltou dužinou.

Záhradná repa druhy Albina Vereduna Bulls Blood a Burpee's Golden
z droj: thompson-morgan.com, highmowingseeds.com, organicseeds.eu

Ďalšie odrody, ktoré sú pestované predovšetkým v USA, sú Chiogga – tá má špecifické biele prstence v červenej dužine, Detroit Dark Red a Red Ace – obľúbené americké komerčné typy.

Záhradná repa druhy Chiogga Detroit Dark Red a Red Ace
zdroj: bolster.eu, highmowingseeds.com

Cukrová repa

Významným druhom je repa cukrová. Prvýkrát sa ako zdroj cukru začala používať v Sliezsku. V roku 1840 predstavovala cukrová repa zdroj pre 5% cukru celého sveta, v roku 1880 už pre 50%.

Na výrobu cukru sa repný koreň naseká a zahreje vo vode. Cukorná kvapalina sa z obsahu vyfiltruje a nechá skryštalizovať na cukor. Repa cukrová obsahuje až 18% cukru, to je dokonca viac ako má cukrová trstina (maximálne 15%).

Repa cukrová po zbere
zdroj: farming.org.ua

V posledných rokoch opäť stúpa obľuba melasy. Melasa je vedľajší produkt, ktorý vzniká pri výrobe cukru. Tento hnedý sirup má menej kalórií ako med a používa sa ako náhradné sladidlo.

Repný cukor sa tiež používa na výrobu alkoholu. V niektorých európskych krajinách sa z neho vyrába vodka, v Českej republike obľúbený rumový destilát Tuzemák.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)